Můj čin splnil účel, věřil dle svědků Palach před smrtí

Praha – Vzpomínková akce na Filozofické fakultě UK nebo nový multimediální web připomínají 43. výročí protestního sebeupálení Jana Palacha v roce 1969. Čin tehdy dvacetiletého studenta, který chtěl v kontextu nastupující normalizace probudit národ z letargie a morálního úpadku, je dodnes jednou z nejdiskutovanějších událostí československých novodobých dějin. K rozkrytí otazníků a zároveň uchování symbolického odkazu má nově přispět webový portál obsahující unikátní fotografie či audionahrávky. Již delší dobu navíc funguje občanské sdružení Národ pohasl, jehož organizátoři chtějí vybudovat muzeum v Palachově rodném domě ve Všetatech na Mělnicku. V Písku Palacha připomíná Galerie Sladovna výstavou „Palachův týden 1969“. Ukazuje mimo jiné to, jak na tehdejší události reagovaly veřejnost i totalitní režim.

Autoři z řad Univerzity Karlovy a historiků v odpoledních hodinách představili speciální webový projekt. Na adrese http://www.janpalach.cz/ jsou desítky nepříliš známých Palachových fotografií z dětství, audiozáznamy reakcí na jeho hrdinský čin nebo příběhy Palachových následovníků. „Představili jsme jeho příběh tak, že nekončí smrtí, ale že pokračuje v ohromném odkazu dál,“ řekl Lidovým novinám jeden z autorů projektu, historik Petr Blažek. Na internetových stránkách najdou zájemci třeba i záznam projevu Jaroslava Seiferta, který básník pronesl ke studentům čtyři dny po Palachově smrti.

Vpodvečer po půlhodinové číši vína k opětovné prezentaci výstavy Jan Palach '69 se uskutečnil pietní s minutou ticha – položení květin a zapálení svíček u pamětní desky u budovy Filozofické fakulty. V úterý navíc bude fakultní Centrum studijních a informačních služeb přejmenováno na Knihovnu Jana Palacha.

Osobní doklady Jana Palacha
Zdroj: Facebook/Národ pohasl

Pietní akce k Palachovu smutnému výročí provázely i předešlý víkend. Zhruba pět desítek lidí, od studentů po seniory, se v sobotu sešlo na Olšanských hřbitovech. Vzpomínkový akt se konal také v Palachových rodných Všetatech na Mělnicku.

Příběh hrdinsko-tragického činu tehdejšího studenta pražské filozofické fakulty začal pohnutými událostmi v srpnu 1968. Vpád armád Varšavské smlouvy a následná okupace znamenaly faktický konec reformního hnutí za liberálnější poměry v zemi. Aktivistické Pražské jaro tak střídá nástup normalizace. S politickou, a zejména společenskou rezignací se však Palach nechtěl smířit. Spolu s několika podobně smýšlejícími lidmi se proto domluvil na radikální akci s předpokládaným silným ohlasem. Sám si přitom vylosoval první místo v pořadí.

Dne 16. ledna 1969 odjel z domova do Prahy a ještě před plánovaným činem stihl rozeslat dopis určený představitelům studentů a Svazu spisovatelů, ve kterém svůj úmysl vysvětloval. „Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lid této země následujícím způsobem: Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit,“ píše se v dopise.

Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň.

Naše požadavky jsou:

1. okamžité zrušení cenzury.

2. zákaz rozšiřování „Zpráv“.

Jestliže nebudou naše požadavky splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969 a nevystoupí-li lid s dostatečnou podporou (tj. s časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.

Z posledního dopisu Palacha, zdroj: Totalita.cz

Poté, co odjel tramvají na Václavské náměstí, odložil dopisy do schránky a koupil nádobu s benzinem. V odpoledních hodinách se před zraky procházejících lidí polil palivem a škrtl zápalkou. Podle očitých svědků se ještě po vzplanutí rozběhl směrem od Národního muzea, než na hořící tělo hodili nejbližší svědkové oblečení.

Záchranka ho odvezla s těžkými popáleninami na kliniku plastické chirurgie v Legerově ulici. Palach byl v kritickém stavu a popáleniny třetího stupně byly diagnostikovány na 85 procentech povrchu těl. I přesto prý dokázal komunikovat s okolím. V rozhovorech zdůrazňoval, že se nepokoušel o sebevraždu, zároveň však vyzýval ostatní členy své skupiny, aby ho nenásledovali. „Můj čin splnil účel. Ale ať už to nikdo neudělá. Ať se ty studenty pokusí zachránit, aby celý život zasadili ke splnění našich cílů. Ať se přičiní živí v boji,“ uvádí záznamy zprostředkovaného rozhovoru Palacha s přítelem Lubošem Holečkem v nemocnici.

O tři dny později, 19. ledna, Palach na následky zranění zemřel. Nedlouho po smrti mu sochař Olbram Zoubek odlil posmrtnou masku, která dodnes visí na budově Filozofické fakulty UK. „Tak se mi zdálo, že to nemůžu nechat jen tak, že něco musím udělat.. Nad tou mrtvou tváří, když jsme tam čaroval se sádrou, tak se ty hodnoty trochu přeskupily,“ vzpomíná dnes Zoubek. 

I přes naléhání Palacha se k sebevražednému činu později odhodlalo celkem 29 lidí – z toho 7 zemřelo: student Jan Zajíc v Praze, pivovarský dělník Josef Hlavatý v Plzni, stavební dělník Miroslav Malinka se upálil 22.1. v Brně, Blanka Nacházelová se otrávila svítiplynem a v Jihlavě se 4. 4. upálil vysoce postavený člen KSČ, dělník Evžen Plocek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 7 hhodinami

Sportovci na jevišti. Cirk La Putyka ukáže sílu i příběh

Připravovaná inscenace souboru Cirk La Putyka propojuje sport a umění. Kromě akrobatů, herců a tanečníků se na ní podílí i čeští vrcholoví sportovci. Představení nazvané St.art, které vzniká v pražském kulturním prostoru Jatka 78 pod režií principála Rostislava Nováka, diváky zavede to starověkých Athén, ale přiblíží i život profesionálních sportovců současné doby. „Jedná se o pohled do nitra vrcholového sportovce a do dna lidského bytí. Z čeho sport vznikl, kam nás dostal,“ popsal Novák. Inscenaci předcházelo přes šest let příprav, premiéra je naplánována na září.
před 8 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Studenti zdravotnictví budou moci dříve pracovat v nemocnicích, schválil Senát

Studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů budou moci o rok dříve než dosud začít pracovat v nemocnicích jako praktické sestry, normu schválil Senát. U zdravotních sester to má být většinou možné už po dvou letech studia a u budoucích lékařů po třech letech. Norma má pomoci vyřešit potíže s nedostatkem nemocničního personálu. Horní komora podpořila i převod odpovědnosti za zřizování lékařských pohotovostí z krajů na zdravotní pojišťovny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vnímání veder zhoršují tepelné ostrovy

Zatímco klima se výrazně změnilo, citlivost člověka na vysoké až extrémní teploty zůstává stejná. Myslet by na to měli třeba architekti – použitím nevhodných materiálů vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, které situaci jen zhorší, což ukázalo i měření štábu ČT s expertem v terénu. Rozdílné povrchy totiž různě absorbují světelné záření. Čím víc ho pohltí, tím jsou teplejší. A záleží i na barvě – proto je třeba tmavý asfalt nebo černá košile ve vedrech tou horší variantou, zatímco teplota hustého trávníku zůstává relativně nízká. Podle odborníků je tak důležité nejen sázet víc zeleně, ale také postupně nahrazovat současné materiály takovými, které světlo lépe odrážejí.
před 8 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vedro ve čtvrtek čeká východ Česka, přijdou i bouřky s kroupami

Velmi vysoké teploty i nad 34 stupňů Celsia hrozí v tuzemsku i ve čtvrtek, výstraha meteorologů ale platí už jen pro východní polovinu země. V pásu od jižních Čech do Slezska odpoledne a večer přejdou silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a nárazovým větrem. Varování před zvýšeným rizikem požárů bude ve čtvrtek a v pátek platit v široké oblasti kolem Prahy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...