Hrad: Předávání státních vyznamenání bude odloženo na Nový rok

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V tiskové zprávě o tom v pondělí s odvoláním na rozhodnutí hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana informovala kancelář hlavy státu.

„Prezident republiky dnes (v pondělí, pozn. red.) potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně,“ uvedla kancelář na webu Hradu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že na státní svátek 28. října zveřejní Hrad seznam letošních vyznamenaných. Ceremoniál se pak uskuteční na Nový rok. Vyznamenání při něm obdrží i lidé ocenění loni. Před rokem se slavnostní předávání  neuskutečnilo kvůli epidemii koronaviru, i tehdy Hrad zveřejnil seznam vyznamenaných.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář minulý týden uvedl, že ceremoniál bude z 28. října odložen na pozdější termín, pokud Zeman nerozhodne jinak. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš o den dříve řekl, že ohledně slavnosti čeká na rozhodnutí prezidenta. Aby bylo možné ji uspořádat, muselo by rozhodnutí padnout v řádu dnů. Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, rozhodnout se také může pro odklad. Vyznamenání mohou být rovněž odeslána poštou.

Kosmonaut, herečka i velvyslanec

Zeman každý rok udílí nebo propůjčuje kolem čtyř desítek řádů a medailí. Loni bylo 28 oceněných. Letos se hlava státu rozhodla udělit podle Mladé fronty Dnes (MfD) Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové. Nejvyšší státní ocenění má obdržet také první československý kosmonaut Vladimír Remek. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že podepsal asi třicet prezidentových návrhů na udělení státních vyznamenání.

Ocenění za hrdinství by měl získat velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Zeman ho slíbil odměnit za jeho podíl na letošní evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu.

Medaili Za zásluhy by podle MfD měl získat zakladatel továrny na dorty Marlenka Gevorg Avetisjan či psychiatr Jan Cimický. Stejné ocenění může podle deníku očekávat předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, dramaturg a člen rady ČTK Pavel Foltán, muzikant Karel Vágner, textař Pavel Žák či vinař Miloš Michlovský a in memoriam by jej měl dostat i zesnulý ekonom Michal Mejstřík.

Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, zakladatel a většinový vlastník finanční skupiny PPF Petr Kellner. Zeman na jaře uvedl, že Kellnerovi udělí Řád bílého lva, podle MfD má ale obdržet medaili Za zásluhy.

Prezident Zeman je od 10. října hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle stanoviska nemocnice, které si vyžádal a v pondělí 18. října zveřejnil Senát, prezident není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a jeho prognóza do budoucna je krajně nejistá. V pátek 22. října nemocnice uvedla, že se zdravotní stav prezidenta mírně zlepšil. Senát a zástupci stran zvolených do nové sněmovny by v nadcházejících týdnech mohli rozhodnout o převedení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele podle článku 66 Ústavy ČR.

Načítání...