Kauza Chambon definitivně končí. Žalobce dovolání nepodá

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) nepodá dovolání v případu úhrad pro společnost Chambon. Podnět k dovolání podalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. NSZ jej nyní odložilo, sdělil České televizi jeho mluvčí Petr Malý. Případ tak definitivně končí. Odvolací soud v kauze letos pravomocně osvobodil všech pět obžalovaných, mezi nimi i podnikatele a lobbistu Romana Janouška.

„Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o odložení podnětu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci k podání dovolání v této věci,“ uvedl pro ČT mluvčí Malý. „Po důkladném posouzení podnětu nebyly shledány podmínky pro podání dovolání,“ doplnil. Rozhodnutí nejvyššího státního zástupce je konečné.

V případu kromě Janouška čelili obžalobě další čtyři lidé. Podle obžaloby pětice podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila.

Obžaloba tvrdí, že společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Všichni vinu od počátku odmítají.

Obžaloba z podvodu

Státní zástupce Alexandr Dadam z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu. Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle Dadama nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Byl obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti. Právníci obžalovaných už dříve uvedli, že v případu nevznikla žádná škoda.

Všechny obžalované zprostil loni v březnu Městský soud v Praze, který konstatoval, že jejich jednání nebylo trestné. Společnost podle verdiktu měla oprávnění dělat vyšetření z oboru lékařské genetiky i mikrobiologie. Žádný důkaz podle soudu nevyvrátil tvrzení obžalovaných, že pojišťovnám vysvětlili, jaká vyšetření dělají.

Osvobození pětice obžalovaných pak letos v únoru potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. „Závěry, které Městský soud v Praze učinil, jsou podle našeho názoru správné a zákonné,“ uvedl k tomu předseda odvolacího senátu Radek Hartmann.