Na liberecké univerzitě skončil kvůli nevhodnému chování další pedagog

Kvůli nevhodnému chování ke studentkám skončil na Technické univerzitě v Liberci další pedagog. Šlo o vyučujícího na katedře anglického jazyka. Případ se podařilo řešit díky studentským tutorům a ombudsmanovi. Pedagog na svou žádost ukončil pracovní poměr, informoval v úterý v tiskové zprávě mluvčí univerzity Radek Pirkl. Nejde o první takový případ, loni v létě tam skončil i jiný pedagog, který se zřejmě opakovaně dopouštěl jednání s prvky šikany.

Případ na katedře angličtiny posuzoval ombudsman, který na univerzitě působí půldruhého roku. „Chování pedagoga charakterizoval jako nevhodné pedagogické postupy a nevhodnou interakci se studenty při výuce. Stížnosti studentek tlumočili vedení školy studentští tutoři během letního semestru 2022. Postupně do situace vstoupili vedoucí katedry, děkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a nakonec univerzitní ombudsman,“ doplnil Pirkl.

Pedagog k 5. březnu na pedagogické fakultě na vlastní žádost skončil a už nevyučuje. O výsledku celého případu děkan studenty katedry anglického jazyka informoval a svolal k tomu ještě na tento týden setkání s nimi. „Případ nevhodného chování pedagoga na katedře anglického jazyka mě velice mrzí. Těší mě pak to, že ho na fakultě ihned a rázně řešili a vyřešili,“ komentoval závěry rektor univerzity Miroslav Brzezina.

Podle děkana pedagogické fakulty Jana Picka případ ukazuje, jak důležití jsou studentští tutoři a tutorky, protože mají ke studentům nejblíže. „Na některých katedrách, například právě na katedře anglického jazyka, působí ve dvojici tutorka-tutor. Díky nim a díky univerzitnímu ombudsmanovi se podařilo celý neblahý případ odhalit a rychle řešit. Za důležité považuji, že jsme dali jasně najevo, že pokud se vyskytnou, nebudeme podobné případy na fakultě tolerovat a že máme k jejich řešení efektivní mechanismy,“ dodal Picek.

Fakulta neřešila podobný případ poprvé, tentokrát se ho ale podařilo uzavřít mnohem rychleji. Loni v srpnu skončil jiný pedagog, na kterého si studentka stěžovala už v roce 2020. Na základě opakovaných stížností loni na jaře nevhodné chování pedagoga potvrdila i speciální komise sestavená univerzitním ombudsmanem, dopouštěl se podle ní opakovaně jednání s prvky šikany. Před rokem ho pak děkan stáhl z výuky a všech pedagogických činností. V létě vyučující na univerzitě skončil.

Kromě zavedení studentských tutorů na katedrách nyní podle Picka věnují na fakultě také zvýšenou pozornost studentskému hodnocení kvality, které vyhodnocují na několika úrovních. „Účast stále není taková, jakou bychom očekávali, přitom je to velmi účinná a anonymní cesta, jak se o nevhodném chování svých zaměstnanců mohu dozvědět. Znovu proto na studující apeluji, aby věnovali čas vyplnění této ankety,“ dodal děkan pedagogické fakulty.

Řadu opatření zavedli podle Pirkla také na dalších fakultách. Tutoři nebo studentští poradci, kteří jsou proškolení v tom, jak mají postupovat v případě, že zachytí zprávu o nevhodném chování pedagoga nebo pedagožky, jsou už běžnou součástí akademického provozu. „Na začátku i v průběhu akademického roku měl také univerzitní ombudsman sérii přednášek pro zaměstnance i studenty zaměřených na rovný přístup, diskriminaci, šikanu či sexuální obtěžování na akademické půdě,“ dodal mluvčí univerzity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...