Imunitní výbor začal jednat o vydání komunisty Zdeňka Ondráčka

3 minuty
Události: Vydání poslance Ondráčka začal řešit sněmovní výbor
Zdroj: ČT24

Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve středu začal projednávat policejní žádost o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Případ se týká Ondráčkových výroků vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Výbor debatu po zhruba 45 minut dlouhém jednání přerušil do 25. září, na kdy byli pozváni také vyšetřovatel případu a státní zástupce. Poslanci do té doby mají příležitost nahlédnout na policii do spisu.

Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že zpravodajem případu se stal poslanec Marek Benda (ODS). „Dohodli jsme se, že budeme chtít nahlédnout do spisu, součinnost máme předběžně dohodnutou. Mělo by být v tomto a příštích dvou týdnech umožněno,“ konstatoval Grospič.

Do sněmovny dorazily anonymní e-maily, které podle kuloárních informací obsahují části spisu o Horáčkovi, jenž vedla komunistická Státní bezpečnost (StB). „Já to nemohu komentovat, protože jsem vázán mlčenlivostí, ale mohu potvrdit, že přišla řada dokumentů a se všemi byli členové výboru seznámeni,“ uvedl Grospič.

Pokud nebudou součástí policejního spisu, nemohou být takové materiály předmětem rozhodování výboru, dodal.

Ondráček nařkl Horáčka ze spolupráce se Státní bezpečností

Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho koncem loňska nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou StB. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo.

Příštího jednání výboru by se měl podle Grospiče vedle vyšetřovatele a státního zástupce účastnit i Ondráček. „Jsou zváni postupně, byl by standardní postup jednání, jako byl v jiných případech,“ uvedl.

Jak rychle poté výbor dospěje k doporučení pro plénum sněmovny, bude záležet na zpravodajské zprávě a dalších záležitostech, uvedl Grospič.

Do spisu se chystá nahlédnout například Helena Válková (ANO). Podle některých členů výboru ale není nutné se spisem se seznámit. „Domnívám se, že tady jsou věci jasné,“ uvedl Marek Výborný (KDU-ČSL). Rovněž občanská demokratka Miroslava Němcová uvedla, že případné možnosti seznámit se s ním patrně nevyužije.

Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) označil případ obecně za vážný. „Narážíme na hranici poslanecké indemnity, tedy imunity na projevy. Rozhodnutí výboru a sněmovny bude vytvářet určitou zvyklost,“ podotkl. Poukázal také na to, že Horáček by mohl žádat zadostiučinění v civilním procesu. Civilní žalobou by záležitost řešil Miroslav Kalousek (TOP 09). „Nikdy bych nepoužil trestní právo,“ zdůraznil.

Grospič svůj názor na případ podobně jako někteří další poslanci sdělit nechtěl. Výborný ale soudí, že imunita poslance by měla být úzká a v tomto případě by se měla vztahovat jen na výroky pronesené ve sněmovně. Spíše by se přikláněl k doporučení Ondráčka ke stíhání vydat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 46 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 10 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 10 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 11 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 15 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 16 hhodinami
Načítání...