Nečas: Vědeckou radu ÚSTR obsadili exkomunisté a vyučující z ÚML

Praha – Nové složení vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů je podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) souborem bývalých komunistů včetně těch vyučujících v Ústavu marxismu-leninismu nebo lidí, kteří se snažili zabránit vzniku ústavu. Už dříve obvinil premiér Nečas sociálně demokratickou stranu, která nyní ovládá Senát, že se snaží ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek ovládnout. ČSSD naopak tvrdí, že činnost ústavu politizuje pouze Nečasova ODS.

Krátce po odvolání Daniela Hermana z čela Ústavu pro studium totalitních režimů a zvolení Pavly Foglové novou ředitelkou rezignovali všichni členové vědecké rady ÚSTR, byli mezi nimi například historici Michal Lukeš, Ladislav Bukovszky, ekonom Jan Kmenta, šéf Ústavu národní paměti ve Varšavě Ľukasz Kamiński nebo kardinál Miloslav Vlk. Podle Petra Nečase byli „nezpochybnitelnými a nezávislými osobnostmi“ a jejich odchod „jasně ukázal, co se v ústavu děje“.

Nově ve vědecké radě usedli například Vilém Přečan, který vedl exilové Československé dokumentační středisko nezávislé literatury, disident, politik a historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma, chartista Tomáš Vrba či francouzská historička Muriel Blaiveová.

2 minuty
Petr Nečas kritizoval složení vědecké rady
Zdroj: ČT24

Premiéru Nečasovi se však taková podoba rady nelíbí. „Ve vědecké radě figurují jména bývalých dlouholetých členů KSČ a odpůrců vzniku ústavu, dokonce i lidí, kteří za totality vyučovali dějiny KSČ v Ústavu marxismu-leninismu, to hovoří samo za sebe,“ uvedl Nečas, neupřesnil však, koho má na mysli. Většina členů rady ovšem před rokem 1989 pobývala v exilu, kvůli problémům s režimem musela pracovat v dělnických profesích nebo byla nezletilá. Server iDnes.cz však odkázal na otevřený dopis historičky Heleny Krejčové, podle které na ÚML působil člen rady Jan Rataj. Sám ve svém životopisu nic takového neuvádí. „V letech 1981–1990 působil jako odborný asistent na Univerzitě Karlově,“ píše pouze.

„Bývalý komunista“ Pithart a „bývalý svazák“ Nečas?

Někteří další členové vědecké rady v minulosti byli členy komunistické strany, po invazi armád Varšavské smlouvy však vystoupili (v případě Petra Pitharta) nebo byli vyloučeni (Vilém Prečan). Premiérovo prohlášení proto odmítla předsedkyně hlavní rady ÚSTR Petruška Šustrová. „Premiér zřejmě neuznává, že člověk může změnit smýšlení. Poznala jsem v disentu mnoho bývalých komunistů a nemohu proti nim říct ani slovo, naopak si jich vážím,“ zdůraznila. Mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček potom dodal, že charakterizovat například Pitharta jako „bývalého komunistu“ je stejně účelové, jako říkat „bývalý svazák Petr Nečas“.

Naopak členka rady Naděžda Kavalírová připustila, že může být něco na premiérových slovech o odpůrcích ústavu. Připomněla, že Petr Pithart, který byl v době vzniku ÚSTR senátorem, jeho vytvoření oponoval.

Petr Nečas
Zdroj: ČT24

Členové nové vědecké rady ÚSTR

  • Zdeněk Beneš - Profesor českých dějin, vysokoškolský pedagog na Filozofické fakultě UK.
  • Muriel Blaiveová - Historička, dlouhodobě se věnuje i českým a československým dějinám, v současnosti působí na Institutu Ludwiga Boltzmanna ve Vídni. Před třemi lety se ucházela o ředitelské křeslo v ÚSTR. 
  • Peter Bugge - Dánský historik a bohemista. Přednáší české a středoevropské dějiny a českou literaturu na univerzitě v Aarhusu. 
  • Ladislav Cabada  - Politolog, vysokoškolský pedagog. V současnosti přednáší v Plzni a na Metropolitní univerzitě Praha. 
  • Michal Pehr - Historik a politolog, pracovník Masarykova ústavu AV ČR. 
  • Petr Pithart - Disident, bývalý český premiér, později předseda Senátu, vysokoškolský pedagog. 
  • Adrian Portmann von Arburg - Švýcarský historik dlouhodobě působící v ČR. Věnuje se dějinám migrací, především vysídlení Němců z českého pohraničí. V současnosti přednáší historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. 
  • Vilém Prečan - Historik, zabývá se moderními českými dějinami. Stál v čele Československého dokumentačního střediska a jako docent působil na Filozofické fakultě UK. V roce 1998 získal Řád Tomáše Garrigua Masaryka. 
  • Jan Rataj - Historik a politolog, zabývá se moderními českými a čs. dějinami, vyučuje na pražské VŠE, externě působí i v Ústavu českých dějin FF UK.
  • Oldřich Tůma - Historik, od roku 1992 pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny (ÚSD) Akademie věd ČR. Od roku 1998 je jeho ředitelem. 
  • Karel Vodička - Politolog, zabývá se zejména transformací politických systémů středovýchodní Evropy. Od srpna 2010 pracuje na Institutu Hannah Arendtové pro výzkum totalitarismu při Technické univerzitě v Drážďanech. 
  • Tomáš Vrba - Překladatel a novinář, v letech 2004 až 2007 předsedal Radě ČTK. Přednáší literaturu na New York University v Praze a zasedá ve správních radách Nadace Forum 2000 nebo Československého dokumentačního střediska nebo dozorčí radě Divadla Archa.

Politici se obviňují z politizace od počátku sporu o ÚSTR

Petr Nečas už dříve uvedl, že změny ve vedení ÚSTR jsou politickým dílem ČSSD, která se tak snaží připravit na vládní spolupráci s KSČM a chce ovládnout ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek s dokumenty bývalé Státní bezpečnosti. Sociální demokraté takovou interpretaci dění v ústavu odmítají, naopak tvrdí, že ÚSTR politizují občanští demokraté.

Vědecká rada ÚSTR je poradním orgánem instituce, vyjadřuje se k výroční zprávě a ročním plánům badatelské a ediční činnosti. Funkce v radě je čestná a na návrh ředitelky ústavu ji schvaluje (tzv. hlavní) rada ÚSTR. Členy hlavní rady potom volí Senát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 6 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 12 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 17 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 17 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 19 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 20 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...