Michálek: Musí se zlepšit ochrana oznamovatelů korupce

Praha - Strana zelených dnes představila soubor návrhů pro efektivnější boj s korupcí. Podle předsedy Ondřeje Lišky a senátora Libora Michálka je třeba zejména zlepšit ochranu oznamovatelů korupce, zprůhlednit financování politických stran a zavést regulaci lobbingu.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených

„Současná politická krize, pád vlády i silná deziluze společnosti není výsledkem jednotlivých dílčích selhání politiků, ale odrazem faktu, kam až došla v České republice systémová korupce. K jak těsnému propojení došlo mezi politikou a neprůhlednými vlivovými skupinami, které jsme si zvykli označovat jako kmotry či politické podnikatele.“

Návrh zákona vychází podle nestraníka za SZ, Piráty a KDU a senátora Libora Michálka z právní úpravy, která je v Británii a ve Spojených státech. Jde v něm především o ochranu těch, kteří oznámí nějaké nekalé jednání. „Ta musí být zabezpečena předtím, než případně dojde k rozvázání pracovního poměru s předmětnou osobou,“ zdůraznil. Předmětem oznámení běžně v zahraničí nejsou podle slov Michálka pouze skutečnosti nasvědčující, že byl spáchán trestný čin. Jsou to ale prý také skutečnosti, které nasvědčují tomu, že byl třeba spáchán správní delikt nějaké závažnější povahy nebo prosté porušení právních předpisů.

Původní vládní návrh zákona vycházel podle Michálka pouze z dílčí novely takzvaného antidiskriminačního zákona. Měl pouze zabezpečit zvýšenou ochranu oznamovatelů, ale až poté, co by byli propuštěni ze zaměstnání.

  • „V tomto smyslu jde tento návrh zákona podstatně dál, než byl původní vládní návrh zákona. Rovněž okruh zaměstnavatelů, kteří by měli podléhat ochraně, se nezužuje pouze na státní instituce nebo samosprávné instituce, ale rovněž na společnosti, které jsou ovládané státem,“ dodal senátor.
Brífink Strany zelených (zdroj: ČT24)