Neber úplatky, neber úplatky, řekl Zeman 28 novým soudcům

Prezident Miloš Zeman jmenoval 28 nových soudců. Ve svém projevu je varoval před braním úplatků. Jako konkrétní příklady korupce v justici zmínil kauzu ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky a také případ, ve kterém litoměřický soudce Ladislav Jelínek přijal podle obžaloby jako úplatek láhev whisky. Ani jeden z nich ale dosud nebyl pravomocně odsouzen.

„Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky,“ řekl Zeman 19 ženám a devíti mužům, kteří do jeho rukou složili soudcovský slib. Uvedl, že případy korupce některých soudců kazí jméno všech soudců.

Noví soudci částečně nahradí ty, kteří v rámci přirozené obměny skončili či postupně skončí do konce září. Nejvíce - devět - jich zamíří do obvodu Krajského soudu v Brně, čtyři posílí obvod působnosti Městského soudu v Praze. Po třech nováčcích přibude do obvodů středočeského, plzeňského, ústeckého a ostravského soudu. Dva soudci půjdou pod královéhradecký krajský soud a jeden pod Krajský soud v Českých Budějovicích. Zeman jim závěrem ceremoniálu popřál vedle zdraví a štěstí také „rozumné a rychlé rozsudky“.

„Pokud si budete chtít vypít skleničku whisky, kupte si ji sami,“ doporučil rovněž nováčkům s odkazem na soudce Jelínka. Jelínek čelí společně s bývalým kolegou Josefem Knotkem obžalobě za to, že ovlivňovali výsledky několika trestních řízení. Původně za to dostal tříletou podmínku, verdikt ale zrušil Nejvyšší soud a nařídil případ projednat znovu. Pravomocně byl Jelínek odsouzen v jiné věci, a to rovněž za korupční jednání. Dostal 2,5 roku.

Druhý zmíněný soudce Berka způsobil podle žalobce spolu s dalšími lidmi škodu 264 milionů korun zfalšovanými konkurzy, například Union banky. Jeho kauza se vleče řadu let, částečně do ní zasáhla amnestie Zemanova předchůdce Václava Klause. V listopadu 2015 poslal Berku táborský soud do vězení na 8,5 roku, obžalovaný se chce ale bránit odvoláním.

„Upozornil jsem pana ministra spravedlnosti, že rozsudek v této kauze dosud po 14 měsících nebyl zpracován, což, pane ministře, poněkud kazí onen dobrý obraz (justice),“ zdůraznil Zeman směrem k přítomnému Robertu Pelikánovi (ANO). Ústecký deník nicméně před dvěma týdny uvedl, že Berkův advokát už písemné odůvodnění rozsudku obdržel. Do právní moci rozsudku o vině platí u Berky i u Jelínka presumpce neviny. 

Zeman jinak české soudnictví pochválil. „Jsem velmi rád, že mohu konstatovat, že se výrazně zkrátila doba, po kterou justice vyřizuje různé případy. Je také dobré, že po armádě a policii jsou soudci na třetím místě z hlediska důvěryhodnosti a že je zde rostoucí trend,“ uvedl prezident, který stav justice v sobotu hodnotil v Lánech se svým expertním týmem. 

Kandidáty na soudce navrhují ministrovi spravedlnosti předsedové jednotlivých krajských soudů. Pelikán chce od příštího roku zavést změnu, podle níž by všichni nominanti nejprve museli projít výběrovým řízením a dvouletou intenzivní přípravou završenou simulovaným soudním jednáním. Předsedové krajských soudů se záměrem nesouhlasí.  

Vydáno pod