Hovory z Lán možná končí. Ředitel rozhlasu chce předtáčku, Zeman je proti

Praha - Rozhlasový pořad Hovory z Lán, tedy interview prezidenta, v Českém rozhlase zřejmě skončí. Generální ředitel ČRo Peter Duhan rozhodl, že má být vysílán jako předtáčený. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček reagoval, že prezident Miloš Zeman na to nepřistoupí. Předtáčení nebo zpoždění pořadu, v němž na počátku listopadu prezident hovořil velmi vulgárně, Zeman odmítl už dříve. Ředitel Duhan ale původně s pokračováním varianty živého pořadu souhlasil. Nyní se odvolává na to, že musí respektovat usnesení Rady Českého rozhlasu.

„Příští Hovory z Lán budou vysílány jako předtáčené, to je poslední rozhodnutí vedení ČRo. S tím jsem seznámil pana prezidenta v dopise, který jsem mu zaslal v pátek. Neznám ještě jeho stanovisko, ale lze předpokládat, že s největší pravděpodobností na tuto možnost nepřistoupí a tím pořad Hovory z Lán jako formát zanikne,“ řekl televizi DVTV Duhan. Rozhovor zveřejnil server Aktuálně.cz.

Ředitel Duhan, stejně jako vedení Českého rozhlasu, zastával stanovisko vysílat pořad Hovory z Lán živě. Nyní se v rozhovoru odvolává na usnesení Rady Českého rozhlasu, zejména v jeho druhém dodatku, kde se říká, že „Hovory z Lán vysílány živě by byly rizikovým formátem, protože existuje zkušenost z posledních Hovorů z Lán. Tu zkušenost máme zapracovat a předjímat, že se může situace opakovat.“

Zeman Duhanův návrh odmítá

„Pan prezident vyslovil absolutní nesouhlas s návrhem, který mu generální ředitel Českého rozhlasu zaslal. Pan prezident v žádném případě nepřistoupí na to, aby se Hovory z Lán předtáčely,“ uvedl Ovčáček. Hradní mluvčí označil nynější stanovisko Duhana za překvapující a připomněl, že ředitel ještě nedávno tvrdil, že pořad bude nadále vysílán živě."

V první polovině prosince - po zveřejnění stanoviska Rady Českého rozhlasu (26. 11. 2014) - Duhan uvedl, že další vysílání Hovorů z Lán bude probíhat stejným způsobem jako dosud. „Neplánuji žádné změny, koncepce pořadu zůstává, jak jsme ji nastavili,“ řekl tehdy generální ředitel rozhlasu po jednání s Milošem Zemanem. Podle Duhana prezident své argumenty „zcela přesvědčivě vysvětlil“ (čtěte zde).

Pořad by mohl pokračovat na jiné stanici

Podle Ovčáčka Pražský hrad věc řeší tak, aby bylo do konce roku jasno: „Mohu ujistit, že Hovory z Lán, třeba byť i v pozměněné podobě, budou určitě pokračovat navzdory stanovisku Českého rozhlasu.“ Možnost, že by se pořad mohl vysílat na jiné rozhlasové stanici, nechtěl nyní komentovat. Nejposlouchanější české rádio Impuls zatím kvůli pořadu Hrad neoslovil. Pokud by se tak stalo, formát pořadu by prý zvažovali.

„S největší pravděpodobností bychom pravidelný pořad s panem prezidentem raději předtáčeli, zejména s ohledem na to, jak se regulační orgány staví k případným problémům s obsahem vysílání, tedy konkrétně k možnosti postihu provozovatele za obsah, který zazněl v přímém přenosu,“ oznámil generální ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák.

Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován (čtěte zde). Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 7 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 14 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 20 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...