Za lživou výpověď ve prospěch manželky uložil soud expremiéru Petru Nečasovi (ODS) roční podmínku, má také zaplatit sto tisíc korun. Verdikt není pravomocný. Nečas vinu odmítá. Trvá na tom, že v kauze zneužití Vojenského zpravodajství mluvil pravdu.
Expremiér Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky nepravomocně podmínku
Nečas uvedl, že požádal šéfku svého kabinetu Janu Nagyovou (nyní Nečasovou), aby mu zprostředkovala pomoc zpravodajců, protože cítil obavu o své bezpečí. Justice ale už dříve uzavřela, že iniciátorkou sledování byla výlučně Nagyová, která chtěla získané informace zneužít k osobnímu prospěchu.
„Nějaké obavy možná prožíval, nicméně – co je nejpodstatnější – následně nepravdivě svědčil,“ uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Ondřej Lázna. Nečasovo počínání označil za „učebnicový případ křivé výpovědi“. „Tady jakékoliv pochybnosti, natož důvodné, opravdu nejsou,“ řekl. V „čistě teoretické až spekulativní rovině“ by si podle soudce bylo možné domýšlet verzi, že Nečas a Nagyová úkolovali zpravodajce nezávisle na sobě a shodným způsobem, aniž by to o sobě vzájemně věděli. „To je ale na hranici absurdity,“ podotkl Lázna.
Za křivou výpověď hrozí až tříleté vězení. Soud uložil trest v takové podobě, jakou navrhoval státní zástupce. Nečasovi stanovil dvouletou zkušební dobu.
„Opakuji, že se cítím nevinný,“ uvedl v závěrečné řeči bývalý premiér. Podivil se tomu, že ačkoliv byly jeho výpovědi veřejným tajemstvím, policie ho za ně začala stíhat až s mnohaletým odstupem. S novináři ve středu bývalý politik jako již tradičně nekomunikoval, k následnému vyhlášení rozsudku nedorazil.
Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Vyšlo totiž najevo, že Nečasova milenka Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a také dva zaměstnance Úřadu vlády.
Podle obžaloby Nečas následně u soudu nepravdivě svědčil dvakrát, a to v dubnu 2015 a v září 2017. Na základě jeho výpovědí soud opakovaně Nečasovou osvobodil, až následně ji justice uznala vinnou a potrestala nejvyšším možným podmíněným trestem – tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou – a také desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Prezident Miloš Zeman nedávno Nečasové udělil milost, prominul jí zbytek zkušební doby.