Nastrčeným podnikatelům v kauze MSD zpřísnil soud tresty. Skutky manažerů vrátil k dalšímu dokazování

Pražský vrchní soud je přesvědčený, že manažeři vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva (MSD) se dopustili závažnějších trestných činů než porušení povinnosti při správě majetku. Rozsudek, který trojici posílal na pět až šest let do vězení, proto v úterý zrušil a skutky mužů vrátil k dalšímu dokazování. Naopak pravomocně rozhodl o nastrčených podnikatelích, kteří se podíleli na vyvádění peněz ze záložny. Většině zpřísnil tresty odnětí svobody.

Obžaloba tvrdí, že Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel umožnili v letech 2010 až 2013 vyvádění peněz z družstva –⁠ a to tak, že nastavili proces poskytování podnikatelských úvěrů takovým způsobem, aby hodnocení žadatelů bylo jen formální. K penězům se tak dostávaly takzvané ready-made firmy bez historie, za které jednali další zjednaní obžalovaní v pozici takzvaných bílých koňů. Peníze ze záložny pak přes tyto firmy putovaly do zahraničí. Podle státní zástupkyně způsobila skupina škodu ve výši přes 1,2 miliardy korun. Manažeři vinu odmítají.

„Podle výsledků dosavadního dokazování nabýváme konkrétního podezření hraničícího s jistotou, že se tito obžalovaní nedopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale že se dopustili –⁠ buď ve formě pachatelství, organizátorství, či pomoci –⁠ zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu jako členové organizované zločinecké skupiny,“ prohlásil v úterý předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka. Upozornil, že v takovém případě by trojice mohla dostat trest nad horní desetiletou hranicí příslušné trestní sazby.

Soud také vrátil k doplnění dokazování skutky obžalovaného Jana Vinše, který podle obžaloby jednotlivé bílé koně zjednával k trestné činnosti.

„Považuji za nepřípadnou obhajobu obžalovaných Zavřela a Jánského, kteří atakují orgány činné v trestním řízení a Českou národní banku. Běží několik desítek trestních stíhání a vyvíjí se situace v dalších trestních věcech. Existuje minimálně deset pravomocně odsouzených věcí souvisejících s Metropolitním spořitelním družstvem,“ zdůraznil Zelenka.

Úvěrový podvod

I samotný Tureček byl v mezičase pravomocně odsouzený k pětiletému vězení za úvěrový podvod se škodou téměř padesát milionů korun, který spáchal vůči MSD. „Těžko tak u něj můžeme být přesvědčení, že o ničem nevěděl,“ podotkl k aktuálnímu trestnímu řízení soudce.

Případ manažerů a Vinše bude u pražského městského soudu řešit nový senát, protože předchozí soudkyně už odešla do důchodu. Podle Zelenky by se měl detailně zabývat i obdobím před nástupem Jánského a Zavřela do MSD, konkrétně tím, zda poté nedošlo „ke kvalitativní a kvantitativní změně“ při poskytování úvěrů.

Sedmnáct obžalovaných

V této větvi případu čelilo obžalobě celkem 17 lidí, další dva zemřeli v době před úterním odvolacím zasedáním. Nastrčení podnikatelé podle soudu působili jako organizovaná skupina. Dva z nich Zelenkův senát potrestal tříletou podmínkou, ostatním nyní rozdal nepodmíněné tresty od tří do sedmi let. Části z nich také zakázal působit ve statutárních orgánech obchodních společností, a to na období od pěti do sedmi let po návratu z vězení.

Soudy uznaly vinným i bývalého vojáka Jakuba Andrese, kterému ale odpustily trest. Muž si už odpykává 19 let za mřížemi kvůli nájemné vraždě drogového dealera, k praní špinavých peněz z MSD se přiznal a výrazně přispěl k objasnění činnosti dalších obžalovaných.

Skutky údajného hlavního organizátora tunelování MSD – Petra Koltoka – řeší justice zvlášť. Soud ho dříve za úvěrový podvod zatím nepravomocně potrestal 7,5 lety vězení, peněžitým trestem ve výši 1,2 milionu korun a desetiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech firem.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla zhruba 14 000 členů, do konkurzu.

Načítání...