Kalvoda: Ústavu nejde měnit, jak koho napadne

Praha - Za ústavní stížností poslance přeběhlíka Miloše Melčáka stojí bývalý vicepremiér odpovědný za legislativu a právník, který musel z politiky odejít, protože si neoprávněně přisvojil titul JUDr., Jan Kalvoda. Politici podle něho obešli ústavu, což se mu nelíbí. Proto chce zrušit ústavní zákon, kterým poslanci jednorázově zkrátili volební období, aby mohli co nejdříve vyhlásit předčasné volby. Zkrácení volebního období je podle něj protiústavní – v napadeném ústavním zákoně našel osm dílčích porušení základních náležitostí právního státu. Základem stížnosti je podle Kalvody zamezit tomu, aby si politici mohli jen tak měnit ústavu, když se jim to hodí.

Kalvoda, který je jedním z tvůrců ústavy, argumentuje tím, že zákonodárci schválením tohoto zákona načas rozhodli zrušit platnost jednoho z bodů ústavy, který se jim zrovna nehodil. „V této logice by mohli přijmout ústavním zákonem všechno – to, že budeme mít všichni zelené hlavy nebo že budeme chodit po čtyřech,“ řekl Kalvoda v rozhovoru pro MF DNES.

Cílem Kalvody a jeho klienta je napadnout jednorázový zákon o zkrácení volebního období, nicméně ten může napadnout jen určitý počet zákonodárců, proto Kalvoda hledal jinou možnost, jak podat ústavní stížnost.

„Melčákovi samozřejmě nejde o plat za osm měsíců. Jeho cílem je zrušení zhovadilého zvyku měnit ústavu, jak koho napadne, respektive ji na určité období odložit a pak se k ní vrátit,“ tak komentoval pro MF DNES Kalvoda důvody podání stížnosti s tím, že stížnost má dvě části: první se týká porušení práv Miloše Melčáka, kterou může podat sám, a druhá navrhuje zrušit sporný zákon. 

Kalvoda ve stížnosti argumentuje i politiky skloňovaným veřejným zájmem. Politici tvrdí, že ve veřejném zájmu je, aby volby proběhly co nejdříve, pokud možno v již avizovaném termínu. Nicméně Jan Kalvoda se domnívá, že politické špičky se pletou. „Obecný zájem je na dodržování pravidel politické soutěže, aby byla zajištěna demokracie,“ tvrdí Kalvoda s tím, že Ústavní soud podle něj řekl, že opravdu nenašel žádný veřejný zájem, který by bránil odložení voleb.  

Kalvoda pro MF DNES:

„Politickou dohodou široké shody politických sil nejde měnit v ústavě úplně všechno. Kdyby to šlo, mohli bychom si také odhlasovat ústavní většinou doživotní prezidenturu nebo senátorský titul pro koně. Musí tu být hranice, která zamezuje libovůli sebeširší shody momentálních politických sil v útoku proti ústavě – to je základní kámen naší stížnosti.“


Kalvoda odmítá i argumentaci, že na zkrácení volebního období se shodla většina zákonodárců. „Naše ústava není založena jen na vládě většiny. Ona výslovně říká, že menšina je hodna respektu a ochrany. A dodává, že základní náležitosti státu jsou nezměnitelné a mezi ně patří předem stanovená pravidla politické soutěže.“ 

Všechny další možnosti skončí opět u ústavních soudců

První možností je, že politici rozhodnou, že volby budou 13. a 14. října – podle napadeného zákona musejí být volby do 15. října. Druhá možnost je, že zákonodárci vytvoří ústavní zákon, který natrvalo změní ústavu a dovolí všem politickým stranám, aby si kdykoliv řekly, že končí volební období. A třetí možností je, že politici například ve třech dnech podstoupí tři pokusy o sestavení nové vlády. Všechny možnosti by Kalvoda opět napadl u Ústavního soudu. 

Melčák se na Kalvodu obrátil proto, že právě Kalvoda proti tomuto řešení politické krize protestoval již v roce 1998, kdy si poslanci stejným způsobem zkrátili volební období, a stejně advokát reagoval i letos. Tehdy, v roce 1998, Melčák hlasoval pro, tentokrát byl ale proti zkrácení volebního období tímto zákonem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...