Vítr a náledí způsobily nehody i výpadky proudu, meteorologové varují před sněhem

Hasiči vyjížděli během čtvrtečního večera a noci na pátek k desítkám událostí v souvislosti se silným větrem a náledím. Většinou šlo o popadané větve nebo stromy, které museli odstraňovat ze silnic i železničních tratí. Došlo i ke dvěma železničním nehodám, obešly se bez zranění. Bez elektřiny byly v pátek před polednem asi dva tisíce domácností v několika krajích. Meteorologové dopoledne vydali výstrahu před vydatným sněžením a závějemi.

V síti ČEZ Distribuce byla situace nejhorší ve čtvrtek hodinu před půlnocí, kdy zůstalo bez proudu na 32 tisíc odběrných míst, nejvíc ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Během noci se podařilo poruchy odstraňovat, ráno zůstávalo bez dodávek zhruba 3100 domácností, řekla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. Přes sedm set míst bez elektřiny evidovala společnost v Olomouckém kraji, stovky dalších v Ústeckém, Zlínském, Pardubickém či Středočeském.

„Klidné zůstávají západní Čechy a Vysočina,“ dodala mluvčí. Odhadla, že dodávky se až na výjimky podaří obnovit dopoledne.

„Kvůli silnému nočnímu větru evidujeme k dnešnímu (pátečnímu) ránu na našem distribučním území třináct poruch na vedení vysokého napětí a zhruba tři tisíce domácností s omezením dodávek elektrické energie,“ sdělil za distribuční společnost EG.D Roman Šperňák před devátou hodinou.

Nejvíce problémů bylo ráno na Prostějovsku, kde nepříznivé počasí způsobilo pět poruch a zhruba dva tisíce odběratelů tam zůstávaly bez dodávek elektřiny. V jižních Čechách v té době čekalo na obnovení dodávek přibližně šest set odběratelů, a to v Novohradských horách, v okolí Českého Krumlova, na Táborsku a Dačicku. „Na jižní Moravě a Vysočině se jedná už jen o ojedinělé poruchy v síti,“ uvedl ráno Šperňák.

Pracovníci společnosti podle něj poruchy od noci postupně napravují a nové nepřibývají. „Na opravách těch stávajících intenzivně pracujeme a věříme, že se nám dodávky elektrické energie podaří obnovit, co nejdříve to bude možné,“ dodal.

Desítky výjezdů hasičů

V Jihomoravském kraji hasiči v souvislosti se silným větrem evidovali do pátečního rána dvaadvacet výjezdů, informoval jejich mluvčí Petr Příkaský. „Během uplynulé noci jihomoravští hasiči odstraňovali následky silného větru. V 21 případech se jednalo o popadané stromy. V Kunštátu odstranili plechy ze střechy. Při událostech jsme nezaznamenali žádné zranění,“ sdělil.

Hasiči na Vysočině museli zasahovat u třiceti událostí, při kterých odklízeli stromy a větve ze silnic. Nejvíc práce měli na Žďársku, kde ráno do spadlého stromu narazilo osobní auto. Nikdo se nezranil, informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

V Královéhradeckém kraji evidovali hasiči do čtvrteční půlnoci devět událostí. „Jedná se především o stromy a větve popadané na komunikace. Zasahujeme i u dvou železničních nehod spojených s pádem stromů na trať,“ uvedli na síti X.

Železniční nehody se týkaly úseku Častolovice – Týnice nad Orlicí a Nové Paky. Obě se podle hasičů obešly bez zranění.

Středočeští hasiči na síti X napsali, že kvůli větrnému počasí jim v noci na pátek přibylo výjezdů, které se týkaly odstraňování spadlých stromů. Do sedmé hodiny ranní řešili 74 událostí, zhruba o dvacet víc oproti dennímu průměru. „Jen popadaných stromů evidujeme 58. Nejvíce zásahů jsme řešili v okrese Benešov –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dvanáct. Dále Praha-východ – osm, Příbram – osm, Kolín – šest, Kutná Hora – pět,“ vypočítali hasiči. Zasahovali také u čtyř dopravních nehod a pěti požárů.

V Praze hasiči ve čtvrtek večer zasahovali u pádu provizorního zakrytí střechy. Ulice byla uzavřena, autobusy MHD jezdily odklonem, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. V Praze platila do půlnoci výstraha před silným větrem, do rána pak hrozilo náledí.

„Hasiči ze stanice Sokolská zasahují u pádu provizorního zakrytí střechy na ulici a zaparkovaná auta. Ulice Petrohradská je momentálně uzavřena,“ napsali hasiči krátce před čtvrteční 22. hodinou na síti X. Jejich mluvčí Miroslav Řezáč informoval, že kromě toho evidují v souvislosti se silnějšími poryvy větru několik událostí. „Nejvíce jsou to popadané a vyvracené stromy, nic vážného,“ konstatoval.

Na severu a západě Čech komplikoval v pátek ráno dopravu sníh. Problémy se týkaly kamionů na silnici I/7 z Chomutova do Německa a na silnici I/9 z Rumburku do Nového Boru – v tomto úseku pár nákladních aut i uvázlo.

Neprůjezdný úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov

Na silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov i přes preventivní zákaz vjezdu pro kamiony najela nákladní auta, a silnice je tak neprůjezdná. Komunikaci, která vede dále do Polska, od čtvrteční půlnoci uzavřeli kvůli očekávanému intenzivnímu sněžení.

Omezení platí pro vozy nad 3,5 tuny, autobusy a osobní auta tudy projedou. Preventivní uzavírka potrvá předběžně až do půlnoci na neděli, prohlásil Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má komunikace v Libereckém kraji na starosti. V závislosti na stavu sjízdnosti vozovky a vývoji počasí se ale podle něj může termín změnit. Osmnáctikilometrový úsek silnice se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování komunikace stačí jediný uvízlý kamion.

Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše bude upozorňovat proměnné dopravní značení, značky motoristé uvidí na hlavních tazích už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích nad Nisou. „Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Apelujeme na řidiče, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem,“ doplnil Svoboda.

Ostatní silnice v kraji jsou zatím sjízdné s opatrností. V souvislosti se sněžením a silným větrem měli hasiči od čtvrtečních 18:00 do pátečních 8:00 v regionu skoro třicet výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům na silnicích. Podle webu policie se ráno za hustého sněžení tvořila kolona na silnici I/14 ve Smržovce ve směru od Tanvaldu na Jablonec i na komunikaci I/10 v nedalekých Plavech.

Hasiči odřezávali světlíky

Jihočeští hasiči vyjížděli od čtvrtečního večera do pátečního rána k padesáti událostem spojeným se silným větrem. Skoro vždy museli odstraňovat popadané stromy nebo větve. Nejvíce práce měli od 20:00 do půlnoci a nejčastěji museli zasahovat na Strakonicku.

V Táboře pak vítr poškodil světlíky i jejich zakrytí na střeše jedné firmy. „Z automobilového žebříku jsme světlíky, které byly uvolněné, odřezali a všechny uvolněné snesli na zem,“ popsal mluvčí hasičů Vratislav Malý.

Vydatné sněžení a závěje na horách

Podle v úvodu článku zmíněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc bude až do neděle v horských oblastech na severu a severovýchodě republiky vydatně sněžit. Nejvíce sněhu napadne podle meteorologů na návětří Jizerských hor, a to 35 až padesát centimetrů, v dalších pohořích od Krkonoš po Beskydy patnáct až 35 centimetrů. Postupně se budou vytvářet sněhové závěje, v níže položených horských oblastech sněhové jazyky.

Závěje se kvůli kombinaci napadaného sněhu a větru začnou už v pátek vytvářet v Jizerských horách a Krkonoších, v polohách pod osm set metrů to budou sněhové jazyky. Od soboty se podobná situace očekává také v oblastech od Orlických hor po Jeseníky a v neděli v Beskydech, avizovali meteorologové.

Sněhové závěje mohou zkomplikovat dopravu, některé vozovky mohou být nesjízdné. Lidé by při cestování do horských oblastí měli sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Neměli by zapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. „Ve voze je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ radí ČHMÚ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 3 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 3 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 4 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 8 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 9 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 11 hhodinami
Načítání...