Nádory u lidí v produktivním věku většinou rostou velmi rychle – třeba v řádu týdnů. Za poslední dvě desetiletí se u žen do pětačtyřiceti let našlo dvakrát víc nádorů prsu. U mužů v podobném věku zase přibylo rakoviny prostaty. O to je důležitější ji včas odhalit.
I v řádu týdnů rostou nádory u lidí v produktivním věku
Nárok na preventivní vyšetření v mamografickém centru mají ženy od 45 let jednou za dva roky. Karcinom v mladší tkáni však obvykle snáze objeví kontrola ultrazvukem. Vyjde na zhruba pět set až dva tisíce korun. Lékaři ale takové vyšetření – třeba jednou za rok – za dostatečnou prevenci nepovažují.
Vhodnější je proto provádět samovyšetření jednou měsíčně. To platí i pro starší ženy. U nich se ale karcinom často zvětšuje pomalu. Dříve než hmatem ho tak mohou lékaři zachytit přístroji.
Počet žen, u kterých lékaři odhalili rakovinu prsu, se každý rok zvyšuje. Většina je starších 65 let. Postupně ale roste i počet mladších pacientek. Aktuálně jde o každou desátou diagnostikovanou.
Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu Marka Svobody má Česko nadstandardní počet screeningových onkologických programů.
Statistika rakovinových nálezů
Loni lékaři odhalili určitý typ rakoviny u 102 tisíc pacientů. Celkem má v Česku s rakovinou zkušenost zhruba každý třináctý člověk. Pojišťovny evidují bezmála 800 tisíc lidí, kteří se léčili.
Každý rok podlehne nádorovému onemocnění asi 25 tisíc lidí. Nejvíc obětí má karcinom plic, ze kterého se nevyléčí skoro tři čtvrtiny pacientů. Tento podíl se ale postupně snižuje. Stejně jako v případě nádoru tlustého střeva a konečníku. Dlouhodobě nejnebezpečnějším je karcinom slinivky břišní.
Naopak nádory prsu a prostaty patří k těm, které většina nemocných dokáže překonat. Hlavně díky plošným screeningům se je lékařům daří včas zachytit.