Na Škodovy závody cílil britský nálet. Operace Canonbury ale selhala

3 minuty
Na Škodovy závody před 75 lety cílil britský nálet. Operace selhala
Zdroj: ČT24

Jan Kubiš nebo Josef Valčík jsou jména parašutistů spojovaná s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ale během svého výsadku se v roce 1942 účastnili i operace Canonbury. Šlo o společný projekt britského královského letectva a českého odboje, jehož cílem bylo zasáhnout zbrojní výrobu ve Škodových závodech v Plzni.

Škodovy závody v Plzni byly jednou z největších zbrojních továren v Evropě. „Produkovala tanky, munici a tak dále,“ přiblížil badatel a publicista Vlastislav Janík. Stala se tak terčem pro britské letectvo. „Hlavní cíl byl zničit tohle ocelové srdce německé říše,“ dodal Janík 

Letadla měli na cíl navést čtyři parašutisti ze skupin Anthropoid, Out Distance a Silver A - Josef Valčík, Adolf Opálka, Karel Čurda a Jan Kubiš. 

Navedení letadel pomocí ohňů

Parašutisté však neměli radiomaják, protože o něj přišli při seskoku. Britské letouny proto měly na Škodovy závody navést dva zapálené stohy. „První oheň byl na Borských polích, druhý byl zapálen na Skvrňanech,“ přiblížil Janík.

Stoh na Borských polích zapálili Valčík a Kubiš. I po 75 letech badatel a publicista Jaroslav Čvančara přesně ví, kde se to stalo, a to díky svědectví jejich pomocnice Marie Žilanové, která válku přežila. „Řekla mi, že Kubiš všechny poslal pryč, protože to měli načasované tak, že až uslyší hukot letadel, tak to zapálí,“ přiblížil Čvančara.

Čas útoku bombardérů byl vybrán schválně půl hodiny po půlnoci ze soboty na neděli, záměrem bylo ušetřit životy českých dělníků.

  • Škodovy závody byly podle Eduportálu Techmanie po začátku okupace začleněny do koncernu strojíren Hermanna Göringa. Většina výroby se navrátila k produkci zbraní, takže civilní výroba byla potlačena. „Mezi velmi známé patřily lehké tanky, konkrétně modely LT 35 a LT 38. Model LT 35 se vyráběl již před válkou od roku 1935,“ uvádí web Techmanie. „V roce 1938 byl nahrazen modelem LT 38, který po okupaci převzala i německá armáda. Celkem bylo za války vyrobeno 1335 kusů těchto tanků pro německou armádu v různých verzích,“ zmiňuje. Také se zde vyrábělo mnoho součástek pro německý obrněný transportér. Jako ochrana byla podle Eduportálu Techmanie roce 1943 mezi obcemi Vochov, Křimice a Vejprnice vybudována dřevěná maketa závodu Škoda Plzeň, která měla oklamat spojenecká letadla.

Zásah na Škodovy závody se ale nakonec nezdařil. „Ke svému zklamání zjistili, že poškozeno nebylo téměř nic, až na zásah jedné protiletecké baterie,“ podotýká Čvančara.

Britská letadla provedla několik dní po prvním náletu na závod další útok, ani ten se ale nezdařil, jako většina náletů RAF na Plzeň během války.

Kvůli zradě jednoho z parašutistů, Karla Čurdy, pak gestapo dopadlo a popravilo většinu plzeňských pomocníků parašutistů. Pro jejich domy byly připraveny pamětní desky, a to v Čechově ulici 34, kde žili manželé Bejblovi, na Klatovské třídě 78, společné adrese Hrdličkových a Králových, a v Resslově ulici 4, což byl domov Kučerových. „Mají připomínat především statečnost, odvahu a hrdinství,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 5 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 6 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 7 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 8 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 16 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 16 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...