Ministerstvo obrany má podle ÚOHS zaplatit 550 milionů za chyby při zakázce na armádní vrtulníky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu obrany pokutu 550 milionů korun za chyby při zakázce na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké firmy Bell. Pokuta není pravomocná, ministerstvo oznámilo, že proti ní podá rozklad k předsedovi úřadu. Na uložení pokuty upozornil server Novinky.cz.

„Přestupku se ministerstvo dopustilo tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že s rozhodnutím nesouhlasí. „Resort obrany považuje stanovenou pokutu za nepřijatelnou. Pokud ÚOHS dospěl na rozdíl od ministerstva obrany k právnímu názoru, že námitka byla podána oprávněně, měl zohlednit také fakt, že šlo o námitku obstrukční, a stanovit pokutu symbolickou,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Antimonopolní úřad už se tendrem zabýval od loňského února na návrh italské firmy Leonardo, která žádala uložení zákazu plnění smlouvy zhruba za 17 miliard korun. Úřad sice v srpnu návrh italské firmy zamítl, upozornil ale na to, že ministerstvo při zakázce chybovalo. Přestože 20. listopadu loňského roku ministerstvo obdrželo od firmy Leonardo námitky k tendru, smlouvu s vítězem podepsalo hned následující den. O námitkách se přitom rozhodlo až loni 5. prosince. Právě kvůli této chybě ÚOHS vedl s ministerstvem přestupkové řízení.

Takto vysoká pokuta je u postihu za chyby ve veřejných zakázkách mimořádná, její výši ale ovlivňuje celková hodnota zakázky.

Italská nabídka měla podle ministerstva nedostatky

Ministerstvo obrany se rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, měla ale podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.