Indonésan nazpíval v ČSSR hit Hastrmane tatrmane. Jeho osud však poznamenaly tragédie

12 minut
Reportéři ČT: Ronyho dopisy z Prahy
Zdroj: ČT24

Píseň Hastrmane tatrmane melou znal v 70. letech téměř každý. Málokdo ale tušil, že se za usměvavou tváří Indonésana Ronyho Surjomartona skrývá silný příběh poznamenaný tragickými událostmi v jeho vlasti. V Indonésii při státním převratu v polovině 60. let zemřelo přes půl milionu lidí. Surjomartono, který tehdy studoval v Praze, odmítl podepsat slib věrnosti novému režimu a domů se mohl podívat až po dvaatřiceti letech. Surjomatův příběh natočil pro Reportéry ČT Karel Vrána.

Surjomartono sice pochází z indonéské Jávy, už pětapadesát let ale žije v Praze. Řada lidí ho spíše zná jako Rony Martona. Pod tímto jménem nazpíval v roce 1973 svůj největší hit Hastrmane tatrmane. Do tehdejšího Československa přišel v roce 1963 studovat. Původně chtěl na vysokou školu do Japonska, už tam ale nebyla volná místa.

Indonéští studenti se tehdy dostali do Československa v rámci rozvojové pomoci. „Mezi socialistickým Československem a levicovou Indonésií probíhala poměrně intenzivní spolupráce. Československo nabídlo asi tři sta stipendií. Přišli sem studovat strojírenství, ekonomiku a především technické vědy,“ uvedl indonesista z Orientálního ústavu AV ČR Tomáš Petrů.

Čistky a ultimátum

V roce 1965 ovšem přišel zlom, který ovlivnil osudy Indonésanů na více než třicet let. Po atentátu na několik pravicově zaměřených představitelů indonéské armády došlo v zemi ke státnímu převratu, k moci se dostal antikomunisticky a autoritářsky zaměřený generál Suharto a začal hon na politické oponenty.

Po půl roce měly čistky na svědomí přes půl milionů mrtvých především z řad komunistů, údajných komunistů, etnických Číňanů, levicových aktivistů, ale nakonec i lidí, kterým se někdo chtěl pomstít. Indonésané za hranicemi dostali od vlasti jasné ultimátum. „Museli jsme podepsat nějaké prohlášení, že souhlasíme s novým režimem,“ vzpomínal Surjomartono.

„Spousta z nich měla strach tam jít. Že by třeba přišli o pas, nebo naopak, že by byli odvlečeni domů, kde by se jim dost možná nevedlo dobře, protože studovali v socialistickém Československu,“ popisuje tehdejší situaci Petrů. Surjomartono si je jistý, že kdyby se do země vrátil, určitě by dopadl špatně: „Tam to byl chaos. Stačilo, aby někdo řekl, ten je levičák a komunista, a druhý den už nebyl.“

Malý človíček s obrovským hlasem

Pobyt v Československu si tak nakonec protáhl na 32 let, ale nelituje toho. Založil zde rodinu a na přelomu 60. a 70. let navíc začala stoupat jeho hudební hvězda. S pěti krajany založil skupinu Matahari. „Když přišel Rony, tak bylo hned jasný, že se lidi v sále zblázní. Přišel malý chlapík, evidentně cizokrajného vzezření, pak zazpíval a z malého človíčka lezl tak obrovský hlas, jako kdyby patřil dvoumetrovému country Američanovi,“ vzpomíná na kolegu zpěvačka Petra Černocká.

Věhlas získal Surjomartono i v rodné zemi. „Když jsem byl mladší a ještě žil v Jakartě, vzpomínám si, že jsem slyšel o Indonésanovi vyslaném naším prezidentem, který se proslavil jako zpěvák, má vlastní kapelu a často vystupuje v televizi a na akcích organizovaných mými předchůdci,“ řekl Reportérům ČT indonéský velvyslanec v ČR Auila Aman Rachman.

Rony Surjomartono
Zdroj: ČT24

Akcí na indonéské ambasádě se ale Surjomartono může bez obav účastnit až od roku 1999. Milníkem byl květen 1998, kdy generál Suharto po 32 letech odstoupil z funkce a postupně začala demokratická transformace země. Lidé v exilu se také mohli konečně bez obav vracet domů.

Podle Petrů nyní v zemi k určitému vyrovnání s minulým režimem dochází. Byli propuštěni političtí vězni, skončila základní politická a mediální cenzura. Spousta lidí z dob Suharta ale u moci zůstala. Otázka rehabilitace, usmíření nebo omluvy alespoň vůči obětem režimu je tak stále velice problematická.

Odvážné Dopisy z Prahy

Někteří Indonésané se o to nicméně pokouší. Jedním z nich je režisér Angga Dwimas Sasongko. V roce 2016 natočil film Dopisy z Prahy, který se zaměřil na pražskou exulantskou komunitu.

„Chtěli jsme mladé generaci vyprávět o událostech ze září roku 1965 a následcích, které způsobil režim generála Suharta. Chtěli jsme, aby se něco takového už nikdy v Indonésii neopakovalo, “ zdůraznil Sasongko. Ve snímku si zahrál i Rony Surjomartono. Podle Petrů chtělo velikou odvahu takový film natočit.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 4 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 4 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 4 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...