Herečka Dagmar Havlová nemá nárok na vyšší odškodnění ve sporu s vydavatelským domem Bauer Media, rozhodl Nejvyšší soud. České televizi to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Vrchní soud jí už v minulosti přiznal 1,2 milionu jako odškodnění za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy umíral její manžel, bývalý prezident Václav Havel. Havlová se prostřednictvím dovolání domáhala dalších 2,8 milionu. Tomu Nejvyšší soud nevyhověl.
Havlová další miliony ve sporu o nepravdivý článek o milenci nedostane, Nejvyšší soud zamítl její dovolání
„Dovolání bylo odmítnuto,“ reagoval na dotaz České televize Wenig. Nejvyšší soud v případu rozhodoval už podruhé. Před dvěma roky zrušil verdikt vrchního soudu, podle kterého mělo vydavatelství Havlové vyplatit čtyři miliony. Odůvodnil to tím, že čtyři miliony korun výrazně převyšují odškodnění v jiných případech zásahů do osobnostních práv.
Článek z března 2012 nazvaný „Skandální zvěsti o Dáše Havlové. Šokující nařčení – Tajné rande v lázních“ tvrdil, že Havlová dorazila 16. prosince 2011, tedy jen dva dny před Havlovou smrtí, společně s milencem do zamluveného hotelu ve Františkových Lázních.
Zprávu označila za nepravdivou jak Havlová, tak i její údajný partner František Loukota, jehož fotografii s Havlovou časopis otiskl. Podle něj byl snímek pořízen s největší pravděpodobností v době natáčení seriálu Sanitka, když herečku doprovázel na nákupy. Muž, který působí jako asistent režie, se prý s Havlovou zná od natáčení filmu Odcházení.
Vydavatelství převzala Mafra
Havlová požadovala za text v bulvárním časopisu Pestrý svět celkem pět milionů. Městský soud jí v roce 2015 původně přiznal 1,2 milionu korun, Vrchní soud v Praze ale v srpnu 2019 odškodnění navýšil na čtyři miliony. Podle odvolacího senátu byl zásah do práva extrémní a intenzivní. Vrchní soud také zdůraznil i preventivní funkci odškodnění. Společnost Bauer Media s německými vlastníky se sice v mezičase z českého trhu stáhla, nicméně přiznané odškodnění mělo od podobných zásahů odradit i další vydavatele bulvárního tisku.
Vydavatelství označilo náhradu za nepřiměřeně vysokou a nedostatečně zdůvodněnou a podalo proti výši odškodnění dovolání. Nejvyšší soud dal firmě částečně za pravdu a před dvěma roky vrátil případ znovu k vrchnímu soudu. Ten v březnu loňského roku Havlové přiznal nárok pouze na 1, 2 milionu korun. Vyplacení zbylé částky zamítl. Toto rozhodnutí nyní stvrdil Nejvyšší soud, když zamítl dovolání Havlové.
Bauer Media během trvání sporu přestalo fungovat jako samostatné vydavatelství. V roce 2018 ho převzala mediální skupina Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO).