Koalice souhlasí se snížením počtu poslanců z 200 na 199

Praha - Lídři koalice dnes přistoupili na návrh KDU-ČSL prosazovat snížení počtu poslanců ze současných 200 na 199. Koalice bude tedy dál diskutovat o změnách volebního zákona, čímž vyhoví KDU-ČSL. Ta označila nedávný vládní návrh na hraně ústavnosti.

Podstatu lidoveckých požadavků shrnul předseda KDU-ČSL Jiří Čunek: „Bonus pro vítěze jsme zásadně nezpochybnili. Domníváme se ale, že bonus pro vítěze nemůže být 20 mandátů, ani 15, ani deset. Musí to být nějaké číslo blízké třem, pěti mandátům.“ Vládní návrh by totiž podle propočtů mohl ve vyhrocené situaci vést k tomu, že vítěz by získal až 20 mandátů navíc. Kolik mandátů by měl tedy vítěz voleb získat, na tom se ale koalice neshodla. Celou věcí by se nyní měli zabývat koaličními stranami delegovaní experti.

„Shodli jsme se na tom, že znovu vrátíme do hry variantu, kterou jsme diskutovali v roce 2006, a to je snížení poslanců na 199,“ řekl bezprostředně po koaličním jednání premiér Mirek Topolánek. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) považuje koaliční shodu za úspěch: „Nezbytným předpokladem úspěšného prosazení volebního zákona je to, že se na něm všechny tři koaliční strany shodneme. V tom jsme udělali krok dopředu.“

Někteří politici se ale dosud snížení počtu poslanců bránili. Součet poslanců a senátorů by byl totiž nově sudý, což by mohlo způsobit komplikace například při volbě nového prezidenta republiky, kterého volí obě komory parlamentu dohromady. Ve sněmovně ale nyní leží návrh, podle kterého by prezidenta nově volili přímo lidé. „V případě, že by prošla přímá volba, tak nebude vadit, že je sudý počet součtu poslanců a senátorů,“ dodal Topolánek.  

Lidovcům jde o snížení bonusových mandátů

Premiér Mirek Topolánek:

Volební zákon, který vláda schválila, jde správným směrem, na tom jsme se shodli. Vidíme problém v případné ústavnosti přerozdělování podle bonusu ve druhém skrutiniu.

Vláda se u volebního zákona přiklonila k tzv. řeckému systému hlasování, který v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v regionech, srovnatelných podle počtu obyvatel. Ve druhém se pak rozdělují neobsazené mandáty, které připadnou vítězi voleb. Tento bonus podle propočtů vlády obvykle dosahuje přibližně desítky mandátů. Lidovci i někteří politologové však upozorňují, že v krajním případě může být až dvojnásobný.

Lidovci navrhují stejně jako vláda dvě kola přepočítávání, takzvaná skrutinia, volit by se ale mělo podle současných krajů. Hlasy zbylé po prvním kole by se sečetly za celou republiku a získaly by je ty ze stran, které se v určitém regionu nejvíce přiblížily zisku poslaneckého mandátu. Takový způsob výpočtu se nejvíce podobá tzv. skotské metodě.

Martin Bursík
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci schválili zavedení Dne české vlajky, řešili i podporu bydlení

Poslanecká sněmovna ve středu schválila zavedení významného Dne české vlajky, tedy novelu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zamítla návrh Senátu, který místo toho jen upravoval název svatováclavského svátku. Zrychlit povolování a rušení pobytu cizinců v Česku má od roku 2029 nový digitální informační systém. Vládní návrh nového cizineckého zákona podpořili poslanci v úvodním kole. Předtím se ve druhém čtení zabývali zákonem o veřejných rozpočtech. Ve druhém čtení projednala komora i novelu zákona o podpoře bydlení. Zákonodárci si odhlasovali, že budou moci jednat i po 21. hodině.
03:50Aktualizovánopřed 15 mminutami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 1 hhodinou

Jednodenní dálniční známka by měla podle Senátu nově platit 24 hodin

Senát schválil, že jednodenní dálniční známka možná bude nově platit celých 24 hodin, nejen do půlnoci v den zakoupení. Během dopoledne už podpořil uzákonění pravidel pro správu dat ve veřejné správě. Opozice v Senátu žádala od zástupců vlády důvody, proč chce regulaci cen pohonných hmot probrat zrychleně. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) senátorům sdělila, že cílem zákona není nahrazovat tržní mechanismy.
10:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Macinka zveřejnil rozhovor armády s prezidentem Pavlem

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v úterý večer na sociální síti Facebook zveřejnil rozhovor, který s prezidentem Petrem Pavlem natočila Armáda ČR a o jehož zveřejnění se dohadovala s ministerstvem obrany. Řeči o týden trvající strašidelné cenzuře jsou jen další pohádkou o neexistujícím problému, uvedl k příspěvku Macinka. Pavel v závěru návštěvy Argentiny ocenil, že je šéf tuzemské diplomacie konzistentní v ochraně svobody slova.
07:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rutte přijede za Babišem. Podle Pavla by tím mohl signalizovat problém

Generální tajemník NATO Mark Rutte tento čtvrtek navštíví Česko, setká se s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle předsedy vlády se bude jednání týkat NATO, armády či českých aliančních závazků. Rutte přijede do Prahy necelé tři měsíce před plánovaným summitem NATO v Ankaře. Prezident Petr Pavel uvedl, že generální tajemník NATO většinou před summitem kontaktuje země, kde by mohl být problém.
10:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nerudová se kvůli změnám ve financování ČT a ČRo obrátila na Evropskou komisi

Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) se kvůli návrhu na změnu financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) písemně obrátila na Evropskou komisi. Má podezření na porušení unijního práva, řekla europoslankyně v ČT. České republice můžou podle ní hrozit pokuty a zmrazení evropských peněz. Vládní návrh financovat veřejnoprávní média místo poplatků ze státního rozpočtu v úterý představili zástupci vládní koalice ANO, SPD a Motoristů. Zrušením poplatků kabinet plní program, namítl premiér Andrej Babiš (ANO). Plánované obstrukce nechápe.
13:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
před 4 hhodinami

Maximální ceny paliv ve čtvrtek klesnou

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve čtvrtek klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se sníží o 1,50 koruny na 43,50 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,59 koruny za litr, tedy o 51 haléřů levněji než ve středu. Vyplývá to z cenového věstníku, který zveřejnilo ministerstvo financí. Jde o zatím nejnižší ceny od začátku fungování cenového stropu. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
14:16Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...