Kavalírová: Rada ústavu pro totality neuvažuje o výměně ředitele

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů neuvažuje o výměně ředitele této instituce Pavla Žáčka. Prohlásila to dnes v Senátu předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Reagovala tak na informace, podle nichž je prý rada s Žáčkovou prací nespokojena, a proto údajně v nejbližších týdnech vyhlásí konkurz na místo ředitele.

„Rada neuvažuje a nebude uvažovat o změně ředitele, který doopravdy vzniku ústavu dal duši a pomalu svůj život,“ řekla rezolutně Kavalírová. Uvedla to při projednávání výroční zprávy o činnosti ústavu s tím, že všechny mediální útoky jsou vedeny snahou o zrušení ústavu.

Sdělila to po výtkách levicových senátorů, podle nichž je ústav spíše státní, nežli vědeckou institucí. Na případu spisovatele Milana Kundery poukazovali na skandalizaci různých osobností na základě informací z ústavu. Mezi kritiky patřil i někdejší disident Jiří Dienstbier, nyní senátor za ČSSD.

Dienstbier správu ústavu označil za byrokratický, administrativní papír, který říká pouze, kolik co stojí a jaké jsou platy zaměstnanců. Ústav podle něj není vědeckou institucí. „Skandalizace Milana Kundery na základě jednoho papírku, bez analýzy všech souvislostí, to není vědecká práce,“ zdůraznil.

Ústav za více než půlrok existence zpracoval a do digitální podoby převedl několik stovek tisíc stran dokumentů z období komunismu a nacistické okupace. Zřejmě nejvíce emocí ústav vzbudil zveřejněním dobové policejní informace, podle níž Kundera v roce 1950 údajně udal komunistické policii bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka.