Matka pohřešovaného chlapce má právo nahlédnout do policejního spisu, rozhodl Ústavní soud. Honzík zmizel před 21 lety

UDÁLOSTI: Matka syna pohřešovaného víc než dvacet let bude moci nahlédnout do vyšetřovacího spisu (zdroj: ČT24)

Policie podle Ústavního soudu udělala chybu, když neumožnila matce zmizelého chlapce nahlížet do pátracího spisu. Jan Nejedlý se ztratil v roce 1998 jako devítiletý v pražském Podolí. Policie jeho osud zatím neobjasnila. Matka v ústavní stížnosti uváděla, že potřebuje alespoň vědět, co policie pro nalezení jejího syna dosud vykonala.

Žák třetí třídy Jan Nejedlý odešel v lednu 1998 ke kamarádovi, který bydlel ve stejné ulici. Jediným svědkem, jenž ho od té doby viděl, byl rodinný lékař, který se s ním pozdravil na ulici. Chlapcův spolužák nebyl v osudný den vůbec doma. Veškeré pátrání policie i rodičů bylo marné.

O nahlédnutí do všech spisů požádala matka v únoru 2018 na pražském policejním ředitelství. Policie matce oznámila, že její žádosti nelze vyhovět ani podle správního řádu, ani podle trestního řádu. Nebyly zahájeny úkony trestního řízení, matka podle policie neměla postavení poškozené a spis byl dosud veden jako pátrací.

Rodina je přesvědčená o tom, že pátrání začalo příliš pozdě

Podle advokátky Terezy Kubalíkové je spis stále veden podle zákona o policii, ačkoliv už dávno mohly být zahájeny úkony trestního řízení a spis mohl přejít do režimu trestního řádu. Advokátka připomněla, že podle názoru rodiny pátrání začalo příliš pozdě, policie zbytečně otálela také s nasazením pátracích psů.

O nahlédnutí do spisů se předtím neúspěšně pokoušela také sestra pohřešovaného, která se marně snažila nepříznivé stanovisko policie zvrátit u státního zastupitelství.

Pátrání po Janu Nejedlém v pořadu Na stopě (zdroj: ČT)

Soud: Vztah mezi rodiči a dětmi podléhá zvýšené právní ochraně

Podle soudce Davida Uhlíře těžko může nahlédnutí do spisu po více než dvaceti letech od zmizení chlapce zmařit nějaké budoucí objasnění činu. Podle nálezu má matka osobní, nezpochybnitelný a bezprostřední zájem na tom, aby zjistila, jakých výsledků policie dosáhla. Vztah mezi rodiči a dětmi podléhá zvýšené právní ochraně.

„Rodiče jsou těmi nejvýznamnějšími osobami, které i po smrti dítěte budou mít vůli a zájem učinit všechny kroky k tomu, aby bylo odhaleno případné zavinění úmrtí třetí osobou, nebo aby veškeré okolnosti případu byly řádně vyšetřeny. Tím spíše to platí v případě dítěte pohřešovaného, neboť taková situace je snad ještě více traumatizující, než kdyby rodiče měli jistotu o osudu svého potomka,“ stojí v nálezu ústavního soudu.

Policii soud zakázal, aby v porušování práv pokračovala. V praxi by to mělo znamenat, že se matka dostane k obsahu spisu. „Požádáme znovu co nejdříve,“ uvedla advokátka matky.

Ztracených dětí jsou ročně stovky

Policie každý rok pátrá po stovkách ztracených dětí. Ve velké většině případů jsou úspěšní. Přes to se za posledních dvacet let nepodařilo nalézt dvě desítky dětí. Zrychlit a zefektivnit pátrání pomáhá policii  v posledních devíti letech Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Do aplikace je možné se přihlásit prostřednictvím webových stránek Policie ČR.

Načítání...