Láska popírá, že by měl z kauzy DPP osobní prospěch

Praha - Advokát Václav Láska zatím podle svých slov neví, na jaké členy dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) budou směřovat případná trestní oznámení. To, že nějaká padnou, je ale podle něj po dokončení analýzy smluv DPP pravděpodobné. Právě proto požádal podnik o zbavení mlčenlivosti a ukončení spolupráce. Trestní oznámení by pak podal už jako soukromá osoba. Svým kritikům zároveň vzkázal, že v takovém případě nedostane zaplaceno a není proto motivován osobním prospěchem.

Láska vypracoval pro magistrát právní analýzu problematických smluv dopravního podniku. Na základě jejích zjištění podal podnik v minulých dnech několik trestních oznámení. Advokát má ale podle svých slov rozpracované ještě další případy.

„Mám za to, že dokončím-li trestní oznámení, je velmi pravděpodobné, že budou směřovat i proti některým členům současné dozorčí rady,“ řekl ve Studiu ČT24. Právě to je podle něj důvod, proč požádal o ukončení smluvního vztahu a zbavení mlčenlivosti.

Václav Láska: „To, že dokončím trestní oznámení pod svou vlastní hlavičkou, mimo jiné znamená, že je nedostanu zaplacené. Snad budiž toto důkazem, že nejsem motivován osobním prospěchem.“

Stávající ředitelka podniku Magdalena Češková i předseda dozorčí rady Jiří Nouza s ukončením spolupráce souhlasí. O zbavení mlčenlivosti ale musí rozhodnout představenstvo, které by se podle Lásky mělo sejít ve středu.

Na jaké členy dozorčí rady by pak mohlo trestní oznámení směřovat, Láska zatím nechtěl předjímat. „Pokud trestní oznámení podám, v nějaké obecnější rovině, která neohrozí vyšetřování, bych to sdělil,“ přislíbil Láska později v pořadu ČT24 Hydepark.

Láska se měl v analýze zaměřit na smluvní vztahy z minulosti, u kterých existovalo podezření z trestné činnosti. Analyzovat měl rovněž smlouvy, u nichž nový management pod vedením Vladimíra Liche zjistil, že jsou extrémně nevýhodné a nevypověditelné. Magistrát za to advokátovi zaplatil 700 tisíc korun.

Analýza se zaměřila na deset vytipovaných oblastí, řádově šlo o stovky smluv. Odhadovaná výše škody se zde podle Lásky pohybuje kolem půl miliardy korun. Nevýhodných smluv ale bylo podle advokáta víc, celkově mohlo být z podniku ročně vyvedeno kolem miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Klasickým restauracím přebírají zákazníky fastfoody. A přibývá jich

Restauracím rychlého občerstvení se v tuzemsku daří a podle provozovatelů pokladních systémů přebírají část zákazníků tradičním podnikům. Zavedené řetězce rozšiřují síť svých poboček a přicházejí i nové značky, které jsou zaměřené i na zdravější stravování. Provozovatelé i analytici očekávají další růst fastfoodového sektoru. Lidé podle nich stále častěji vyhledávají rychlost, jednoduchost a moderní prostředí.
před 36 mminutami

Středula a Zajíček v Duelu ČT24 mluvili i o tom, že se Babiš vzdá Agrofertu

„Pokud bude sledovat obvyklé zahraniční modely, mělo by být dostatečné,“ zhodnotil avizované řešení střetu zájmů pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše (ANO) prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS). Babiš před pár dny uvedl, že akcie Agrofertu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce. Potomci předsedy ANO získají firmu až po jeho smrti. „Ten signál je jasný, ale je potřeba kontrolovat, jak svá slova bude Babiš praktikovat,“ poznamenal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Martinem Řezníčkem debatovali také o průměrné mzdě či zadlužení státu.
před 1 hhodinou

Průzkum: Dle většiny lidí se Turek na ministra nehodí. Motoristé náhradu nehledají

„Je jasné, že polarizuje společnost,“ řekl v Otázkách Václava Moravce o nominantu na ministra životního prostředí Filipu Turkovi (za Motoristy) předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. To potvrzuje i výzkum Kantaru CZ pro Českou televizi, v němž většina respondentů uvedla, že Turek není vhodným kandidátem na ministra. Podle ministra průmyslu v demisi Lukáše Vlčka (STAN) je Turek nekompetentní a do vlády nepatří. S europoslancem Alexandrem Vondrou (ODS) a místopředsedou sněmovny Patrikem Nacherem debatovali také o střetu zájmů Andreje Babiše (oba ANO) a rozpočtu.
14:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turek na pondělní jednání s Pavlem ze zdravotních důvodů nedorazí, oznámil Hrad

Kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek v pondělí nedorazí na plánované jednání s prezidentem Petr Pavlem. V neděli pozdě odpoledne to oznámil Hrad s tím, že se Turek omluvil ze zdravotních důvodů. Dříve mluvčí Motoristů Barbora Šťastná uvedla, že poslanec podstupuje vyšetření a intenzivní medikaci.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zavoral a Novák diskutovali o možných změnách financování médií veřejné služby

Budoucí koaliční vláda ANO, SPD a Motoristů avizovala, že nahradí koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média přímou platbou ze státního rozpočtu. Podle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) by změna mohla vstoupit v platnost nejdříve od roku 2027. O možných dopadech této změny v Otázkách Václava Moravce hovořili generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral a předseda Rady České televize (ČT) Karel Novák. Pozvání do pořadu nepřijali dva kritici současného modelu financování médií veřejné služby – místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov a někdejší předseda Rady ČT a současný radní Pavel Matocha.
před 4 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 7 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 7 hhodinami

Od kufru až po rakev. Web se ztrátami a nálezy funguje deset let

Přes 180 tisíc předmětů se za deset let objevilo na webu eZtráty. Ke svým majitelům se jich vrátila zhruba polovina. Ty ostatní musí instituce tři roky uschovávat, a pokud se nikdo nepřihlásí, připadnou právě jim. V Praze část míří na charitu, některé se draží v aukcích. V hlavním městě ročně evidují až šest tisíc nálezů. Byly mezi nimi i kuriozity – umělý chrup, protéza, kánoe či rakev. Dominují však kufry, kočárky nebo přepravky na zvířata. Část věcí pochází z letiště. Hlásit se o ně mohou lidé na pracovišti v ulici Karolíny Světlé. Přes 560 institucí a firem po celém Česku je zároveň inzeruje na webu eZtráty.
před 11 hhodinami
Načítání...