Kalousek: Politicky v kauze věřím ODS, odborně podřízeným

Praha - Pokud ODS tvrdí, že její místopředseda a ministr obrany Alexandr Vondra nemá nic společného s kauzou Promopro a údajných předražených plateb za českého předsednictví, je to podle ministra financí a místopředsedy koaliční TOP 09 Miroslava Kalouska „asi pravda“. Pokud by to však pravda nebyla, bude se jednat o politickou odpovědnost občanských demokratů, upozornil dnes Kalousek v prohlášení pro média. Dodal ale, že v odborné rovině je záležitost, kterou vyšetřuje Finanční analytický útvar jeho úřadu, zřejmá.

Kalousek svým vyjádřením dnes reagoval na čtvrteční spor mezi ODS a TOP 09 vyvolaný jeho vlastními výroky v Hospodářských novinách. V rozhovoru pro tento list totiž k nelibosti grémia ODS Vondru nepřímo obvinil z odpovědnosti za ztráty stamilionů korun při českém předsednictví EU.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas to před novináři označil za nekolegiální a neobvyklý postup a lídrovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi předal dopis grémia žádající vysvětlení, zda jsou Kalouskova slova názorem celé strany. Schwarzenberg odpověděl, že se stranou nemají nic společného, ale že jsou názorem ministra financí, který si utvořil na základě práce svých podřízených.

Reportáž Lukáše Dolanského (zdroj: ČT24)

Více než dvě třetiny Čechů si myslí, že by Vondra měl kvůli sporné zakázce rezignovat. Z internetového průzkumu agentury Sanep vyplývá, že kauza znepokojuje většinu lidí. Vondra je pro ně nedůvěryhodným politikem. Voliči ODS jsou ale k někdejšímu vicepremiérovi pro evropské záležitosti shovívavější.

Dnešním prohlášením pokládá Kalousek věc za uzavřenou

Podobně se dnes vyjádřil i Kalousek. Uvedl, že věc má pro něj dvě roviny - politickou a odbornou. V té politické prý loajálně respektuje stanovisko koaličního partnera. „Tvrdí-li, že s tím pan ministr Vondra nemá nic společného, tak to asi bude pravda. Pokud by to snad pravda nebyla, nejedná se o moji, ale o jejich politickou odpovědnost,“ uvedl ministr financí.

V odborné rovině je podle něj záležitost zřejmá. „Předmětná zakázka je na úrovni ministerstva financí prošetřena, finanční toky, které se jí týkají, byly zanalyzovány finančním analytickým útvarem, který odvedl profesionální a objektivní práci,“ napsal Kalousek. Dodal, že svým dnešním prohlášením pokládá pro sebe záležitost za uzavřenou.

Za zajištění audiovizuální služby firmě Promopro Úřad vlády v době předsednictví zaplatil téměř 551 milionů korun. Vondra, který měl se svým týmem organizaci předsednictví na starosti, ale koncem ledna prohlásil, že smlouvu s firmou osobně nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Premiér Nečas za Vondrou stojí. Kvůli podezřelé zakázce podal finanční analytický útvar ministerstva financí trestní oznámení.

České předsednictví EU
Zdroj: ČT24