Je mi ctí šířit dobré jméno republiky v zahraničí, říká Agneszka Hollandová

Praha – Polskou filmařku Agnieszku Hollandovou, bojovníka proti nacismu i komunismu Otto Picka, módní návrhářku Blanku Matragi či zástupce krajanské organizace Masaryk Memorial Institute, která působí v Torontu, ocenil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Ocenění Gratias Agit v jejím osmnáctém ročníku dostalo letos čtrnáct lidí a jedna instituce. Laureátka ceny Agneszka Hollandová zdůraznila, že šíření jména země je ctí – svět podle ní vidí Česko lépe než Češi sebe sami.

Ceny za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí uděluje ministr zahraničních věcí od roku 1997. Letos ji poprvé předával Lubomír Zaorálek, obdrželi ji jak Češi, kteří se prosadili za hranicemi, tak i cizinci, kteří například provozují česká muzea nebo propagují vztahy Česka se svojí zemí. „Oni sami jsou ztělesněním dobrého jména,“ charakterizoval laureáty ceny Gratias Agit ministr Zaorálek. „Rád bych jim předal ocenění a poděkování za to, že těmi svými dobrými životy pomáhali vytvářet také dojem dobrého života v této zemi,“ dodal ministr.

Mezi lidi, kteří vynikli i za českými hranicemi, počítá ministr například válečného veterána bojujícího v řadách americké armády na tichomořském bojišti během druhé světové války Karla Astera, člena protinacistického a především protikomunistického odboje, bývalého ředitele československého vysílání Svobodné Evropy Otto Picka, podnikatele Josefa Chromého, který se prosadil v Tasmánii, nebo módní návrhářku Blanku Matragi. Z občanů jiných států dostali cenu například překladatelé českých spisovatelů do němčiny a litevštiny Reiner Kunze a Almis Grybauskas, bývalý šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy Serge Baudo anebo správce Československého muzea v lotrinském Darney (kde byl v roce 1918 provolán vznik samostatného Československa) André Poirot.

Hollandová Česko pochválila, v Latinské Americe je podle krajanky neznámé

Polská režisérka Hollandová označila cenu za šíření dobrého jména Česka ve světě za velký dar. „To, co si lidé myslí o Česku, o Čechách a o české kultuře je mnohem příznivější než, co si sami Češi myslí o sobě. Ale to je i naše polská specialita, že neumíme ocenit to, co máme nejlepší v nás samých,“ zdůraznila Hollandová, která dnes převzala ještě jednu cenu - Bene Merito na polské ambasádě za propagaci polské kultury v cizině. V Československu vystudovala FAMU, zúčastnila se politických aktivit během pražského jara a k tehdejšímu dění v Československu se vrací i její poslední snímek Hořící keř. 

Hůře se však šíří dobré jméno Česka Elišce Krausové, která dostala ocenění jako představitelka krajanského sdružení Asocheca v Kolumbii. Problém ČR v Latinské Americe podle ní nespočívá v tom, že by její pověst byla špatná, ale spíše, že není žádná. Česká republika má podle krajanky v regionu v porovnání s jinými státy velmi malý zvuk. „Za to můžou všichni ti naši vyslanci, velvyslanci, exvyslanci, ministři a všichni dohromady. To je ta má zlost,“ podotkla Eliška Krausová. 

Ceny Gratias agit za šíření dobrého jména ČR v zahraničí
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

LAUREÁTI GRATIAE AGIT 2014

Karel Aster

  • válečný veterán, člen československé skupiny bojující v řadách Armády Spojených států na Filipínách

Serge Baudo

  • bývalý hudební ředitel a šéfdirigent FOK

Edward Dellin

  • předseda Pražského výboru Chicago Sister Cities International

Almis Grybauskas

  • překladatel děl českých autorů 20. století do litevštiny

Patrick Herminie

  • propagátor seychelsko-české spolupráce

Agnieszka Hollandová

  • filmová režisérka a scenáristka

Josef Chromý

  • podnikatel v potravinářství v Tasmánii

Eliška Krausová

  • ředitelka krajanského spolku v Kolumbii

Reiner Kunze

  • německý překladatel děl českých autorů

Blanka Matragi

  • módní návrhářka, malířka a designérka

Borges Odilon Jr.

  • honorární konzul České republiky v Brazílii

Otto Pick

  • člen Wintonova transportu z r. 1939, člen československých jednotek v Anglii, účastník protikomunistického studentského pochodu z února 1948, ředitel čs. vysílání Rádia Svobodná Evropa

André Poirot

  • správce Československého muzea ve francouzské Darney

Ján Valach

  • slovenský dirigent, varhaník a hudební skladatel působící v Belgii

Masaryk Memorial Institute

  • krajanská a charitativní organizace v Torontu, Kanada
Laureáti ceny Gratias agit 2014
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 17 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 17 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 3 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...