Ministrův náměstek přirovnal Romy k medúzám. Přijde o odměny a dostal výtku

Náměstek ministra průmyslu a obchodu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný přijde kvůli svému výroku o Romech o čtvrtletní odměny. Ministr Jiří Havlíček (ČSSD) mu také udělil výtku podle zákoníku práce, uvedl úřad v tiskové zprávě. Novotný přirovnal na Facebooku Romy k medúzám, protože jsou podle něj „otravný a k ničemu“. Za svá slova se už omluvil a nabídl rezignaci.

Ministr Havlíček se v pátek ráno kvůli výroku s Novotným sešel. „Sdělil jsem mu, že svým chováním výrazně poškodil dobré jméno našeho ministerstva a porušil také pracovní řád, jehož součástí je i etický kodex zaměstnance ministerstva,“ uvedl Havlíček. Náměstka upozornil, že kdyby se situace opakovala, odvolal by ho z funkce.

Novotný se za svá slova omluvil a nabídl rezignaci. „Hluboce lituji, že jsem se v rámci diskuse na Facebooku nechal unést a vyjádřil se k romské menšině hanlivými výrazy. Uvědomuji si, že takové jednání je neslučitelné s mým postavením náměstka a že jsem mohl poškodit dobré jméno ministerstva,“ stojí v prohlášení.

Nejde o první kontroverzní výrok

Karel Novotný je od roku 1998 členem sociální demokracie. V roce 2010 na sebe upozornil v předvolební kampani billboardem s nápisem „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domě národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla.“

Jeho rétoriku kritizoval tehdejší šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Pro sociální demokracii jsou nepřípustné a zcela nepřijatelné jakékoli projevy nesnášenlivosti, rasismu či xenofobie,“ uvedl tehdy Sobotka. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Novotného požádal, aby billboard upravil, nebo stáhl. Mostecká ČSSD to nejprve odmítla, po několika dnech se ale rozhodla původní slogan změnit na „Stejná pravidla pro všechny“. Do sněmovny se sice Novotný nedostal, ale čtyři roky (2010–2014) působil jako náměstek primátora Mostu. 

Spor s vedením ČSSD přesto nebyl překážkou pro další Novotného kariéru. V únoru 2014 se stal náměstkem pro sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele na ministerstvu průmyslu a obchodu. Od července 2016, kdy úřad ještě vedl Jan Mládek (ČSSD), je politickým náměstkem. Celkem je na ministerstvu devět náměstků. Na ústecké kandidátce ČSSD pro říjnové volby do sněmovny figuruje Novotný na 13. místě.