„Nejsme věznice.“ Zaměstnanci Bělou představili evropským velvyslancům

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) spolu s velvyslanci evropských zemí a novináři navštívil detenční zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. Situaci v tomto zařízení na Mladoboleslavsku už dříve ostře kritizoval Vysoký komisař OSN pro lidská práva, některé neziskové organizace i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Chovanec kritiku přístupu Česka k uprchlíkům dlouhodobě odmítá stejně jako zaměstnanci Bělé-Jezové. I úřad ombdusmanky ovšem v poslední době připouští, že je situace podstatně lepší.

Tábor, kritizovaný kvůli údajně špatnému přístupu k běžencům, si prohlédla také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která má v gesci ochranu dětí. Po stížnostech zaměstnanců, podle kterých se do médií nedostávají všechny informace, se do střeženého areálu mimořádně dostali i novináři.

Podmínky v českých detenčních zařízeních se nelíbí některým neziskovým organizacím ani například ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (za ANO). Česko za přístup k běžencům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Podle Chovance ale tuzemská zařízení splňují standard 21. století. Podmínky pro pobyt uprchlíků se podle ministra zlepšují.

Bělou pochválila britská ambasadorka i ministryně

Přinejmenším britskou velvyslankyni Jan Thompsonovou Chovanec a zaměstnanci Bělé přesvědčili. „Viděla jsem, že podmínky zde vypadají docela dobré. Jsem velice ráda, že česká vláda činí, co může, aby zajistila, že jsou podmínky tak dobré, jak mohou být,“ řekla. 

Ministryně Marksová potom ocenila, jak v Bělé pracují s dětmi, které se do zařízení dostanou spolu se zadrženými rodiči. „Viděli jsme dětské koutky, viděli jsme tady dětské hřiště, jsem informována, že je tady někde hezká mateřská škola,“ ocenila. Zařízení podle ní sice na první podhled není ideální, ale jako dočasné bydliště se podle ní „dá vydržet“.

Zaměstnanci se zlobí: Co říká ombudsmanka, není pravda

Zejména kritická zpráva ombudsmanky rozzlobila zaměstnance detenčního zařízení. Ti její závěry odmítli, ačkoli při debatě s novináři a ministry připustili, že v létě, kdy se do Bělé dostalo až 700 lidí (nyní jich je 69), byla situace hektická.

Odmítli však, že by to v detenčním zařízení vypadalo jako ve vězení. „S dětmi jezdím na výlety. O tom v médiích nebyla ani zmínka,“ upozornila volnočasová pedagožka z Bělé Ivana Jirdásková. V jiných obdobných zařízeních se to podle ní neděje. Zaměstnanci také odmítli, že by děti zadržených cizinců neměly k dispozici ošacení či boty. Zpochybnili také tvrzení ombudsmanky, že by v zařízení nebylo dost tlumočníků. Anna Šabatová k takovému závěru prý došla, protože byla v Bělé v sobotu, kdy má část lidí volno.

Pracovníci také přinesli ukázat zbraně, které si zadržení cizinci vyrobili. „Údajně to měli na obranu,“ řekl zaměstnanec detenčního střediska. Zdůraznil přitom, že neví, před čím by se měli bránit.

Vaší práce si nesmírně vážím, jsem rád, že jste tady. Pro média musím říct, že jsem tady zažil velmi podnětnou hodinu. Pohled je úplně jiný, než nám mnozí přednášejí. Jsou tady lidé, kteří dělají vynikající práci za ztížených podmínek, za velmi nízké platy.
Ministr Chovanec
zaměstnancům v Bělé-Jezové

Šabatová: Situace v Bělé je mnohem, mnohem příznivější

Ombudsmanka Anna Šabatová po kontrole v detenčních zařízeních koncem srpna a počátkem října uvedla, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý scházelo teplé oblečení či obuv. Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby.

Po jednání s ministrem vnitra Chovancem ale uvedla, že nastal výrazný posun. „Od té doby mám celou řadu nepřímých poznatků, že se situace velmi mění. Zejména je tam několikanásobně méně lidí než tehdy, a to sedmi- až osminásobně. Je tam více personálu a vím, že se dělala celá řada dalších úprav na některých místech, která jsme kritizovali,“ uvedla Šabatová v ranním Studiu 6.

Že se podmínky začaly zlepšovat až v posledních týdnech, řekl přímo v Bělé-Jezové také jeden z uprchlíků, který přišel z Afghánistánu. Policisté, ale například také lékaři se podle něj chovali k zadrženým přezíravě. Zhruba v období následujícím po kritice od veřejné ochránkyně práv se situace prý začala měnit.

5 minut
Šabatová: Jsem ráda, že se Bělá otevřela dalším lidem
Zdroj: ČT24

„Zafungovala kritika ze strany paní ombudsmanky a ze strany OSN. Je do velké míry ostuda, že jsme se takto dostali na celosvětový přetřes, na druhou stranu ale hodnotím, že si to pan ministr vnitra a další orgány braly k srdci a pokud nejde o nějakou Potěmkinovu vesnici a stav se bude trvale zlepšovat, tak je tu naděje. Ale pořád se bavíme jen o těch podmínkách – budeme se muset začít bavit o tom, jestli tam vůbec ti lidé mají být zavíráni," uvedl v Událostech, komentářích exministr pro lidská práva a rovné příležitosti Michael Kocáb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Záleží jen na Babišovi, zda Turka nominuje, řekl Pavel

Bude záležet čistě na premiérovi Andreji Babišovi (ANO), zda nominuje Filipa Turka (za Motoristy) do vlády, řekl při příchodu na Pražský hrad prezident Petr Pavel. Své výhrady k němu pokládá za natolik zásadní, že by se jimi měl zabývat i premiér, protože složení vlády je i jeho vizitkou. Pavel Turka přijme v pondělí dopoledne. Motoristé nadále trvají na tom, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad v současnosti vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka.
03:18Aktualizovánopřed 2 mminutami

SPD neuvažuje o výměně ministra obrany kvůli výrokům o F-35 či Ukrajině

Místopředseda SPD Radim Fiala řekl před pondělním zasedáním koaliční rady novinářům, že jeho strana neuvažuje o výměně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) kvůli jeho výrokům o modernizaci F-35 či pokračování podpory Ukrajině. Hnutí SPD se k těmto tématům staví dlouhodobě kriticky.
před 9 mminutami

Nová vláda chce na provozu ministerstev ušetřit pět procent

Noví ministři navrhují rušení neobsazených míst a konec některých úředníků na svých resortech. Škrty má v pondělí schvalovat vláda. Podle odborů ale dosavadní postup zatím plně neodpovídá zákonným požadavkům. Kritiku vzbuzují například kroky předsedy Motoristů Petra Macinky. Vláda ANO, SPD a Motoristů chce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na provozu ministerstev ušetřit pět procent.
06:00Aktualizovánopřed 37 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne hovořili o jmenování nové vlády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali jmenování nové vlády ANO, SPD a Motoristů a s tím spojené převzetí jednotlivých resortů novými ministry. Debata se týkala také předvánočního období. Pozvání přijali bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář, šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek, spisovatelka, kuchařka a gastronomická novinářka Dita Pecháčková, výkonný ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a herec Jan Antonín Duchoslav. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 39 mminutami

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
07:56Aktualizovánopřed 53 mminutami

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
před 2 hhodinami

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vánoce nárůst nemocných zřejmě přibrzdí

Chřipka, covid a další respirační nemoci se šíří Českem. Podle hlavní hygieničky počet lidí s respiračními nemocemi dosáhl hranice epidemie. Nejvíc nemocných přibývá mezi dětmi. Lékaři potvrdili i výskyt chřipkového viru H3N2 subtypu K, na který hůř funguje očkování. Blížící se vánoční svátky podle odborníků nárůst nemocných přibrzdí, ale období nemocí nejspíš prodlouží.
před 11 hhodinami
Načítání...