Firma Sotio popírá, že už vyvinula léky na rakovinu prostaty

Praha – Biofarmaceutická společnost Sotio se ohradila proti informacím o tom, že má lék na rakovinu prostaty. Se zprávou přišel dnešní deník E15. Podle něj firma takové medikamenty vyvinula, podala si žádost o jejich patentovou ochranu a nyní je testuje. Mluvčí firmy Miroslav Beneš to označil za „nepodložené spekulace médií“. Společnost prý na výzkumu léku zatím pracuje, zabývá se využitím takzvaných dendritických buněk v léčbě. Tyto buňky tvoří část bílých krvinek a jsou schopny ničit škodliviny. Výzkum se zaměřuje na to, zda mohou v těle vyvolat imunitní reakci a likvidaci nádorových buněk.

„Perspektiva, že výzkum bude završen lékem využitelným v běžné lékařské praxi, je ale ještě velmi vzdálená. Výzkum nepokročil do fáze, která by ospravedlňovala mediální zkratky typu: Sotio má lék proti rakovině,“ uvedl Beneš. Podle něj má firma před sebou ještě několik let bádání a ověřování, zda výsledky budou mít reálné využití v praktické medicíně.   

Podle E15 letos Sotio plánuje pokročit do třetí testovací fáze, kdy budou její léky podávány stovkám až tisícům pacientů v několika zemích. Až poté může pomýšlet na registraci léčiv a jejich prodej k běžnému klinickému použití. To ostatně společnost uvádí i na svém webu, kde píše, že jejím cílem je letos pokračovat rozsáhlou mezinárodní klinickou studií fáze III. Zadala už čtyři studie o využití buněčné imunoterapie v různých stádiích rakoviny prostaty v takzvané fázi II, která má ověřit účinnost látky a vhodné dávkování.

V Sotiu podle informací E15 zatím majoritu drží sám Petr Kellner, který se projektu hodně osobně věnuje. „PPF je minoritním akcionářem společnosti Sotio, z této pozice nejsem oprávněn komentovat složení její akcionářské struktury ani za firmu mluvit,“ řekl E15 mluvčí PPF Milan Tománek. Skupina PPF farmaceutický podnik majoritně ovládne až poté, co léky získají patentovou ochranu a další investice do rozvoje si vyžádají navýšení kapitálu.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sotia je bývalý šéf tuzemské pobočky konzultantské společnosti McKinsey & Co. Karel Nohejl. Spolu s ním v představenstvu zasedá výrobní ředitelka Petra Dobešová, bývalá šéfka vnějších vztahů společnosti Philip Morris, a finanční ředitelka Eva Rollerová. Ta v 90. letech vybudovala a nakonec úspěšně prodala potravinářskou firmu Emarko. Hlavními odbornými konzultanty a členy dozorčí rady společnosti jsou motolští lékaři – přednostka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jiřina Bartůňková a docent imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Radek Spíšek.   

Společnost Sotio vznikla na jaře 2010 a má základní kapitál deset milionů korun. Jejími akcionáři jsou nizozemská společnost Hekto a firma Anthearose registrovaná na Kypru. Sotio připravuje své léčivé přípravky pro aktivní buněčnou imunoterapii ve vlastních laboratořích nově vybudovaných v pražských Holešovicích.