Národní ústav duševního zdraví by se už mohl začít stavět

Praha - Plánovaný Národní ústav duševního zdraví, který má vyrůst v Klecanech u Prahy, by se mohl začít v nejbližší době stavět. Vyrozumění o financování z evropských fondů by mělo dorazit v polovině října. Oznámil to dnes šéf Psychiatrického centra Praha Cyril Höschl. Podle něj by nové výzkumné centrum mělo začít plně fungovat od ledna 2015.

Psychiatrické centrum Prahavzniklo před 50 lety. Leží v areálu bohnické léčebny. Věnuje se výzkumu duševních obtíží a mozku, výuce budoucích lékařů i léčbě pacientů. Nyní má několik pracovišť na různých místech hlavního města. Sjednotit by se měla právě v novém ústavu. „Harmonogram (stavby) má skoro dva roky zpoždění, a to vinou politických a personálních změn na ministerstvu školství. Začnete s někým jednat, a než vejdete do dveří, je tam jiný ministr. Také ministři zdravotnictví mají poločas rozpadu asi deset měsíců,“ uvedl Höschl. Podle něj by vyrozumění o financování projektu mělo dorazit v polovině října. Pokud padne kladné rozhodnutí, ústav by měl fungovat od roku 2015. „Je čas na to, aby si taková země jako Česká republika mohla dovolit kvalitní neuropsychiatrický výzkum srovnatelný se světem,“ uvedl šéf psychiatrického centra. 

Na nový ústav je možné získat 50 milionů eur (1,25 miliardy korun). Když se projekt začal připravovat, bylo to v přepočtu asi 1,5 miliardy. Posilování koruny ale hodnotu snížilo, nyní je suma zhruba o čtvrt miliardy nižší. Ze získaných peněz by se měla platit nejen výstavba plánovaného institutu, ale i rozjezd jeho činnosti. Postupně se pak budou hledat další zdroje, dodal šéf psychiatrického centra.

Odborníci: psychiatrie je podfinancovaná

Odborníci si stěžují na to, že psychiatrie dlouhodobě ve srovnání s jinými obory medicíny trpí nedostatkem financí. I přes přibývání počtu pacientů s duševními obtížemi, depresemi či Alzheimerovou chorobou stále zůstává na okraji zájmu. „Jakkoliv se tu ve vědě plýtvá penězi, tento výzkum si nějakou finanční injekci zaslouží. Každý čtvrtý obyvatel přijde za život do styku s psychiatrií. Léčba představuje velkou společenskou zátěž. Stojí za to do oboru investovat,“ míní Höschl. Například Alzheimerovou chorobou trpí kolem 130 tisíc Čechů. Jak populace stárne, číslo ještě více poroste. Zatímco před deseti lety bylo jen čtrnáct procent Čechů starších šedesáti pěti let, v roce 2030 to už bude téměř čtvrtina. S přibývajícím věkem se procent lidí trpící touto nemocí zvyšuje, u lidí nad 85 let je to dokonce polovina. 

Reportáž Kateřiny Fifkové (zdroj: ČT24)