Lidé v zaplavených oblastech si mohou vyměnit pozemek

Frýdlant - Pozemkový fond připravil pomoc obcím i lidem postiženým povodněmi. Pokud jim velká voda zaplavila či dokonce zbořila jejich domy, nabízí výměnu rizikových pozemků, na kterých nemovitost stála. Podle ředitele fondu Radima Ziky umožní obcím i fyzickým osobám směnit či koupit pozemky pro novou výstavbu ve výše položených částech obce za cenu zemědělské půdy. Nabídka se podle něj netýká jen obyvatel Libereckého kraje, ale všech, které velká voda připravila o střechu nad hlavou.

Nabídka se týká jen těch, kdo o své domy při povodni přišli nebo jejichž domy musely být demolovány. Jen v Libereckém kraji zničila srpnová povodeň sedm domů hlavně v Heřmanicích a Raspenavě na Liberecku. Dalších 55 domů muselo být demolováno a zhruba stejného počtu domů se dotkla demolice částečná. Řadu domů ale statici stále sledují. „Ve Frýdlantu, přestože byl postižen nejvíce, přišla o dům jediná rodina,“ řekl starosta Dan Ramzer. Jen na obecním majetku napáchaly srpnové povodně ve Frýdlantu škody za 285 milionů korun.

Splátky bude možné odložit

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)

Směna pozemků není ale jedinou pomocí Pozemkového fondu v postižených oblastech. „Naši klienti postižení povodní mají také možnost do 15. října požádat o odklad splátek kupní ceny pozemků či nájemného až na jeden rok,“ řekl. Žadatel musí mít kupní nebo nájemní smlouvu na státní půdu uzavřenou před 1. srpnem letošního roku a navíc musí doložit bezdlužnost. Nájemci mohou také požádat o refundaci nákladů na vyčištění pozemků po záplavách. Na státních pozemcích napáchala velká voda podle Ziky škody za 22,5 milionu korun.

Na severu Čech začínají vyrůstat povodňové domky

V Hrádku nad Nisou se začalo stavět nové bydlení pro oběti srpnových bleskových povodní. O střechu nad hlavou tam přišlo 15 rodin. Povodňové domky pro prvních osm z nich budou stát do půl roku. Celkem jde o investici za 15 milionů korun, přičemž polovina půjde z ministerstva pro místní rozvoj, zbytek zaplatí radnice. Podmínkou je ale zkolaudování stavby do šestého února příštího roku. Do čtyř dvojdomků se nastěhuje 8 rodin, demoličních výměrů je ale jen v Hrádku nad Nisou 15. Radnice proto uvažuje o další výstavbě, například přestavbě nevyužívané bývalé školy.

Projekty na povodňové domky už řeší i další obce postižené povodní. Například v Chrastavě mají plány na dva bytové domy, v každém z nich budou čtyři bytové jednotky. Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s poskytnutím dotací na povodňové domky v celkové výši 30 až 50 milionů korun.

Bleskové povodně, které na počátku srpna zasáhly sever Čech, způsobily škody za více než deset miliard korun, a byly tak třetí nejničivější povodní od roku 1997. Jen v Libereckém kraji přesáhly škody 8,2 miliardy korun. Velká voda si vyžádala pět lidských životů. Postiženo bylo 81 měst a obcí a voda zasáhla území o rozloze 1 800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje. Na 2 000 lidí vyhnaly záplavy z jejich domovů.

Dům zničený povodní
Zdroj: ČT24