Letošní rok je k nehodám motorkářů shovívavější

Praha – Letošní rok je pro motorkáře nejlepší sezonou za posledních deset let. Zatímco v předchozích letech se číslo obětí jezdců na dvou kolech každoročně zvyšovalo, letos je výsledek k motorkářským životům tolerantnější, zemřelo jich zatím 72. Policie to označuje za úspěch svého mototýmu, ministerstvo dopravy zase za důsledek cílených kampaní.

Ne každý motorkář je bláznivý jezdec a ne každý si za své zranění může sám, vyvrací obecné klišé téměř padesátiletý Martin Markalous. Na motorce jezdí od patnácti let, kromě volnočasových projížděk měl rád i jízdu na okruhu a účastnil se i závodů. K jeho fatálnímu zranění ho ale nakonec dovedla běžná cesta na motorce do práce. 

„Krásný a slunečný den to byl, nádherně se jelo, nikam jsem nespěchal. Pak vyjedu ze zatáčky a v protisměru proti mně normálně jedou dvě auta. Najednou si to ale jedno z nich namířilo přes silnici přes plnou bílou čáru, přímo přes moji jízdní dráhu. Ani jsem nestačil šáhnout po brzdě a už jsem letěl,“ vypráví svůj příběh Martin. Teď je v rehabilitačním centru v Kladrubech. Podle všeho už nikdy nebude chodit. „Ten řidič byl v šoku, tomu se nic nestalo, zato já jsem letěl ještě třicet metrů za auto. Probudil jsem se pak až po dvanácti dnech v nemocnici. Jak jsem se později dozvěděl, on se otáčel proto, že zapomněl koupit nějaké pomeranče u stánku, který přejel…“ 

Usmrcení na motocyklu
Zdroj: ČT24

Hazardéři mezi motorkáři jsou i nadále

Navzdory předchozímu příběhu ale ze silnic podle expertů stále nezmizeli ani hazardéři mezi motorkáři. Policejní tým například natočil na Karlovarsku jezdce, který na silnici první třídy kličkoval v hustém provozu ve více než dvousetkilometrové rychlosti. Jiná policejní kamera zase zaznamenala jezdce, jak riskuje při předjíždění do kopce, aniž by viděl za jeho horizont. 

„Bohužel dál platí, že hodně českých motorkářů má obrovské množství sebedůvěry, ale z hlediska techniky jízdy, z hlediska správného brzdění, vyhýbání se, a vůbec i sezení na motorce nebo zvládnutí techniky při průjezdu zatáčkou nemají ani žádné vědomosti ani zkušenosti,“ domnívá se dlouholetý provozovatel kurzů bezpečné jízdy Jiří Patera. 

Zraněný motorkář
Zdroj: ČT24

Od roku 1990 už zemřelo v Česku 1 693 motorkářů. Pro srovnání, je to jako kdyby například najednou zemřeli všichni obyvatelé Hodslavic na Novojičínsku. Dlouhodobě patří tuzemští jezdci při přepočítání poměru smrtelných nehod na milion ujetých kilometrů k nejhorším v Evropě. Přesto sezona 2011 aspoň částečně trend obrací: smrtelných úrazů meziročně ubylo o pětinu. 

Může za nižší čísla prevence?

„Došlo k preventivnímu působení na řidiče motocyklů, a i díky tomu zaznamenáváme výrazný pokles následků při dopravních nehodách,“ tvrdí například ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Podle něj se osvědčil policejní mototým. „Už to, že jsme venku a že nemáme žádná prdítka, ale máme pořádné motorky, tak je to znát. Kluci už si na nás dávají pozor,“ potvrzuje třeba Petr Hnízdil, který je nejzkušenějším policistou v pražském mototýmu. „Toho, kdo bude chtít závodit, nebude problém dojet. Navíc i motorkáři už jsou opatrnější. Nedělají s odpuštěním takové čunčárny, jako dřív, navíc jezdí i lépe vybavení, používají reflexní vesty a jsou vidět,“ dodává Hnízdil. 

Roční výsledky všech tuzemských policejních mototýmů zahrnují přes čtyři a půl tisíce přestupků chycených přímo v provozu, tedy v přepočtu zhruba patnáct denně. Průměrná výše udělené pokuty činí 650 korun, nejčastěji ji policejní motorkáři udělují za rychlost nebo za nesprávný způsob jízdy. 

3 minuty
Rok 2011: zatím 72 mrtvých motorkářů
Zdroj: ČT24

Ministerské vysvětlení zlepšených statistik pak zase zní: zabraly preventivní kampaně na motosrazech: „Víme, že jejich dopad mohl být na 40 tisíc účastníků,“ uvádí mluvčí úřadu Květa Kočová. „To je v takových vlnách. Příští rok se zase dozvíme, že mrtvých je zase o třicet procent víc. Bohužel, podle toho, co jsem ještě já v první půli roku v provozu zažil, tak si rozhodně nemyslím, že by lidé začali jezdit pomaleji nebo bezpečněji,“ komentuje statistiky těžce zraněný Martin Markalous.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zásadní bude, zda se Babiš nebude snažit ovlivňovat chod Agrofertu, zní z opozice

Je dobře, že premiér Andrej Babiš (ANO) naplňuje, co slíbil. Zásadní ale bude, zda se skutečně nebude snažit chod holdingu Agrofert jakkoli ovlivňovat, míní předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Zda v pondělí oznámeným řešením prostřednictvím fondu RSVP Trust Babiš skutečně naplní evropskou a národní legislativu, musí dle šéfa opoziční KDU-ČSL Marka Výborného posoudit právní experti, a to především, až se tak skutečně stane. Dle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba určení správce a protektora nemůže zakrýt fakt, že fond ze své podstaty není „slepý“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) do 8. ledna nevratně vloží holding Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust, který založila poradenská společnost Roklen s právní podporou právní kanceláře DBK. Ta o tom v pondělí informovala agenturu ČTK a Babiš následně potvrdil, že tak učiní do termínu stanoveného zákonem, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem. Správcem tohoto fondu je bankéř Wilfried Reinhard Elbs a dohlížet na něj bude protektorka Věra Výtvarová. Elektorem je právník Patrik Bureš.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Okamura: Resort obrany připraví podklady k ukončení své role v muniční iniciativě

Předseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že peníze ze státního rozpočtu nepůjdou na zbraně a munici pro Ukrajinu. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním jednání poslaneckého klubu SPD, kde jeho členové projednávali mimo jiné i výroky ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD). Ten se bude napříště vyjadřovat k armádě a jejímu zabezpečení, zatímco postoje vlády k zahraničním otázkám včetně toho k Ukrajině bude sdělovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodla se na tom koaliční rada ANO, SPD a Motoristů, oznámil už dříve místopředseda SPD Radim Fiala. Šlo o reakci na Zůnovy páteční výroky. Muniční iniciativu, ke které se Zůna v pátek také vyjádřil, projedná sedmého ledna Bezpečnostní rada státu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 5 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prodejci zbraní letos nahlásili devět podezřelých pokusů o nákup

Policie za rok řešila devět podezřelých nákupů nebo pokusů o nákup zbraní. Osm jich vyhodnotila jako nezávadné, jeden případ ještě prověřuje, uvedlo pro ČT policejní prezidium. Jednalo se například o situace, kdy se někdo pokusil koupit zbraň bez potřebných dokladů. Prodejci zbraní a střeliva mají novou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy od ledna.
před 8 hhodinami

Pokud Babiš navrhne Turka na ministra, Pavel ho nejmenuje

Prezident Petr Pavel předpokládá, že premiér Andrej Babiš (ANO) na ministra životního prostředí čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka nenavrhne. Pokud by ho navrhl, prezident by ho nejmenoval, ač to považuje za mimořádný krok. Uvedl to Hrad po Turkově schůzce s Pavlem. Podle předsedy Motoristů Petra Macinky Turek kandidátem na ministra zůstává. Babiš se chce s Turkem a Macinkou do Vánoc sejít, Pavlovi stanovisko řekne 7. ledna u novoročního oběda.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...