Jakl: Žijeme v ústavní soudcokracii

Praha – Za současnou politickou situaci, ústavní krizi, kdy zkrachovaly už dva termíny předčasných voleb a vidina nové vlády se silným mandátem je v nedohlednu, může podle ředitele politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislava Jakla Ústavní soud. Nelíbí se mu také, že je tento soud nejen hráčem – v trojici mocí zákonodárné, výkonné a soudní - ale zároveň rozhodčím. „Politické síly se dohodly na nějakém řešení a do něj Ústavní soud na začátku září hodil granát,“ řekl v Interview ČT24.

Úterní zvrat na cestě k volbám, když sociální demokracie odmítla podpořit hlasování o rozpuštění sněmovny, je podle Jakla pouhým důsledkem situace, která vznikla rozhodnutím Ústavního soudu. Ten minulý týden uznal stížnost nezařazeného poslance Miloše Melčáka a zrušil zákon o zkrácení volebního období sněmovny, díky kterému se měly konat volby v říjnu. Jakl by ale podle svých slov do rozpuštění, které by znamenalo listopadový termín předčasných voleb, šel. „Já bych do toho šel, kdybych byl na podobném místě, počkal bych si na argumenty, které by si Ústavní soud vycucával z prstu,“ prohlásil. Politici nakonec o rozpuštění ani nehlasovali, k ČSSD se totiž přidali i komunisté, takže bylo dopředu jasné, že by zákon potřebnou ústavní většinu ve sněmovně nezískal. „Možná to bylo stahování kalhot před brodem… ale politické strany si mohly říct, že to riziko nám za to nestojí,“ komentoval postup poslanců.

Podle Jakla už Česko není parlamentní demokracií, ale ústavní soudcokracií, kdy je každá situace v podstatě napadnutelná, protože „nežijeme v době vlády zákona, ale v době voluntaristické vlády Ústavního soudu.“ Rozhodnutí soudu z minulého týdne porovnává Jakl s rozhodnutím o Lisabonské smlouvě. Tehdy soud shledal, že je reformní dokument Evropské unie v napadených bodech v souladu s českým právním řádem a podle Jakla přitom bral v úvahu kontext – například očekávání zahraničí. Teď ale naopak ekonomická stabilita či zájmy občanů nebyly ničím a litera ústavy naopak vším.

Interview ČT24

Prezidentův tajemník v pořadu připomněl, že ústavní zákon, podle kterého se může Poslanecká sněmovna rozpustit, stále ještě existuje, a k rozpuštění může po určitých dohodách dojít dřív, než nastane doba řádného termínu voleb, tedy konec jara 2010.

Mandát Fischerovy vlády by měl být posílen

Úřednická vláda premiéra Jana Fischera, která měla mandát dovést zemi k předčasným volbám, teď žádá o obnovení svého mandátu, protože je jasné, že její působení hned tak nekončí. Jakl se domnívá, že by mandát vlády měl být posílen a rozšířen, podle něj z dnešních padesáti procent třeba až na devadesát, stoprocentní mandát ale může mít pouze vláda vzešlá z voleb. V době ekonomické krize by mohl kabinet udělat několik užitečných exekutivních kroků, které zatím dělat nemůže. „Nikde není psáno, že bude vláda v červnu, takže Fischerova vláda může být u moci třeba rok,“ uzavřel.

Jan Fischer
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 49 mminutami

ŽIVĚ: Sněmovnu čeká zákon o kyberbezpečnosti i pravidla pro volební kampaně

Poslanci by v úterý měli pokračovat v projednávání návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti. Ve druhém čtení je mimo jiné i zpřísnění pravidel pro volební kampaně. V úvodu schůze složil slib nový poslanec ANO Bohuslav Hudec, který tak v dolní komoře nahradil zesnulého Milana Ferance. Sněmovna bude moci jednat do 21:00.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 6 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 7 hhodinami

Rodina s vážně nemocným synem založila sbírku na výzkum nemoci. Teď přišel úspěch

Prvorozený syn manželů Hajgajdových Oliver se narodil s vážným genetickým onemocněním, na které v tuto chvíli neexistuje léčba. I když jim samotným už to zřejmě nepomůže, rozhodli se svůj čas a energii věnovat vývoji nového léku. Manželé Lenka a Radoslav proto založili asociaci, která podporuje české vědce zkoumající Angelmanův syndrom, který způsobuje těžkou mentální retardaci. A úspěch přišel – vědcům se před pár měsíci podařilo v laboratorních podmínkách připravit návrh terapie. Teď potřebují lék testovat na myších modelech. Postoupit do další fáze můžou díky podpoře široké veřejnosti – ve sbírce, kterou zorganizovali rodiče Olivera, se vybralo přes dvacet milionů korun. Pro Reportéry ČT o tom natáčela Kateřina Poláková.
před 11 hhodinami

Další pošty začaly vyřizovat některé žádosti úřadů práce

Na další čtyřicítce poboček České pošty lze od pondělí podávat žádosti o některé dávky. Celkově je poboček už skoro devadesát a mají se rozšiřovat dál. Část z nich je v místech, kde se ruší úřady práce. Od dubna pak plánuje Úřad práce ČR na poštách umožňovat i registraci žadatelů o zaměstnání a podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
před 11 hhodinami
Načítání...