Konec úplatků v autoškolách – ministerstvo chystá nový zákon

Praha – Zvyšující se počet tragických nehod mladých řidičů přiměl ministerstvo dopravy k přelomovým změnám v systému autoškol. Nový věcný záměr má zpřísnit pravidla výuky, tréninkových jízd i konečných testů. Jedním z nešvarů, které chce ministerstvo odstranit, je například kupčení s řidičskými průkazy. Zárukou regulérnosti má být ministerstvem delegovaný tým komisařů, sdružených v jednotné organizaci. Závěrečné zkoušky se nově mají také nahrávat.

Důkazem etických problémů v souvislosti s autoškolami jsou desítky úředníků a komisařů před soudem. Snadnému pořízení řidičských průkazů za úplatek chce ale ministerstvo nyní zamezit – s pomocí nového zákona o autoškolách. Jeho věcný záměr už resort vypracoval. Výuka má být rozdělena do tří fází ukončená vždy složením testu. Jednotlivými částmi má být teorie, výcvik na cvičné ploše a nakonec zkouška z ostrého provozu.

„Pokud se bude držet jednotná linie a bude se to dělat všude stejně, tak my budeme donucení učit tak jako na tom nejpřísnějším místě,“ zmínil předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný. Například u výcviku jízdy na motocyklu se budou žák a instruktor dorozumívat pomocí mikrofonu. Pokud tedy instruktor uzná, že jeho svěřenec zvládne stroj sám, nechá ho na cvičné ploše jezdit samotného.

Centrum dopravního výzkumu už stanovilo přesné parametry i situace, které musí motorkář zvládnout - například vedení stroje, rozjíždění, slalom při nízké i vyšší rychlosti a vyhýbání se překážkám. Podle některých autoškol je ale cvičných ploch málo na to, aby je mohl každý využívat, a do budoucna jsou proto nuceni spolehnout se stále na trenažéry.

U nynějších zkoušek se žáci často spoléhali na nacvičené situace. Nově mají být schopni reagovat na animace krizových situací při předjíždění auta nebo třeba vjíždění na dálnici. „Tomu žadateli se nebude podbízet evidentně špatná odpověď, ale nad každou tou odpovědí se bude muset zamyslet,“ dodal Karel Bezděkovský z ministerstva dopravy.

Klíčovou roli budou mít zkušební komisaři. Podle návrhu má vzniknout jedna organizace s 300 členy pod neustálým dohledem ministerstva dopravy. „Bude zajištěn oběh komisařů, tedy zkušební komisař, u kterého žadatel neprospěje, by jeho opravnou zkoušku už neměl dělat,“ přiblížil Bezděkovský. V praxi si každý žák nebo autoškola přímo u organizace objedná zkoušku, posléze se dozví termín a místo konání. Součásti by měl být i videozáznam, který už dnes některé autoškoly využívají.

5 minut
Nový zákon zpřísní výuku v autoškole
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V pražském Motole odstranili nádor v plicích díky 3D modelu

Trojrozměrný model jako pomůcka hrudních chirurgů pro plánování operace. Na milimetr přesně dokáže zobrazit, kde se nachází nádor. Díky tomu ho pak lékaři můžou šetrněji odstranit. 3D vizualizaci využili v pražském Motole zatím u dvou pacientů. Počítají ale, že ji do budoucna budou používat mnohem častěji.
před 6 hhodinami

„Tak, jsem svobodný. Fajn.“ Před 90 lety abdikoval TGM

Přesně před 90 lety abdikoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. První hlava československého státu se v polovině třicátých let minulého století potýkala se zdravotními problémy i s hledáním svého nástupce, kterým se nakonec stal Edvard Beneš.
před 6 hhodinami

Turek nemá podle Šebelové ve vládě co dělat. Je to klasický politik emotivního rázu, míní Foldyna

Předsedkyně poslanců hnutí STAN Michaela Šebelová doufá, že kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek ve vládě nebude. Nemá na to podle ní morální kredit. „Pokud je opravdu Andrej Babiš (ANO) chlap a hne se v něm svědomí, tak Turkovo jméno nikdy na Hrad nepřinese, ale problém je v tom, že potřebuje hlasy Motoristů k nevydání,“ podotkla. Kdyby byl Turek tak špatným člověkem, nebude v Evropském parlamentu a nebude mít preferenční hlasy, jaké měl, řekl poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Domnívá se, že Turek je klasický politik, zřejmě emotivního rázu, který říká věci na rovinu. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Janou Peroutkovou debatovali také o vztazích USA a Evropy nebo o ruské invazi na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Změnily se jízdní řády na železnici

Víc regionálních, dálkových, ale i mezinárodních spojů třeba do Polska, Německa nebo do Kodaně. Začal platit nový jízdní řád na železnici. Změny hlásí jak České dráhy, tak soukromníci. Cestujícím slibují větší komfort i více bezbariérových vlaků. Změny se částečně týkají i cen jízdného a využití slev. Například ve všech spojích mezi Prahou a Ostravou bude povinná místenka. Celoplošné zdražení třeba u Českých drah bude zhruba odpovídat inflaci. Výrazněji vzrostou ceny v rámci integrované dopravy Královéhradeckého a Pardubického kraje.
před 7 hhodinami

Vláda Andreje Babiše se v pondělí ujme moci

Česko bude mít od pondělního rána novou vládu. Prezident Petr Pavel jmenuje zatím patnáctičlenný kabinet Andreje Babiše (ANO). Ten vystřídá končící kabinet Petra Fialy (ODS). Většinu ve vládě získá vítěz říjnových voleb, hnutí ANO. Kromě křesla premiéra bude mít osm ministrů. Tři členy kabinetu zatím obsadí Motoristé a stejný počet i hnutí SPD. Koaliční smlouva sice garantuje Motoristům celkem čtyři posty. Šéf strany Petr Macinka ale bude dočasně spravovat dva resorty, a to zahraničí a životního prostředí. Filipa Turka Babiš kvůli zdravotním problémům nenavrhl. Prezident ho do ministerské funkce jmenovat nechce.
před 7 hhodinami

Růst ekonomiky přinese do státní kasy jen asi deset miliard, odhaduje expert

Nová vláda chce přepracovat návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž podle ní chybí až 96 miliard korun. Ekonomové v pořadu Otázky Václava Moravce upozornili, že případné nepokryté jednotky či nižší desítky miliard nejsou v celkovém objemu výdajů zásadním problémem. Větší rizika vidí v přesunech peněz mezi kapitolami a v omezeném přínosu hospodářského růstu pro státní kasu. Podle končícího náměstka ministra financí Tomáše Holuba je rozpočet již tak napjatý a prostor pro manévrování je velmi omezený. Debatoval s předsedou Výboru pro rozpočtové prognózy Michalem Skořepou.
před 10 hhodinami

Koalice ANO, SPD a Motoristů chce zpřísnit vymáhání výživného

Systém vymáhání výživného nebude po změně trestního zákoníku k 1. lednu 2026 podle zákonodárkyň vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů funkční. Podle senátorky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) proto připraví novelu předpisu, který byl přijat letos v létě. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce vyzvala nastupující koalici, aby se změnou počkala alespoň na analýzu dopadů nových paragrafů. Délka legislativního schvalování návrhu umožní podle Mračkové Vildumetzové dostatečnou diskusi nad změnou i analýzu prvních dopadů.
před 10 hhodinami

Pohřešovaný chlapec ze Zlínska byl asi unesen, policie zadržela jednoho muže

Chlapec ze Zlínska, po kterém od čtvrtka pátrala policie a v neděli jej našla, byl zřejmě unesený a vězněný na chatě v obci Žlutava. Jeho volání o pomoc slyšeli kolemjdoucí a zavolali policii. Policie zadržela jednoho muže, uvedla na síti X. Dříve policisté uvedli, že nalezený chlapec je v pořádku a byl převezen na zdravotní vyšetření. Našli ho kolem 14:00.
před 11 hhodinami
Načítání...