Lupičům z teplického klenotnictví hrozí až 15 let vězení. Ukradli zboží za sedm milionů

Policie zadržela čtyři podezřelé z pondělního loupežného přepadení klenotnictví v Krupské ulici v Teplicích. Ústečtí policisté ve čtvrtek řekli, že čtveřice podezřelých je patrně z Litvy. Po dalších dvou lidech pátrá Interpol. Lupiči ukradli zboží zhruba za sedm milionů korun. Pokud se jejich vina potvrdí, hrozí jim jako organizované skupině osm až patnáct let vězení.

Lupiči přepadli zlatnictví v Krupské ulici v centru Teplic v pondělí dopoledne. Jeden měl u sebe podle policie maketu střelné zbraně. Obsluhu klenotnictví spoutali.

Lupiči sebrali šedesát kusů luxusních hodinek v hodnotě sedmi milionů korun. „Podařilo se nám jich zajistit osm při domovní prohlídce. Bohužel o té větší části lupu v současné době nevíme. Tímto směrem se také bude ubírat další pátrání,“ nastínil náměstek krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Zbyněk Dvořák. 

Policie hned v pondělí zveřejnila video z přepadení, na záběrech byli zpočátku vidět dva lidé, po několika sekundách vytáhli na obsluhu zbraň. Vzápětí do obchodu přišli jejich dva komplicové.

V dalším záběru jeden z lupičů pomocí nářadí rozbíjel výlohu a vytahoval zboží, které ukládal do připravené tašky. Po chvíli mu s ukládáním odcizených předmětů pomáhal komplic. V obličejích nebyli maskovaní.

Při příjezdu policie už byli pachatelé pryč

Policie při zásahu nejprve zatarasila vozy ulici, na místo přijela i sanitka. Obavy z toho, že by pachatelé mohli držet v obchodě rukojmí, se nepotvrdily.

Pachatelé byli v době příjezdu policie již na útěku. Z místa činu odjeli ve starším Renaultu Laguna stříbrné barvy. Během přepadení nebyl nikdo zraněn.

Později zjistili, že by auto mělo být v Praze a požádali o pomoc pražské kolegy. Podezřelí byli zadrženi méně než 24 hodin po loupeži.

Policie náhodou vyšetřovala poblíž

Policisté na čtvrteční tiskové konferenci řekli, že při vyšetřování loupeže pomohla náhoda: v teplické Nákladní ulici se totiž nedávno stala vražda prostitutky, přičemž obě místa činu jsou od sebe relativně nedaleko. V době loupeže bylo v okolí nasazeno větší množství policistů, což jim pomohlo i při pátrání po lupičích.

I v případě vraždy prostitutky už policisté zadrželi podezřelého, jde o rusky mluvícího Ukrajince. Nyní je ve vazbě, k vraždě se podle policie přiznal. Obviněnému hrozí až doživotí.

Policisté přiblížili, že s pomocí kamerových systémů byli schopni zdokumentovat dění před vraždou. Podle jejich poznatků si podezřelý nejprve koupil kondomy na blízké čerpací stanici, odtud měli policisté jeho relativně kvalitní fotografii.

Muž pak podle policie kontaktoval jednoho z pozdějších svědků, aby mu sehnal ženu, s níž by mohl mít sexuální styk. Ten souhlasil pod podmínkou, že mu podezřelý koupí krabicové víno. Poté jej zkontaktoval s budoucí obětí. Ukrajinec se s ní dohodl na sexuálních službách za 300 korun. Prostitutka po styku ale podle policistů cenu o 200 korun navýšila a když muž nechtěl zaplatit, pohrozila mu, že ho obviní ze znásilnění. Nato ji podle policistů brutálně utloukl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 8 mminutami

Odměnami Hřiba za členství v představenstvu PREH se zabývá úřad v Říčanech

Městský úřad v Říčanech řeší odměny, které Zdeněk Hřib (Piráti) pobíral za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). S předsedou Pirátů a bývalým náměstkem pražského primátora zahájil přestupkové řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 250 tisíc korun. České televizi to řekla mluvčí úřadu Helena Vlnařová. Hřib měl pozici v představenstvu jako člen vedení Prahy vykonávat zdarma. Firma mu ale za jeho působení vyplatila 178 tisíc korun. Hřib spáchání přestupku odmítá.
před 46 mminutami

Státní zástupkyně propustila Vémolu z vazby na kauci. Zápasník má zákaz vycestovat

Státní zástupkyně v pondělí propustila na kauci z vazby zápasníka Karla „Karlose“ Vémolu, který je obviněný z organizované drogové trestné činnosti, sdělil jeho advokát Vlastimil Rampula. Soud poslal Vémolu do vazby po jeho zatčení koncem loňského roku. V kauze čelí obvinění tři lidé, hrozí jim až osmnáct let vězení. Informaci o propuštění jednoho z obviněných potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, podle něhož má dotyčný zákaz vycestovat.
17:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slunečné a mrazivé počasí vystřídá zatažené nebe se sněžením

V Česku bude až do čtvrtka většinou slunečno, noci budou mrazivé, teploty přes den budou kolem nuly. Hlavně na Českomoravské vrchovině meteorologové očekávají větrno. Od pátku se nebe zatáhne, mrazy se zmírní a o víkendu může sněžit. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vláda odmítla prodat letouny L-159 Ukrajině. Prezident mluví o sobectví

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. O prodeji letounů informoval prezident Petr Pavel při návštěvě Ukrajiny. Podle šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) to ale předem neoznámil vládě. Spor mezi Hradem a Černínským palácem může podle expertů uškodit Česku u zahraničních partnerů.
10:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desítky zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní dle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce v Chřibské na Děčínsku. Před jednáním kabinetu zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...