LN: Pokuta sto tisíc pro státní zastupitelství za zveřejnění platů

Praha - Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) porušila zákon, za zveřejnění platů zaměstnanců dostal její úřad pokutu 100 000 korun. ÚOOÚ jí vyčetl, že platy zveřejnila plošně a jmenovitě. Píší to dnešní Lidové noviny (LN). Bradáčová s verdiktem nesouhlasí a chce se bránit, podat může takzvaný rozklad.

„Netýká se to státních zástupců, ale jenom zaměstnanců,“ řekla serveru Lidovky.cz Bradáčová. Zastupitelství pokutu zatím platit nehodlá. „Pokuta je disproporční vzhledem k tomu, jaké úřad ukládal v minulosti, takže užijeme prvního opravného prostředku, který zákon připouští, a to je rozklad,“ doplnila.

ÚOOÚ původně hrozil až pětimilionovou pokutou. Bradáčová se brání, že když reagovala na občanskou žádost zveřejnit platy, jednala v souladu s verdiktem Nejvyššího správního soudu z června 2011.

Bradáčová pobírá hrubou mzdu 108 200 Kč, ředitelé jednotlivých odborů na úřadě zhruba kolem 100 000 Kč. Většina kolegů Bradáčové dostává výplatu přibližně 90 000 Kč, napsaly Lidové noviny. 

Vydáno pod