John odejde z vlády, pokud mu Nečas bude mluvit do personálií

Praha - Předseda VV Radek John dnes odmítl zásahy premiéra do jeho personálních rozhodnutí ve funkci vicepremiéra pro boj s korupcí. Podle svých slov chce mít plnou zodpovědnost za personální obsazení týmu svých spolupracovníků. V opačném případě prý z vlády odejde, uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu VV.

V důsledku řešení vládní krize z uplynulých týdnů John ve čtvrtek předal svůj dosavadní úřad - ministerstvo vnitra svému nástupci Janovi Kubicemu. Sám naopak stanul v čele nově zřízeného protikorupčního odboru při Úřadu vlády. Z resortu vnitra si s sebou chtěl vzít svého dosavadního spolupracovníka Michala Moroze, z nějž chtěl učinit náměstka v úřadu bojujícím proti úplatkářství.

Proti tomu se v pátek postavil premiér Petr Nečas (ODS). „Pan Moroz zaměstnancem Úřadu vlády není a nikdy se jím nestane,“ uvedl předseda vlády. Nečas Hospodářským novinám řekl, že s novým ministrem vnitra Kubicem již před jeho nástupem do funkce předjednal Morozův odchod. Na vnitru podle premiéra nemohou zastávat pozice náměstků lidé, kteří nemají prověrku na stupeň tajné.

Radek John:

„Pokud mám nést osobní zodpovědnost za to, jak bude celý ten odbor fungovat, tak musím nést také personální zodpovědnost… Pokud nebudu mít personální zodpovědnost, tak rezignuji na tuto funkci.“

Nečas se o Morozovi zmínil i v souvislosti s lidmi údajně spjatými s bezpečnostní agenturou ABL. Dříve ji vlastnil neformální lídr VV a bývalý ministr dopravy Vít Bárta, který kvůli podezření z možné korupce sám podal demisi. Odchod Johna z křesla ministra vnitra byl výsledkem jednání, která měla vyřešit hlubokou vládní krizi. ODS žádala, aby vnitro přestalo být ovládáno VV a také lidmi, kteří jsou podle ní spojeni s ABL.

O Nečasově postoji ke jmenování Moroze Johnovým náměstkem se předseda VV prý dozvěděl až z médií. John dnes uvedl, že se tak stalo navzdory dohodám koaličních lídrů, „že si vzkazy přes média posílat nebudeme“. „Bylo by absurdní, kdyby si ministr vnitra mohl vybírat svůj tým a místopředseda vlády by musel čekat na předsedu ODS, aby mu předseda ODS určoval, jak bude vypadat ten malinký resort jiného předsedy koaliční strany,“ řekl dnes novinářům John.

Konkrétní náplní práce vicepremiéra pro boj s korupcí Johna by se měla vláda zabývat ve středu. Exministr vnitra nebude se svým třináctičlenným týmem, který budou tvořit lidé se zkušenostmi ze státní správy, sídlit ve Strakově akademii, ale ve vládní budově ve Vladislavově ulici nedaleko Václavského náměstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na summit NATO chce jet premiér, prezident ke změně zvyklostí nevidí důvod

Premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi sdělil, že na summit NATO, který se koná od 7. do 8. července v turecké Ankaře, chce zamířit společně s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé). Prezident Petr Pavel by tak na summit neletěl. Otazníky ohledně účasti na letošním summitu Severoatlantické aliance vyvstaly na přelomu ledna a února po sporu šéfa diplomacie s hlavou státu. Macinka tehdy prohlásil, že na summit by měl jet místo prezidenta Babiš, protože Pavel zastupuje opozici.
před 5 mminutami

Víc než polovina kojenců tráví čas u mobilu nebo televize, vyplývá z průzkumu

Celkem padesát pět procent dětí mladších než dvanáct měsíců pravidelně tráví čas u mobilu, tabletu či televize. Více než hodinu denně tato zařízení sleduje čtyřicet jedna procent batolat od jednoho do dvou let. Mezi předškoláky je to šedesát osm procent dětí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který představil spolek Zvedni hlavu a Nadace O2. Podle předsedkyně Asociace klinických logopedů Barbory Richtrové jsou čísla výrazně vyšší, než jaká jsou v tomto ohledu doporučení odborníků.
před 1 hhodinou

Celníci zabavili ketamin za čtvrt miliardy korun

Celníci rozkryli mezinárodní skupinu, která ve velkém pašovala drogy přes zasilatelské společnosti nebo ukryté v kosmetických a jiných produktech. Zabavili mimo jiné rekordní zásilku 115 kilogramů ketaminu, která směřovala do Kanady. Koncová cena drogy na kanadském trhu by byla zhruba 250 milionů korun.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Praha i Bratislava chystají investice pro dodávky ropy z Česka na Slovensko

Česko je připraveno zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a Mero, uvedla Saková. Pracovní skupina má podle Havlíčka čas do konce dubna, aby představila detailní plán.
12:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud předběžným opatřením zakázal televizní vysílání Sbormistra

Obvodní soud pro Prahu 4 předběžným opatřením zakázal televizní vysílání filmu Sbormistr v Česku, sdělil Ivan David, advokát ženy, která na producenty snímku podala žalobu. V příběhu inspirovaném kauzou sbormistra souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského odsouzeného za pohlavní zneužívání nezletilých členek sboru se žena poznala jako jedna z obětí. Tvrdí, že film zasáhl do jejích práv na ochranu osobnosti. Producenty snímku jsou Česká televize, společnost endorfilm, innogy Česká republika a Barrandov Studio.
08:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nová firma do 48 hodin za sto eur, navrhuje Evropská komise

Podnikatelé a firmy v Evropě budou moci založit svou společnost do 48 hodin, za méně než sto eur a bez požadavků na minimální základní kapitál. Tak by měla fungovat společnost EU Inc. založená podle takzvaného 28. režimu. Návrh ve středu v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 28. režim je nový právní rámec, díky kterému budou moci start-upy a rychle rostoucí firmy podnikat napříč EU podle jednotných pravidel.
12:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Irsku našli relikviáře ukradené před dekádami z českého kostela

Irská policie zajistila dva pozlacené dřevěné relikviáře z 18. století, které byly podle expertů ukradeny před téměř třiceti lety z českého kostela. S odvoláním na policii o tom informoval server irské veřejnoprávní stanice RTÉ. Ten připomíná, že kostely v některých oblastech Česka byly v 90. letech častým terčem zlodějů a až nyní, po desítkách let, se některé z těchto vzácných předmětů vracejí zpět.
před 5 hhodinami

Vnitro zrušilo Krizový informační tým, pomáhal i při povodních

Ministerstvo vnitra ruší svůj Krizový informační tým (KRIT), který od roku 2022 koordinoval komunikaci státu k občanům v krizových situacích, třeba při povodních. Uvedl to v úterý šéf týmu Jan Paťawa. Ministerstvo v pondělí na webu informovalo o tom, že začlenění strategické komunikace resortu do oddělení tisku přinese úsporu v tabulkových místech, podle Paťawy stát zrušením týmu ztratí kapacity v odbornosti, kterou potřebuje.
10:07Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...