Kanabinoid HHC může u mladých lidí způsobit duševní problémy, říká odborník VŠCHT Kuchař

7 minut
Chemik Martin Kuchař o potravinách s kanabinoidem HHC
Zdroj: ČT24

Vláda má ve středu odpoledne jednat o možnosti regulace látky HHC. Kanabinoidní látka se dá volně koupit v pouličních automatech nebo večerkách například v podobě cukrovinek, její kvalita není navíc nijak kontrolovaná. V Česku poslední dobou přibývá případů předávkování HHC. Martin Kuchař z laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) pro ČT řekl, že kanabinoid může u mladých lidí vyvolat duševní změny, riziko představují i možné zbytky těžkých kovů a jiných látek po nedostatečné finální úpravě HHC.

HHC se v malém množství přirozeně vyskytuje v konopí, forma, ve které se prodává v obchodech, se však vyrábí synteticky v tunových množstvích a dováží se pak do Česka, přiblížil pro ČT Kuchař.

„Přestože HHC bylo syntetizováno už ve 40. letech 20. století, pak se na něj zapomnělo a objevilo se v posledních letech,“ podotkl. Ještě před několika lety se o látce prý téměř nic nevědělo. „Dneska víme, že ty účinky jsou velmi podobné THC (tetrahydrokanabinol, hlavní psychoaktivní látka konopí, pozn. red.). Je pravda, že ta látka se vyskytuje v těch produktech ve dvou formách, my jim říkáme R a S: ta forma R je zhruba stejně účinná jako THC, naopak ta S je téměř neúčinná. To znamená, že záleží i na poměru těch dvou látek, které jsou v daných produktech nabízeny,“ vysvětlil Kuchař.

K předávkování u lidí dochází pravděpodobně kvůli tomu, že je látka užívána v podobě potraviny. „Uživatel sní gumový bonbon, teď se nic neděje, půl hodiny se nic neděje, takže užije další a ten náběh trvá mnohem déle než v případě třeba užití jointu s marihuanou,“ řekl. Kvůli tomu do sebe nakonec uživatel dostane mnohem větší dávku, než je ta doporučená.

Účinky na organismus

Kuchař dodal, že HHC podobně jako THC nezpůsobuje fatální intoxikace, ve vysokých dávkách ale může přivodit ztrátu vědomí, zvracení nebo úzkosti. Navíc u mladých lidí může dlouhodobé chronické užívání způsobovat změny v mozku a duševní problémy.

„Vzhledem k té toxicitě, která byla především u mladistvých zaznamenána, tak je rozhodně třeba ty cukrovinky stáhnout z trhu, aby nebyly dostupné nezletilým. Je tu varianta i přímého zákazu,“ řekl.

Nebezpečná může být i nedostatečná kontrola kvality výrobků, která nebude pravděpodobně tak pečlivá jako u farmaceutických firem. Při syntéze drogy se používají i těžké kovy, jako je palladium. „Při nedostatečné finální úpravě, například destilaci, tam mohou zůstat zbytky dalších látek, rozpouštědel a těžkých kovů,“ uzavřel Kuchař.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce projednat zařazení HHC na seznam návykových látek. Možnosti kontroly prodeje cukrovinek s touto látkou má probrat ve středu odpoledne vláda.

Hexahydrokanabinol (HHC) je uměle vyrobená látka syntetizovaná z kanabinoidu, jenž se získává z konopí.

Chemicky je podobná látce THC, což je hlavní psychoaktivní část marihuany, tedy složka, která je zodpovědná za halucinogenní účinky drogy.

HHC je v současnosti kvůli tomu, že se objevila velice nedávno a stát ji nestačil zakázat, legální. Prodává se jako „náhrada za marihuanu“, často v podobě různých bonbonů nebo náplní do elektronických cigaret.

Neexistují zatím vědecké práce, které by zkoumaly vliv této sloučeniny na lidský organismus. Podle odborníka VŠCHT Martina Kuchaře může HHC ve vysokých dávkách způsobit ztrátu vědomí, zvracení nebo úzkosti. U mladých lidí může při chronickém užívání vyvolat změny v mozku a duševní problémy.

Zdroje: Evropské monitorovací centrum pro drogy a závislosti, ČT24, ČTK, Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 2 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 5 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 7 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 10 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
před 20 hhodinami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...