Nedostatek penicilinu bude trvat ještě měsíc, připustil Válek. Lékaři hledají alternativy

6 minut
Události: Česko stále trápí nedostatek léků
Zdroj: ČT24

V lékárnách by měl ještě zhruba měsíc chybět penicilin, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s tím, že dodávky se pravděpodobně stabilizují v polovině května. Důvodů nedostatku zásob je podle odborníků víc – firmy špatně odhadly spotřebu, mají problémy ve výrobě a zároveň je víc nemocných než dřív.

Kvůli nedostatku některých léků zdravotníci lidem doporučují, aby dodržovali hygienická pravidla a před infekcemi se chránili. Část lékařů také před předepsáním léku preventivně obvolává lékarny. Chtějí tak předejít problémům svých pacientů. 

Problém s nedostatkem zásob je hlavně u penicilinu. V posledních týdnech se situace podle lékárníků ještě zhoršila. „U penicilinů chodilo týdně pět kusů, teď si myslím, že jsme klasický penicilin neviděli už tři týdny,“ upřesňuje vedoucí lékárny U Zvonice Eva Hejkrlíková. 

Podobná situace pro lékaře znamená, že místo antibiotik na konkrétní bakterii musejí předepsat antibiotika, která působí proti více druhům najednou. „Vybírám to nejméně špatné z možných řešení,“ potvrzuje praktická lékařka Lenka Dejdarová. 

Spotřeba antibiotik v České republice
Zdroj: ČT24

Riziko zvýšené tolerance antibiotik

Antibiotik s penicilinem i loni lékárníci vydali víc než dřív. Výrazně větší je ale nárůst u takzvaných makrolidů, tedy u antibiotik, kterými lze penicilin nahradit. Běžně tak lékaři činí třeba v případě angíny, podobný postup ale může mít vedlejší účinky.

„Peniciliny fungují na úzké spektrum bakterií a nepoškozují například bakterie, které máme ve střevech, proto se jim v mnoha případech dává přednost a dává se jim přednost i proto, že u nich je menší vznik bakteriální rezistence,“ vysvětluje mluvčí lékarnické komory Michaela Bažantová. Kvůli zvýšené toleranci pak antibiotika mohou přestat fungovat. 

Léky v Česku nyní chybějí nejčastěji z výrobních důvodů – kvůli nedostatku surovin, komponentů, obalových a jiných materiálů. Druhou nejčastější příčinou jsou kapacitní nebo distribuční důvody. Méně často chybí i z obchodních důvodů, kvůli přechodu na jiný kód či převodu registrace. 

Kusový prodej léků

V Česku je registrováno skoro šestapadesát tisíc variant léků. Držitelé registrací musí oznamovat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv datum přerušení, obnovení nebo ukončení dodávek. A právě počet hlášení o ukončení se v předchozích třech letech skoro ztrojnásobil.

Kvůli nynějšímu nedostatku některých potřebných léků uvažuje ministerstvo zdravotnictví o možnosti zavedení takzvaného prodeje po kusech. Tento systém už funguje například v Kanadě nebo Spojených státech. Válkův resort proto zpracovává analýzu ohledně mimořádného opatření, které by poté mohlo snížit plýtvání medikamenty a částečně vyřešit jejich nedostatek na trhu. 

Ministerstvo chce mít analýzu hotovou do konce léta a pokud by se návrhy resortu osvědčily, s vybranými lékárnami plánuje zahájit pilotní program příští rok. Lékárny se zázemím výroby jednotlivých léků by podle ministerstva zdravotnictví mohly do budoucna vydávat medikamenty na míru místo celých balení.

„Je zřejmé, že síť tohoto způsobu výdeje v tuto chvíli není připravená. Nicméně někde musíme začít a v tuto chvíli hledáme řešení, která můžou zlepšit dostupnost léčiv pro české pacienty,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. 

Komora je ke kusovému prodeji skeptická

Lékárnická komora si nabízené řešení pomocí kusového prodeje zatím nedokáže představit. Oslovení farmaceuti tvrdí, že by potřebovali personální pomoc. „Samozřejmě by ta služba musela být ohodnocená tak, abychom byli schopni zaměstnat člověka, který se tomu bude věnovat,“ reaguje jedna z oslovených vedoucích lékarnic Kristýna Pilátová. 

Podle současného znění zákona také není možné rozbalovat původní obal. Kdyby se podle analýzy ministerstva ukázalo, že by byl systém ekonomicky výhodný, muselo by tak dojít ke změně legislativy.

„Jakmile by pečeť byla porušená a krabička otevřená, tak je podezření na to, že je to padělek a my musíme léčivo vrátit dodavateli,“ říká lékárník Filip Škarda. Kdyby se vydávání léčiv na kusy podařilo zavést, mohli by lékárníci kontrolovat rovněž to, jestli je lidé užívají podle předepsaného dávkování.

Podle Pilátové by mohlo být řešením například vydávání léků na měsíční dávku. „Pacient se pak opakovaně vrací, ale léky už má nachystané na to jeho jednotlivé užívání. Zároveň si dokážu představit, že by se tím zamezilo nadměrnému plýtvání léky, protože v dnešní době je vidět, jak se léky hodně hromadně vrací,“ zamýšlí se.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů končí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 5 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 3 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 4 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 4 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 14 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 15 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 15 hhodinami
Načítání...