Ministerstvo obrany ve čtvrtek podalo správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o pokutě 550 milionů korun za zakázku na armádní vrtulníky. V pátek to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obrana je stále přesvědčena, že její postup byl správný, a s pokutou nesouhlasí. Sankci, jejíž udělení bylo pravomocné, uhradilo minulý týden.
Ministerstvo obrany podalo správní žalobu kvůli pokutě za vojenské vrtulníky
Podle rozhodnutí ÚOHS se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. Rozhodnutí úřadu potvrdil na začátku dubna jeho předseda Petr Mlsna.
Obrana s pokutou nesouhlasí. „Jsme nadále přesvědčeni o správnosti našeho postupu. Nelze vyřizovat obstrukční námitku firmy, která námi nebyla v rámci zakázky vláda-vláda napřímo oslovena,“ poznamenal Pejšek. „Proto jsme proti rozhodnutí ÚOHS ve čtvrtek podali správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně.“
Vrtulníky za 646 milionů
Ministerstvo se rozhodlo koupit dvanáct vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Českým vojákům je dodá americká firma Bell za 646 milionů dolarů. Armáda dostane osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.
Při hledání dodavatele ministerstvo kromě americké vlády oslovilo také italskou vládu. Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, neodpovídala ale podle ministerstva armádním požadavkům. Stroje například nesplňovaly podmínku na odzkoušení v operacích.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že rozhodnutí ÚOHS může v důsledku zbrzdit modernizaci armády, protože připouští možnost, aby zakázku napadnul výrobce nebo obchodník, i když nebyl jejím přímým účastníkem. Proto avizoval, že se ministerstvo obrátí na soud.