Osmého května 1945 přistoupila zdevastovaná třetí říše na bezpodmínečnou kapitulaci. V neděli tak uplyne jednasedmdesát let od konce největšího a nejkrutějšího válečného konfliktu v lidských dějinách. Jak se od druhé světové války proměnil svět a jeho bezpečnostní výzvy? V Devadesátce ČT24 odpovídal divákům vojenský historik Jiří Rajlich, záznam chatu si můžete prohlédnout zde.
Jednasedmdesát let od mávání šeříky. Jak se změnil svět?
Ačkoliv nacistické Německo kapitulovalo 8. května (a 9. května z pohledu Moskvy, kde už bylo po půlnoci) poslední válečné výstřely v Evropě padly až o několik dní později, 11. a 12. května 1945 u městečka Milín a osady Slivice.
Česko si konec války připomíná už od začátku týdne, proběhl tradiční pietní akt před budovou Českého rozhlasu, kde se vedly jedny z nejostřejších bojů Pražského povstání, pamětníci se sešli i u sochy sovětského maršála Koněva, jenž před jednasedmdesáti lety vjel s rudoarmějci do Prahy.
Pietní uctění památky padlých vojáků spojeneckých armád za 2. světové války proběhlo v pátek také na hřbitově v Ďáblicích. Odpoledne se koná i uctění památky 546 lidí, které nacisté zabili na kobyliské střelnici, a připomenutí si 74. výročí vyhlášení II. stanného práva (heydrichiády). Současně s tím v Plzni začínají Slavnosti svobody připomínající osvobození Američany. Hlavní pietní akty s účastí prezidenta Miloše Zemana proběhnou na státní svátek 8. května.