Eury zaplatí cestující u většiny pokladen a ve všech vlacích ČD

Praha - V následujících měsících rozšíří České dráhy možnost platby v eurech za vlakové jízdenky. Dnes lze evropskou měnou platit na 50 největších nádražích, nově by tato možnost mohla být až u několika stovek výdejních míst. Od prosince budou moci cestující zaplatit eury také ve všech vlacích. Nejmenší přijímanou nominální hodnotou je jednoeurová mince, dráhy neakceptují eurocenty. Pokladní vracejí v korunách. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského nejsou platby v eurech masovou záležitostí. Využívají je především zahraniční turisté ve velkých městech a také v pohraničí.

„V praxi to bude znamenat, že cestující může zaplatit v eurech mezinárodní i vnitrostátní jízdenky ve většině pokladních přepážek. Výjimka se týká stanic, kde jízdenky prodávají také výpravčí,“ uvedla ředitelka odboru osobní dopravy Luďka Hnulíková.

Protože většinu cen jízdného a rezervací dráhy stanovují v korunách, přepočítávají se tarify na eura podle zvláštního kurzu, který vyhlašuje generální ředitelství. Podobné je to například v supermarketech, kde bývá vyvěšen kurz pro daný den. Na dráze se nedělá přepočet pouze u mezinárodních jízdenek, jejichž cena je od počátku kalkulována v eurech.

Vydáno pod