Na středočeském krajském úřadě zasahovali kriminalisté kvůli smlouvám s externisty

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahovali na středočeském krajském úřadě. Policisté zřejmě prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil několik milionů korun ročně. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) nevznikla při uzavírání pracovních smluv s externisty žádná pochybení.

Server SeznamZprávy.cz v dubnu napsal, že kraj si najímal externisty na služby obvykle zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Kraj na základě prověřovaných smluv vyplatil za externí služby podle serveru pět milionů korun ročně. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

„K dnešnímu zásahu v budově krajského úřadu musím říci, že jsem ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Třicet externistů

Podle ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba policie nikoho nezatkla. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují ani jaké dokumenty zabavují. Sdílnější nebyl ani mluvčí centrály Jaroslav Ibehej, uvedl pouze, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Více informací podle něj útvar v tuto chvíli neposkytne.

Podle serveru SeznamZprávy.cz. zasahují policisté v souvislosti s případem také ve Středočeské vědecké knihovně Kladno. Vyjádření zástupců knihovny se zatím nepodařilo získat. Na dveřích visí cedule s nápisem: „Dnes je knihovna z technických důvodů pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení.“

Podle zjištění serveru středočeský krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků. Jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50 tisíc korun měsíčně radil hejtmance s odpady. Hejtmanka už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, je podle ní jeho právo a shoda okolností. Důležité je, že je odborníkem a pracuje dobře, dodala Pokorná Jermanová.