Foltýna by mohl v čele vojenské policie nahradit Roček

Nástupcem Otakara Foltýna ve funkci náčelníka vojenské policie by mohl od března být jeho dosavadní zástupce Jiří Roček. Podle serveru Novinky.cz to vyplývá z materiálu, který sněmovnímu výboru pro obranu předložila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Předpokladem jmenování i odvolání náčelníka vojenské policie je projednání záležitosti na sněmovním výboru pro obranu, jeho předseda Lubomír Metnar (ANO) už oznámil, že zasedání svolal na příští úterý.

Černochová v úterý sdělila Ekonomickému deníku, že Foltýn požádal o uvolnění z funkce. Náčelníka podle zákona o vojenské policii jmenuje a odvolává ministr obrany po projednání v příslušném sněmovním výboru. „Dnes bude poslancům rozeslána pozvánka s termínem 28. února,“ konstatoval Metnar.

Od začátku března by měl vojenskou policii vést Roček, vyplývá podle Novinek z materiálu, který výboru předložila Černochová. Třiapadesátiletý Roček byl v minulosti například šéfem ochranné služby vojenské policie či velitelem v Táboře. Zkušenosti má také ze zahraničních misí, kdy v roce 2008 působil v bývalé Jugoslávii.

Metnar sdělil, že ho Foltýnova rezignace velice překvapila. „Ministryně obrany odvolala předchozího náčelníka vojenské policie Miroslava Murčeka ve spěchu, půl roku před vypršením jeho mandátu, který mu končil 31. prosince 2022,“ upozornil.

„Foltýn pak končí po sedmi měsících. Jeho volba byla tehdy na výboru kritizována. Tato situace nesvědčí o dobré personální práci. Na výboru se budu ptát na důvody rezignace,“ dodal.

Stíhání šéfa inspekce vojenské policie

Foltýnův odchod souvisí podle Ekonomického deníku s jeho postupem ve věci stíhání šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče kvůli podezřelému nákupu přístroje na ochranu proti odposlechu ze zvláštních finančních fondů vojenské policie. „Foltýn Voráče nepostavil mimo službu, což podle předpisů měl udělat,“ napsal server. Černochová uvedla, že Foltýnovu žádost obdržela minulý čtvrtek.

Foltýn je velitelem vojenské policie od loňského července, do té doby sloužil v analytickém oddělení velení armády. V minulosti pracoval u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová dříve Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Vojenská policie byla zřízena v roce 1991 a plní úkoly policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Náčelník vojenské policie je přímo podřízený ministru obrany. Vojenských policistů je kolem dvanácti set.

Načítání...