Komunisté ve sněmovně Babišovu vládu nepodpoří

22 minut
KSČM: Babišovu vládu ve sněmovně nepodpoříme
Zdroj: ČT24

Komunisté při středečním hlasování o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) kabinet nepodpoří. Výkonný výbor strany svým poslancům doporučil, aby hlasovali proti. KSČM byla dosud jedinou parlamentní stranou, která výslovně toleranci vlády nevylučovala.

„Složení vlády a přístup některých ministrů podle našeho názoru nezajišťuje realizaci toho, co je obsaženo ve vládním prohlášení,“ oznámil po jednání stranického vedení předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Výkonný výbor doporučil poslaneckému klubu, aby v pokusu o získání důvěry Poslanecké sněmovny důvěru nevyslovil a forma nevyslovení důvěry byla doporučena a schválena poslaneckým klubem jako hlasování ‚proti návrhu‘. To bude pozice na jednání poslanecké sněmovny,“ dodal.

Podle Filipa výkonný výbor stanovisko odsouhlasil masivní většinou a v otázce nepodpory pro Babišův kabinet se zdrželi jen tři členové. Šéf poslanců Pavel Kováčik pak doplnil, že výsledné negativní doporučení stranických špiček zákonodárci přijali jednomyslně – a stejně se zachovají i na středečním jednání pléna. To začíná v půl jedenácté. 

Tentokrát ne. Příště možná ano

Filip ocenil, že vláda dala své prohlášení k připomínkám ostatním politickým subjektům, vznesl ale výhrady nad tím, že do dokumentu promítla programy všech stran zastoupených ve sněmovně. „Do konečného textu zahrnulo i věci, se kterými jsme nepočítali,“ konstatoval šéf KSČM.

Navzdory negativnímu postoji pro středeční hlasování jsou ale v ulici Politických vězňů připraveni jednat v případě Babišova druhého vládního pokusu o možné spolupráci, pokud bude druhý kabinet akceptovat více z komunistického programu. „Situace v České republice vyžaduje, aby tady byla vláda s důvěrou. A rozhodovala v akutních věcech,“ podotkl.

Komunistické hlasy by Babišovi nestačily

Komunisté dosud jako jediní podporu Babišovy jednobarevné vlády explicitně neodmítali, jejich hlasy by ovšem k získání důvěry kabinetu beztak nestačily. Ze dvou set hlasů jich ANO drží 78 a KSČM 15 – celkový součet tak nepřekračuje potřebnou nadpoloviční většinu.

Šancí pro případné získání důvěry by proto pro Babiše byla buď podpora dalšího klubu, případně to, aby patnáct jiných poslanců opustilo sál a snížilo kvórum na 185 poslanců. Pak už by dvojsíla ANO a KSČM tvořená 93 poslanci držela většinu jednoho hlasu. 

Řešením pro Babišovu žádost o důvěru by nebyla ani nepřímá podpora, tedy stav, kdy by všech patnáct komunistů opustilo sál. Tím by se sice snížil počet poslanců na 185, ANO jich ale stále má jen 78. Plénum dolní komory by se proto muselo intenzivněji vyprázdnit i tak.

Okamura: Nepodpoříme vládu, jejíž členové o nás mluví jako o fašistech

„Toto rozhodnutí se dalo očekávat od okamžiku, kdy SPD oznámila, že důvěru nedá. Komunisté by byli jedinou stranou, která by důvěru poskytovala, a to je pozice, která nedává smysl,“ uvedl na adresu čerstvě deklarovaného stanoviska komunistické strany politolog Daniel Kroupa. 

Právě komunisté a SPD vytvořili s hnutím ANO hlasovací alianci při obsazování sněmovního vedení a jednotlivých sněmovních institucí, hnutí Tomia Okamury se ale k možné podpoře menšinové vlády staví odmítavě dlouhodobě a stranický šéf tentýž postoj zopakoval i po hodinové večerní schůzce s prezidentem republiky.

„Andrej Babiš nám nenabídl účast na vládě a neprojednal s námi základní programové body, tudíž nebylo možné najít programové kompromisy,“ konstatoval Okamura. „Hnutí ANO s námi vládnout nechce, buď se nás bojí, nebo mají strach z EU. Nepodpoříme vládu, která neprosazuje náš program a jejíž někteří ministři vlády o nás řekli, že jsme snad fašistické hnutí,“ dodal s kritikou ministryně obrany Karly Šlechtové a šéfa resortu spravedlnosti Roberta Pelikána.

Šéf SPD současně zopakoval stranické stanovisko, které konstantně razí už od říjnového začátku debat o povolebním uspořádání: „Chceme být součástí vládní koalice, protože jenom tak budeme moct prosazovat náš politický program. Chceme pracovat.“

7 minut
SPD: Nepodpoříme vládu, jejíž členové o nás mluví jako o fašistech
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 26 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 51 mminutami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...