Nejčastěji bourají Mercedesy, BMW a Volva - nejméně pak Dacie

Praha - Nejčastěji bourají majitelé vozů Mercedes, BMW a Volvo. Naopak nejméně bourají řidiči se značkou Dacia, vyplývá to ze statistik ČSOB Pojišťovny. Čím luxusnější vůz, tím větší pravděpodobnost vzniku nehody - tak by se daly v kostce shrnout dlouhodobé statistiky pojišťovny týkající se škod z povinného ručení. V posledních čtyřech letech byli majitelé vozů Mercedes třikrát v čele žebříčků řidičů, kteří zaviňují relativně nejvíce škod z povinného ručení. Škodu během roku zaviní v průměru každý desátý z nich, což je téměř dvakrát víc než průměr za všechny značky.

Zdatně jim sekundují majitelé vozů BMW a Volvo, kteří se ve statistikách ČSOB Pojišťovny rovněž stabilně objevují na špici žebříčků nejrizikovějších řidičů. Na opačném pólu jsou majitelé zpravidla menších aut východoevropské nebo asijské výroby – především značek Škoda (kromě octavií a superbů), Daewoo, Chevrolet a Suzuki. Nejméně rizikovými řidiči jsou podle statistik za poslední čtyři roky majitelé vozů Dacia.

„Četnost škod z povinného ručení souvisí pochopitelně i s tím, kde a jak často řidiči se svými vozy jezdí. Majitel staršího vozu bydlící na venkově toho zpravidla najede méně než majitel novějšího auta z velkého města, a méně často proto i bourá,“ uvedl ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král.

Vztah mezi pořizovací cenou vozu a frekvencí škod z povinného ručení lze dobře dokumentovat také například u vozů Škoda Octavia a Škoda Superb, jejichž škodní statistiky sleduje ČSOB Pojišťovna zvlášť. Zatímco u octávií se riziko, že jejich majitel zaviní škodu z povinného ručení, blíží průměru za všechny značky, u dražších superbů je o pětinu vyšší.