Křetínský připustil, že Nečasové daroval šperky. „Vznikl mezi námi přátelský osobní vztah,“ vysvětloval

3 minuty
Události ČT: Pokračoval soud s Janou Nečasovou
Zdroj: ČT24

Miliardář Daniel Křetínský v úterý u soudu připustil, že někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) obdaroval drahými šperky. Uvedl ale, že spolu měli přátelský vztah a že šlo o dárky k Vánocům a narozeninám. Bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák naopak popřel, že by Nečasové dával dražší dary než květiny či bonboniéry. Žena čelí obžalobě z toho, že luxusní dary od podnikatelů a lobbistů nezdanila.

Křetínský je podle informací ČTK vůbec jediný z údajných dárců, který při policejních výsleších přiznal darování drahých šperků. Nečasové věnoval dva náhrdelníky v hodnotě 350 tisíc a 180 tisíc korun.

„Seznámil jsem se s ní v roce 2012 a vznikl mezi námi přátelský osobní vztah. Poznal jsem ji jako silnou osobnost ve složité situaci. Komunikovala se mnou otevřeným a velmi lidským způsobem,“ popsal podnikatel u Obvodního soudu pro Prahu 1.

obrázek
Zdroj: ČT24

S Nečasovou se prý setkal zhruba čtyřikrát na večeři, která měla pokaždé nepracovní charakter. „Z pohledu mých majetkových poměrů a toho, jak obdarovávám své blízké a přátele, se nejedná o žádné extrémní dary,“ uvedl k luxusním náhrdelníkům značky Cartier. Předem prý před Vánoci nakoupil do zásoby více podobného zboží a dárek pro Nečasovou tak vybral z toho, co měl doma. 

Křetínský se také Nečasové zastal, když prohlásil, že z jeho pohledu jde v obžalobě o „selektivní uplatňování spravedlnosti“. Druhý dar jí prý dal až poté, co byla po svém obvinění ve vazbě.

Nákupy Dmitrije Smolenceva

Další svědek Horák uvedl, že Nečasovou zná zhruba 22 let, protože stejně jako ona pochází z Karlovarska. Řekl, že spolu mají „nadstandardně dobré vztahy“.

„Můžu naprosto jednoznačně říct, že jsem paní Nečasové dal zhruba tři květiny a dvě bonboniéry. Absolutně si nedokážu představit, že bych dával šperky, to jde mimo mě,“ zdůraznil. Připustil, že v pražské prodejně Cartier nakupoval, vždy prý ale pouze pro osobní potřebu.

Soud předvolal i prodavače z prodejny Cartier Františka Daňhu, který popsal, že do obchodu zhruba jednou za měsíc chodil tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Vybíral tam prý šperky pro kolegyni. „Někdy mluvil o kolegyni, někdy o šéfové,“ řekl Daňha.

Dárky pak platili někteří podnikatelé, podle Daňhovy výpovědi například módní návrhářka Beáta Rajská a lobbista Vladimír Johanes.

Daňha dále vypověděl, že klienti platili drahé dárky vybrané Poulem v hotovosti, ačkoliv to zákon nepřipouští. Na účtenkách se jejich jména neobjevila, prodavač je totiž vystavoval na jméno Dmitrij Smolencev.

„(…) byl jsem placený od toho, abych vydělával pro společnost peníze, proto jsem interní pravidla tímto způsobem trošku obešel,“ sdělil Daňha.

Státní zástupce Rostislav Bajger následně na dotazy novinářů uvedl, že se bude zabývat tím, zda popsaná praxe v prodejně nebyla další trestnou činností.

Nagyové hrozí až osm let vězení

Obžalobě z krácení daní čelí Nečasová od léta 2016, hrozí jí až osmileté vězení. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních i městských firmách nebo přístup k premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Neměli ale dostatek důkazů.

Mezi údajnými dárci figuruje i ředitel ČEZu Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPSu Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář.

Beneš měl v úterý rovněž svědčit, z jednání se však už poněkolikáté omluvil. Omluvenku poslal i Chrenek, Šťovíček, Muzikář a také Poul, který má zdravotní problémy.

Celková hodnota darů, které Nečasová podle obžaloby přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun a údajně zkrácená daň pak 736 tisíc korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka peníze doplatila. Žena se však proti zpětnému vyměření daně brání řadou správních žalob. Mimo jiné jí vadí, že finanční ředitelství postupovalo až na základě usnesení státního zástupce v její trestní věci.

Soud věc projednává současně s údajným podplácením poslanců ODS příslibem lukrativních funkcí. V této části kauzy je obžalován i expremiér Nečas. Předsedkyně soudního senátu Helena Králová v úterý upozornila, že na přání obžalovaných bude muset osobně předvolat nejen všechny lidi, kteří na policii vypovídali jako svědci, ale i ty, kteří tam pouze podávali vysvětlení. Hlavní líčení bude pokračovat 6. srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 1 hhodinou

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 3 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 5 hhodinami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 8 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 9 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 19 hhodinami
Načítání...