Drulák končí jako Zaorálkův náměstek, na ministerstvu zůstává

Náměstek ministra zahraničí Petr Drulák skončil na své pozici, vystřídá ho Lukáš Kaucký, který měl dosud na starosti logistiku a služby. Podle Druláka je jeho odchod výsledkem dohody s ministrem Zaorálkem, nově se stal politickým tajemníkem šéfa tuzemské diplomacie. Jeho úkolem má být příprava koncepčních materiálů k české zahraniční politice.

Drulák čelil v loňském roce kritice kvůli snahám o odklon české zahraniční politiky od odkazu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Lidskoprávní aspekt tuzemské diplomacie označil za chybný a v souvislosti s tehdejší návštěvou Lubomíra Zaorálka v Pekingu uváděl, že je potřeba prosazovat lidská práva méně konfrontačním způsobem. Za to si vysloužil kritiku premiéra Sobotky i revizi jím připravované zahraničněpolitické koncepce Česka. Havlovská linie v ní zůstala zachována.

Svůj odchod z pozice politického náměstka a přesun v rámci kanceláří Černínského paláce ovšem Drulák do souvislosti s loňským sporem nedává – vysvětluje ho vzájemnou dohodou s ministrem Zaorálkem, ke které mělo dojít ještě před dneškem, a stejně hovoří i ministr. První červencový den je totiž okamžik klíčové změny v tuzemské byrokracii; se začátkem platnosti služebního zákona začíná přechod státních úředníků do služebního (místo pracovního) poměru. S touto úpravou zároveň oficiálně přichází rozdělení náměstků na ministerstvech na takzvané politické a odborné.

„V souvislosti s novým služebním zákonem jsem se pokusil zmenšit počet odborných náměstků a zredukovat vedení ministerstva,“ řekl dnes novinářům Zaorálek. „Chtěl bych, aby pan Drulák se více věnoval přípravě koncepčních materiálů, postojů a prosazování politiky ministerstva.“

Drulák se stal ředitelem Zaorálkova politického kabinetu. Vzniknout by měl v průběhu července, a coby „mikro-think-tank“ má připravovat strategie a koncepce pro šéfa české diplomacie. Současně s tím má Drulák působit jako poradce ministra. Zaorálek od něj očekává práci na koncepčních materiálech k české zahraniční politice. Funkci takzvaného politického náměstka, druhého muže Černínského paláce, zaujme místo bezpartajního Druláka sociální demokrat Lukáš Kaucký.

Petr Drulák: „Pan ministr mi tuto funkci nabídl a já jsem ji přijal. Jde o to, kvůli čemu jsem na ministerstvo přišel.“

„Několikrát jsme se dostali do situace, kdy jsme museli řešit kontroverzní výroky z úst náměstka Druláka a byli jsme ubezpečování, že to není oficiální stanovisko. Jsem rád, že se to vyřešilo a že je naprosto zřejmé, kdo ministerstvo zahraničních věcí řídí,“ reagoval na rošádu na zamini místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj: ČTK, Martin Hurin

ČSSD hlásí příchod

Bývalý předseda Mladých sociálních demokratů Kaucký je jedním z několika současných náměstků na ministerstvu zahraničí s vazbami na nejsilnější vládní stranu; zasedá v pražském zastupitelstvu a byl i delegátem nedávného volebního sjezdu.

Přesunem Druláka na novou pozici a jeho nahrazením Kauckým se počet náměstků na ministerstvu zahraničí snižuje z osmi na sedm. Právě na tomto ministerstvu došlo k nejviditelnějšímu nárůstu počtu náměstků, v jednu chvíli jich v Černínském paláci pod Zaorálkovým vedením působilo i devět (ministerský předchůdce Schwarzenberg si vystačil se čtyřmi). Úřad čelil také kritice tisku a odborů ministerstva kvůli houfnému přijímání zaměstnanců bez výběrového řízení před 1. červencem, kvůli jejich údajné vazbě na ČSSD.

Už dříve do Černínského paláce přišel Jakub Kulhánek, který vede sekci bezpečnostní a multilaterální, a nedávno i propuštěný náměstek z ministerstva financí Martin Pros. Ten řídí sekci informačních technologií. V dohledné době se ale má stát náměstkem pro ekonomicko-provozní záležitosti, a bude tak mít na starosti i rozpočet ministerstva. Minulost v ČSSD má také státní tajemník MZV Petr Gajdušek, jehož funkce je na úrovni náměstka.

Nárůst počtu náměstků na ministerstvech dnes kritizovala i opoziční ODS, podle níž bylo v roce 2013 66 náměstků a za současné vlády jich je 107. „Vláda dál rozhazuje peníze daňových poplatníků, protože jen náklady na 41 nových náměstků a státních tajemníků překračují částku 100 milionů korun ročně. Zákon o státní službě, který dnes vstoupil v účinnost v plné míře, využila vláda k politizaci státní správy a k rozdání trafik,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj současně využila služební zákon k „zabetonování“ svých lidí na roky ve státním aparátu.

Kdo velí české diplomacii?

  • Ivana Červenková je náměstkyně pro řízení úřadu ministerstva; má dvacetiletou diplomatickou zkušenost s německy mluvícími zeměmi, působila v Bonnu, Bernu a Vídni, zde jako chargé d'affaires.
  • Ivo Šrámek je Zaorálkův náměstek pro řízení evropské sekce; v diplomacii se pohybuje od konce 80. let, působil ve stálé misi Česka při OSN, NATO i EU a tři roky stál v čele české ambasády v Bruselu.
  • Jakub Kulhánek, náměstek pro bezpečnostní a multilaterální sekci, postrádá diplomatickou zkušenost.
  • Lukáš Kaucký, politický náměstek Lubomíra Zaorálka, je rovněž bez diplomatické zkušenosti.
  • Martin Pros, někdejší náměstek ministra financí Andreje Babiše, v Černínském paláci vede sekci informačních technologií, do budoucna se má starat o hospodaření ministerstva. Zkušenost s diplomacií postrádá.
  • Martin Smolek, náměstek pro právní a konzulární sekci, působil jako vládní zmocněnec pro zastupování Česka před Soudním dvorem EU.
  • Martin Tlapa dohlíží z náměstkovské pozice na ekonomickou diplomacii, počátkem devadesátých let působil na velvyslanectví v Kanadě.
  • Petr Gajdušek je státním tajemníkem ministerstva; jeho funkce odpovídá pozici (nepolitického) náměstka. Zkušenost s působením v diplomacii nemá.
Vydáno pod