Hasiči vyjížděli během čtvrtečního večera a noci na pátek k desítkám událostí v souvislosti se silným větrem a náledím. Většinou šlo o popadané větve nebo stromy, které museli odstraňovat ze silnic i železničních tratí. Došlo i ke dvěma železničním nehodám, obešly se bez zranění. Bez elektřiny byly v pátek před polednem asi dva tisíce domácností v několika krajích. Meteorologové dopoledne vydali výstrahu před vydatným sněžením a závějemi.
Vítr a náledí způsobily nehody i výpadky proudu, meteorologové varují před sněhem
V síti ČEZ Distribuce byla situace nejhorší ve čtvrtek hodinu před půlnocí, kdy zůstalo bez proudu na 32 tisíc odběrných míst, nejvíc ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Během noci se podařilo poruchy odstraňovat, ráno zůstávalo bez dodávek zhruba 3100 domácností, řekla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. Přes sedm set míst bez elektřiny evidovala společnost v Olomouckém kraji, stovky dalších v Ústeckém, Zlínském, Pardubickém či Středočeském.
„Klidné zůstávají západní Čechy a Vysočina,“ dodala mluvčí. Odhadla, že dodávky se až na výjimky podaří obnovit dopoledne.
„Kvůli silnému nočnímu větru evidujeme k dnešnímu (pátečnímu) ránu na našem distribučním území třináct poruch na vedení vysokého napětí a zhruba tři tisíce domácností s omezením dodávek elektrické energie,“ sdělil za distribuční společnost EG.D Roman Šperňák před devátou hodinou.
Nejvíce problémů bylo ráno na Prostějovsku, kde nepříznivé počasí způsobilo pět poruch a zhruba dva tisíce odběratelů tam zůstávaly bez dodávek elektřiny. V jižních Čechách v té době čekalo na obnovení dodávek přibližně šest set odběratelů, a to v Novohradských horách, v okolí Českého Krumlova, na Táborsku a Dačicku. „Na jižní Moravě a Vysočině se jedná už jen o ojedinělé poruchy v síti,“ uvedl ráno Šperňák.
Pracovníci společnosti podle něj poruchy od noci postupně napravují a nové nepřibývají. „Na opravách těch stávajících intenzivně pracujeme a věříme, že se nám dodávky elektrické energie podaří obnovit, co nejdříve to bude možné,“ dodal.
Desítky výjezdů hasičů
V Jihomoravském kraji hasiči v souvislosti se silným větrem evidovali do pátečního rána dvaadvacet výjezdů, informoval jejich mluvčí Petr Příkaský. „Během uplynulé noci jihomoravští hasiči odstraňovali následky silného větru. V 21 případech se jednalo o popadané stromy. V Kunštátu odstranili plechy ze střechy. Při událostech jsme nezaznamenali žádné zranění,“ sdělil.
Hasiči na Vysočině museli zasahovat u třiceti událostí, při kterých odklízeli stromy a větve ze silnic. Nejvíc práce měli na Žďársku, kde ráno do spadlého stromu narazilo osobní auto. Nikdo se nezranil, informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.
V Královéhradeckém kraji evidovali hasiči do čtvrteční půlnoci devět událostí. „Jedná se především o stromy a větve popadané na komunikace. Zasahujeme i u dvou železničních nehod spojených s pádem stromů na trať,“ uvedli na síti X.
Železniční nehody se týkaly úseku Častolovice – Týnice nad Orlicí a Nové Paky. Obě se podle hasičů obešly bez zranění.
Středočeští hasiči na síti X napsali, že kvůli větrnému počasí jim v noci na pátek přibylo výjezdů, které se týkaly odstraňování spadlých stromů. Do sedmé hodiny ranní řešili 74 událostí, zhruba o dvacet víc oproti dennímu průměru. „Jen popadaných stromů evidujeme 58. Nejvíce zásahů jsme řešili v okrese Benešov – dvanáct. Dále Praha-východ – osm, Příbram – osm, Kolín – šest, Kutná Hora – pět,“ vypočítali hasiči. Zasahovali také u čtyř dopravních nehod a pěti požárů.
V Praze hasiči ve čtvrtek večer zasahovali u pádu provizorního zakrytí střechy. Ulice byla uzavřena, autobusy MHD jezdily odklonem, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. V Praze platila do půlnoci výstraha před silným větrem, do rána pak hrozilo náledí.
„Hasiči ze stanice Sokolská zasahují u pádu provizorního zakrytí střechy na ulici a zaparkovaná auta. Ulice Petrohradská je momentálně uzavřena,“ napsali hasiči krátce před čtvrteční 22. hodinou na síti X. Jejich mluvčí Miroslav Řezáč informoval, že kromě toho evidují v souvislosti se silnějšími poryvy větru několik událostí. „Nejvíce jsou to popadané a vyvracené stromy, nic vážného,“ konstatoval.
Na severu a západě Čech komplikoval v pátek ráno dopravu sníh. Problémy se týkaly kamionů na silnici I/7 z Chomutova do Německa a na silnici I/9 z Rumburku do Nového Boru – v tomto úseku pár nákladních aut i uvázlo.
Neprůjezdný úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov
Na silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov i přes preventivní zákaz vjezdu pro kamiony najela nákladní auta, a silnice je tak neprůjezdná. Komunikaci, která vede dále do Polska, od čtvrteční půlnoci uzavřeli kvůli očekávanému intenzivnímu sněžení.
Omezení platí pro vozy nad 3,5 tuny, autobusy a osobní auta tudy projedou. Preventivní uzavírka potrvá předběžně až do půlnoci na neděli, prohlásil Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má komunikace v Libereckém kraji na starosti. V závislosti na stavu sjízdnosti vozovky a vývoji počasí se ale podle něj může termín změnit. Osmnáctikilometrový úsek silnice se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování komunikace stačí jediný uvízlý kamion.
Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše bude upozorňovat proměnné dopravní značení, značky motoristé uvidí na hlavních tazích už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích nad Nisou. „Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Apelujeme na řidiče, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem,“ doplnil Svoboda.
Ostatní silnice v kraji jsou zatím sjízdné s opatrností. V souvislosti se sněžením a silným větrem měli hasiči od čtvrtečních 18:00 do pátečních 8:00 v regionu skoro třicet výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům na silnicích. Podle webu policie se ráno za hustého sněžení tvořila kolona na silnici I/14 ve Smržovce ve směru od Tanvaldu na Jablonec i na komunikaci I/10 v nedalekých Plavech.
Hasiči odřezávali světlíky
Jihočeští hasiči vyjížděli od čtvrtečního večera do pátečního rána k padesáti událostem spojeným se silným větrem. Skoro vždy museli odstraňovat popadané stromy nebo větve. Nejvíce práce měli od 20:00 do půlnoci a nejčastěji museli zasahovat na Strakonicku.
V Táboře pak vítr poškodil světlíky i jejich zakrytí na střeše jedné firmy. „Z automobilového žebříku jsme světlíky, které byly uvolněné, odřezali a všechny uvolněné snesli na zem,“ popsal mluvčí hasičů Vratislav Malý.
Vydatné sněžení a závěje na horách
Podle v úvodu článku zmíněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc bude až do neděle v horských oblastech na severu a severovýchodě republiky vydatně sněžit. Nejvíce sněhu napadne podle meteorologů na návětří Jizerských hor, a to 35 až padesát centimetrů, v dalších pohořích od Krkonoš po Beskydy patnáct až 35 centimetrů. Postupně se budou vytvářet sněhové závěje, v níže položených horských oblastech sněhové jazyky.
Závěje se kvůli kombinaci napadaného sněhu a větru začnou už v pátek vytvářet v Jizerských horách a Krkonoších, v polohách pod osm set metrů to budou sněhové jazyky. Od soboty se podobná situace očekává také v oblastech od Orlických hor po Jeseníky a v neděli v Beskydech, avizovali meteorologové.
Sněhové závěje mohou zkomplikovat dopravu, některé vozovky mohou být nesjízdné. Lidé by při cestování do horských oblastí měli sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Neměli by zapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. „Ve voze je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ radí ČHMÚ.