Důchodci zůstanou bez státního příspěvku k penzijnímu spoření, rozhodl ÚS

5 minut
Události: Důchodci zůstanou bez státního příspěvku k penzijnímu spoření
Zdroj: ČT24

Starobní důchodci zůstanou bez státního příspěvku k penzijnímu spoření. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh poslanců ANO na zrušení právní úpravy, která od loňského července vyplácení zastavila u lidí pobírajících starobní důchod. Návrh se týkal konkrétně státních příspěvků k penzijnímu připojištění a doplňkovému penzijnímu spoření. „ÚS dal za pravdu vládě, to je třeba respektovat,“ sdělila za poslance ANO Alena Schillerová.

ÚS rozhodl, že nejde o zásah do vlastnického práva účastníků třetího penzijního pilíře. Právní úprava neporušila ústavní zákaz diskriminace, není dle soudců ani v rozporu s principy směřujícími k ochraně spotřebitele.

„Šlo o výsledek několik let trvající veřejné diskuse, která směřovala k posílení funkce třetího penzijního pilíře jako systému dlouhodobého spoření na důchod, nikoli spoření při důchodu. Účastníci třetího penzijního pilíře tudíž nemohli legitimně spoléhat na to, že zákonodárce podporu pro účastníky s nárokem na starobní důchod do budoucna nepřehodnotí,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Zdeňka Kühna.

14 minut
Studio ČT24: Ústavní soud potvrdil zrušení příspěvku k penzijnímu spoření
Zdroj: ČT24

„ÚS nerozhodl, že ta právní úprava je správná, že to takto má být. To není úkolem ÚS, to je úkolem zákonodárce. My jsme pouze řekli, že obsah té právní úpravy není neústavní,“ upřesnil Kühn.

„Účelem a smyslem napadnuté státní podpory je motivace lidí k tomu, aby si spořili na důchodový věk. Poté, co jim byl důchod přiznán, už ale tato podpora logicky svůj smysl ztrácí,“ prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Ta změna není retroaktivní a přišla po dlouholeté veřejné diskusi o posílení spoření na důchod, nikoliv při důchodu. Na trhu je řada spořicích produktů, ve kterých mohou lidé spořit, aniž by k tomu využívali peníze daňových poplatníků,“ dodal ministr.

Schillerová na sociální síti X napsala, že pokud ANO získá důvěru ve volbách a bude vládnout, „situaci lidí chycených do této pasti zpětně napraví“.

Schillerová totiž poukázala na to, že v systému podle ní zůstaly po změně právní úpravy „uvězněny“ desetitisíce důchodců, kteří jej nemohli bez ztráty peněz opustit. „Respektuji rozhodnutí ÚS, ale mrzí mě, že nedal žádné vodítko pro tyto lidi, jak mají dále postupovat,“ sdělila Schillerová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) k verdiktu ÚS
Zdroj: ČT24

Investování seniorů

Asociace penzijních společností (APS) podle mluvčího Jana Sedláčka nález respektuje, pro jednotlivé penzijní společnosti se podle něho nyní procesně nic nemění. „Tato záležitost se už řešila od předminulého roku a interní mechanismy penzijních společností jsou na ni nastavené od léta 2024. Naše návrhy se do úpravy vyplácení státních příspěvků starobním důchodcům sice nedostaly, i tak ale nynějšímu rozhodnutí rozumíme,“ míní mluvčí.

„Státní příspěvek někdy bývá přeceňovaný,“ prohlásil Sedláček. Podle něj je při spoření a investování nejdůležitější, jak se daří peníze zhodnocovat. Státní příspěvek funguje především jako motivace a řada starobních důchodců vidí, že má smysl investovat i bez státního příspěvku, uzavřel.

24 minut
Studio ČT24: Zrušení příspěvků na penzijní spoření
Zdroj: ČT24

„Stále chybí základní finanční gramotnost české populace – nevyjímaje seniorů,“ upozornil ekonom Robert Jahoda. Podle něj se může senior, kterému je 65 let, zaměřit na investování v horizontu i třiceti let. Díky tomu se nabízí, aby využil investiční produkty, které jsou více rizikové a opírají se o akcie.

ANO vadila retroaktivita

Pod návrh, kterým se zabýval ÚS, se podepsalo 71 poslanců ANO. Považovali za nepřijatelné hlavně to, že změna dopadla nejen na nové, ale i na dříve uzavřené smlouvy. Opoziční poslanci proto právní úpravu pokládali za nepřípustně retroaktivní. Porušila podle nich principy právní jistoty a předvídatelnosti práva.

Studio ČT24: Finanční gramotnost a financování seniorů
Zdroj: ČT24

Podle ústavních soudců novela opravdu nesla rysy retroaktivity, avšak té přípustné. Do budoucna upravila obsah existujících právních vztahů mezi účastníky doplňkového penzijního spoření, nikomu však zpětně neodebrala nárok na státní příspěvek za období před novelizací.

Stát přestal starobním důchodcům vyplácet příspěvky od poloviny loňského roku. Ministerstvo financí v minulosti argumentovalo tím, že účelem příspěvku je motivovat lidi k tvorbě úspor pro důchodový věk. Po přiznání starobního důchodu už příspěvek ztrácí smysl.

Podle informací, které soudu poskytla APS, bylo v systému třetího pilíře 230 tisíc účastníků v důchodovém věku, kteří k 1. červenci 2024 neměli „odspořeno“ alespoň pět let, a nemohli tak systém opustit bez ztráty všech státních příspěvků. Asi 80 tisíc z nich bylo v systému méně než dva roky, a mohli tak případně odejít jen se ztrátou všech investovaných prostředků.

ÚS však v nálezu argumentuje například tím, že výkonnost doplňkového penzijního spoření zůstává i bez státního příspěvku z dlouhodobého hlediska poměrně zajímavá. „Navrhovatelkou kritizované ‚uzamčení‘ v třetím pilíři tedy není setrváním v systému, který bez státního příspěvku postrádá ekonomický smysl,“ stojí v nálezu.

Poslanci ANO konkrétně navrhli zrušit ustanovení zákona o doplňkovém penzijním spoření, podle kterého má nárok na státní příspěvek člověk, „kterému nebyl přiznán starobní důchod z důchodového pojištění“. Dále se návrh týkal jednoho paragrafu v zákoně o penzijním připojištění. Ten říká, že poskytování státního příspěvku k penzijnímu připojištění se řídí právě zákonem upravujícím doplňkové penzijní spoření.

2 minuty
Studio 6: Ústavní soud zamítl návrh hnutí ANO na obnovení příspěvků k penzijnímu spoření
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.
před 12 hhodinami

Domovy pro seniory podle asociace zdraží

Většina domovů pro seniory na jaře podraží, očekává to Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Od března má totiž začít platit vyhláška, která zvyšuje maximální možné úhrady v sociálních službách o patnáct korun za den. Ministerstvo práce argumentuje inflací i růstem penzí. Řada zařízení už na možnost zvýšit ceny za pobyt i jídlo čeká.
před 13 hhodinami

Piloti trénují na F-35 pomocí „Nebeských lišek“

V Centru leteckého výcviku na základně v Pardubicích mají na přípravu bojových pilotů dvě nová letadla Aero L-39 Skyfox. Jsou první předzvěstí dodávky amerických stíhaček F-35 páté generace. Těch má Česko od USA objednaných 24, první mají dorazit v roce 2031. Právě podzvukové lehké bojové letouny Skyfox (neboli Nebeská liška) uznává americká strana jako vhodné pro výcvik pilotů stíhaček F-35. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa.
před 20 hhodinami

Kvůli starým sloupům vysokého napětí ročně hynou desetitisíce ptáků

Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní množství zraněných zvířat, více než čtyřicet tisíc. Často jsou to například dravci, kteří se poraní o dráty elektrického vedení. Ochránci na Vysočině teď chtějí taková riziková místa zmapovat. Kvůli zastaralým sloupům vysokého napětí ročně hynou desítky tisíc ptáků.
před 20 hhodinami

Města jsou stále plná překážek pro invalidní vozíky a kočárky

Veřejný prostor by měl být vstřícnější k rodičům s kočárky a starším i handicapovaným lidem. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je snaha o odstraňování bariér viditelná, řešení ale často bývají polovičatá. Může to být nevhodná dlažba či špatně umístěná plošina, zvonek nebo přepážka na úřadu. K důslednosti vyzývá projektanty i ministerstvo pro místní rozvoj. Společná debata je podle odborníků na bezbariérovost cestou, ideálně už ve chvíli, kdy architekt vytváří projekt.
před 22 hhodinami

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
včera v 15:10

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
včera v 13:03

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
včera v 07:00
Načítání...