Hybridní hrozby mohou v Česku rozložit demokracii, varoval premiér

8 minut
Premiér: Rozkrývání dezinformačních kampaní je důležité
Zdroj: ČT24

Česko musí být připraveno postavit se hybridním hrozbám. Vyzval k tomu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož představují hrozbu pro demokracii. Sobotka vystoupil s projevem o hybridních hrozbách na konferenci o dezinformacích Stratcom summit, který pořádá nevládní organizace Evropské hodnoty.

Hybridní hrozby definují státní a evropské instituce jako „soubor různých nátlakových a podvratných činností a konvenčních i nekonvenčních metod (např. diplomatických, vojenských, ekonomických a technologických), které mohou různí státní i nestátní aktéři koordinovaným způsobem využívat k tomu, aby dosáhli konkrétních cílů, aniž by formálně vyhlásili válku“.

Premiér Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že představují pro současnou republiky zásadní nebezpečí. „Mají potenciál ohrozit nejen naši bezpečnost, ale mohou mít fatální dopady rovněž na demokratické zásady a instituce, které jsou základem našeho politického zřízení a jsou také garantem naší osobní svobody,“ řekl předseda vlády na konferenci o dezinformacích.

Česko se podle něj může chránit před hybridními hrozbami a dezinformacemi „zkvalitněním strategické komunikace“ a spoluprací v rámci euroatlantických struktur. Premiér ale také připomněl, že se i samotná vláda snaží hybridním hrozbám postavit. K tomu by mělo sloužit Centrum boje proti hybridním hrozbám a terorismu, které svoje zjištění předává policii, armádě a tajným službám. Jedna z částí odboru se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů včetně sociálních sítí a jejich vyvracení. „Je prvním krokem k vytvoření sítě dalších partnerských pracovišť,“ poznamenal Sobotka. Odbornou skupinu pro hybridní hrozby má také Bezpečnostní rada státu. 

Bohuslav Sobotka zahájil svůj projev citátem. „Nikdo, zejména ne malý národ, si nesmí dovolit nevidět fakta. A fakta jsou taková, že naše svoboda za pouhých třicet let dvakráte dospěla k největším národním katastrofám,“ řekl původně v projevu při zahájení vysílání Svobodné Evropy Ferdinand Peroutka. „Domnívám se, že slova od této významné osobnosti české žurnalistiky, slova aktivního ochránce demokracie, jejích základních principů, jsou dnes platná stejně jako před 65 lety,“ řekl předseda vlády.

Citací Ferdinanda Peroutky dal Bohuslav Sobotka vzpomenout na jiný projev, který pronesl před dvěma lety prezident Miloš Zeman. V něm pronesl slova, která rovněž připsal Peroutkovi, nepodařilo se mu však prokázat, že je Ferdinand Peroutka skutečně napsal či pronesl. Někteří historici a politici vyzvali Zemana k omluvě, prezident to odmítl.

Dezinformační úřad v minulosti kritizoval prezident

Prezident a jeho mluvčí se přitom stali hlavními kritiky vládního Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Hlava státu ve svém loňském vánočním poselství hovořila v souvislosti s ním o cenzuře a ideové policii. „Nepotřebujeme cenzuru, ideovou policii, nový Úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ řekl tehdy Miloš Zeman.

3 minuty
Reportáž: Pokroky v obraně proti kybernetickým hrozbám
Zdroj: ČT24

Skeptický k činnosti centra je i člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Foldyna (ČSSD). „Souhlasím, že hybridní hrozba formou dezinformací je dneska velmi aktuální záležitost a velmi rozvinutá. Myslím, že je nutné se tomu věnovat. Ale jsem si jist, že to nevyřeší centrum na ministerstvu vnitra, které bude říkat, co je a co není pravda,“ řekl v pořadu Události, komentáře. Tomuto problému by se podle něj měly věnovat bezpečnostní složky, které by se měly více zabývat dezinformacím implikovaným ze zahraničí.

Podle Sobotky ale je v současné době důležité vědět, co jsou fakta a jak je rozeznat od zpráv nepravdivých nebo od zpráv, které byly záměrně překrouceny. „Zjistit jejich původ a spolehlivost, je však úkolem téměř nadlidským,“ podotkl.

Centrum boje proti hybridním hrozbám a terorismu funguje už pátý měsíc a s dosavadními výsledky dvacetičlenného týmu je jeho vedoucí Benedikt Vangeli spokojený. Centrum analyzuje otevřené zdroje, když narazí na dezinformaci ohrožující bezpečnost státu, upozorní na ni a vyvrátí ji. „Je rozdíl mezi tím, co byly naše cíle a co byly zřejmě cíle a představy těch, kteří vedli ty dezinformační kampaně proti nám,“ uvedl Vangeli.

Z pohledu evropských institucí bylo zřízení centra důležitým krokem zejména před podzimními volbami. Podle ministra vnitra bude příspěvků s blížícím se termínem voleb přibývat.

„Volby budou zátěžovou zkouškou centra, zda může reálně ke kybernetické bezpečnosti Česka přispět,“ uvedla v pořadu Události, komentáře expertka ODS pro evropské záležitosti Adéla Kadlecová.  Podstatné je podle ní, aby centrum pracovalo v součinnosti s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost. „A aby jeho výstupy byly v souladu s tím, co je reálná potřeba a co jsou reálné vstupy a výstupy našich informačních a bezpečnostních složek,“ uvedla. 

14 minut
Adéla Kadlecová a Jaroslav Foldyna hosty pořadu Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude řešit především ekonomická témata. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 21 mminutami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 21 mminutami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 1 hhodinou

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 2 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 9 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 15 hhodinami
Načítání...