Ministerstvo kupuje 30 tisíc párů vojenských bot

Praha – Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup 30 tisíc párů vojenské obuvy za 92 milionů korun. Podle ministerstva mají vojáci nedostatek výstroje a nákup má doplnit armádní sklady. Zakázka je rozdělena do tří let, letos zaplatí ministerstvo 50 milionů a zbytek v dalších dvou letech.

Téměř dvě třetiny z celkového počtu objednaných vojenských „kanad“ má armáda obdržet do letošního prosince. „Polní obuv, zejména v pouštní verzi, je více méně spotřebním zbožím. V některých případech vojáci za půlroční misi v extrémním prostředí v Afghánistánu vystřídají i dva páry,“ zdůvodnil nákup ředitel sekce vyzbrojování Pavel Bulant.   

Součástí dodávky je šest různých druhů polních bot, včetně speciální obuvi pro letce. Poprvé prý armáda nakupuje novou, vylepšenou verzi obuvi do pouště. „Je lehčí, vysoce odolná vůči oděru a obrušivosti a prodyšná. Na rozdíl od původních bot neklouže a dobře drží i v kamenitém terénu,“ vysvětluje velitel brněnské výstrojní základny Jiří Štirba. Ceny jednotlivých druhů bot se pohybují od 1600 do 3600 korun za pár.   

Ministerstvo obrany vyhlásilo soutěž letos v květnu. Dokumentaci si vyzvedlo 12 firem, nabídku však poskytla pouze jedna z nich - Prabos plus a.s. ze Slavičína. Částka, kterou úřad zaplatí za zboží letos, je podle obrany stejná jako při dodávkách v minulých třech letech. Podle Bulanta se cena zakázky po celou dobu jejího trvání nezmění.   

Ministr obrany Alexandr Vondra před časem vyhlásil jako jednu ze svých priorit naplnit armádní výstrojní sklady. Resort minulý týden vypsal například veřejnou zakázku na nákup vojenských uniforem. Obrana za nové stejnokroje zaplatí v příštím roce 50 milionů a o rok později dalších 40 milionů korun.

Vydáno pod