Lobbista Dalík neuspěl se stížností ani u Ústavního soudu. Zůstává ve vězení

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého lobbisty Marka Dalíka, který si odpykává pětiletý trest za podvod při nákupu obrněných pandurů pro českou armádu. Soud označil stížnost za neopodstatněnou a neshledal porušení ústavních práv.

„Ústavní soud odmítl tuto ústavní stížnost jako zjevně neopodstatněnou. Blíže tuto věc však nebude komentovat a odkazuje se na své internetové stránky, kde bude text tohoto usnesení zveřejněn v průběhu příštího týdne,“ řekl ČT zastupující mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Ústavní soud o Dalíkově stížnosti rozhodl 27. července.

Marek Dalík si v současnosti odpykává pětiletý trest odnětí svobody za podvod, kterým se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze v souvislosti s nákupem pandurů pro českou armádu. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Soudy mu proto pravomocně uložily i peněžitý trest 4 miliony korun. Ty už zaplatil.

Bývalý lobbista a blízký spolupracovník někdejšího premiéra Mirka Topolánka svou vinu dlouhodobě popírá. Za to, že si v roce 2007 řekl při neformální schůzce o úplatek pro někoho z české vlády, původně dostal čtyřletý trest vězení. Ten ale loni kvůli nevyjasněné právní kvalifikaci zrušil Nejvyšší soud. Podle něj totiž nižší soudy jednoznačně neuvedly, podle kterého zákona Dalíkovi trest uložily – zda podle starého trestního zákona, anebo podle nového trestního zákoníku.

Pražský vrchní soud proto loni vynesl nový rozsudek, který Dalíkovi oproti původnímu rozsudku o rok přitížil. Vrchní soud dospěl k názoru, že Dalík podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral vliv na ministry české vlády. Dalíkovi v odvolacím řízení nepomohla ani neočekávaná změna výpovědi, v níž vůbec poprvé připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích mluvilo.

Trest uložený pražským vrchním soudem Dalík znovu napadl u Nejvyššího soudu, ten ale jeho dovolání letos v únoru odmítl. „Nejvyšší soud v daném kontextu neshledal žádné pochybení, které by mohlo jakkoli negativně ovlivnit postavení obviněného či jej zkrátit v jeho ústavně garantovaných právech na spravedlivý proces,“ odůvodnil tehdy Nejvyšší soud, proč Dalíkův případ znovu nevrátil nižším soudům.

Ústavní stížnost tak byla poslední možnost, která Dalíkovi ke zrušení rozsudků zbývala. Teď už by se mohl obrátit pouze na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (tehdy ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. 

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Vlivný lobbista se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999, v té době se seznámil s Topolánkem.

V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila oba lobbisty z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.

Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Odsouzen byl v souvislosti s nákupem Pandurů. Kontrakt v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Dalík původně dostal čtyři roky vězení za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu Pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.

Po zásahu Nejvyššího soudu ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry. Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.

Marek Dalík
Zdroj: isifa/LN/Hynek Glos